Засмагання "може викликати залежність"

Сонце викликає залежність Копирайт изображения Reuters
Image caption Засмагання виробляє в організмі людини ендорфіни - гормони щастя, вважають дослідники

Засмагання під лагідними променями сонця може викликати залежність, стверджують дослідники зі США.

За результатами їхнього дослідження, опублікованого в журналі Cell, сонячне світло призводить до появи в шкірі ендорфінів.

Команда з Гарвардського медичного університету повідомляє, що експерименти на мишах довели, що постійні сонячні процедури викликають у тварин залежність.

Інші науковці кажуть, що називати це "залежністю" передчасно.

Припущення, що люди можуть ставати залежними від сонця, існували й раніше.

Дослідження студентів, які користуються послугами соляріїв, виявило, що кожен третій відповідав критеріям залежності.

Інші експерименти показали, що коли засмагальникам-ентузіастам давати ліки проти залежності, можуть з'являтися симптоми ломки включно з нудотою, синдромом підвищеної нервово-рефлекторної збудженості та дрожем.

Гормони щастя

Дослідники Массачусетської лікарні та Гарвардського медичного університету досліджували причини виникнення такої залежності.

Миші із поголеними спинами кожного дня протягом шести тижнів піддавались дії ультрафіолетового випромінювання, еквівалентному проведенню півгодини під полуденним флоридським сонцем.

Копирайт изображения not found
Image caption Остаточних доказів того, що сонячне випромінювання "узалежнює", наразі немає

Було з'ясовано, що ультрафіолетове випромінювання призводило до виникнення в шкірі протеїну під назвою проопіомеланокортін, який потім розпадався на пігментний меланін, що відповідає за нашу засмагу. Однак вчені з'ясували, що також виробляються гормони щастя, або ендорфіни.

Речовини впливають на ті самі системи в тілі, що й опіоїди на кшталт героїну та морфіну.

Після того як мишам давали ліки для блокування опіоїдів, що використовуються в реабілітаційних клініках, у них фіксували симптоми ломки, включно з тремтінням.

Миші почали уникати місця, де їм вводили ліки, що, на думку вчених, є ознакою поведінки залежних.

Втім, їхні експерименти не виявили того, що мишам потрібне ультрафіолетове випромінювання так, як наркоманам наркотики.

Доктор Девід Фрейзер, один із дослідників з Массачусетської лікарні, розповідає ВВС: "Я б сказав на цьому етапі з розумною долею впевненості, що цей метаболічний шлях дійсно існує та, ймовірно, присутній в кожному з нас.

Люди, які не мають жодних планів вживати наркотики, можуть просто думати, що вони виходять на вулицю, щоб провести чудовий день на природі. Але вони можуть ставати залежними та піддавати себе та своїх дітей впливу ультрафіолетового випромінювання у спосіб, який може підвищувати ризик виникнення раку шкіри.

Залежність від найрозповсюдженішого в світі канцерогену може здаватися жорстоким жартом. Правдоподібно, що існує якась еволюційна перевага, і ми підозрюємо, що можемо пов'язати її з вітаміном D."

"Не підтримали"

Доктор Дейвід Белін, який досліджує залежність в Кембриджському університеті, каже: "Я не відкидаю зацікавленості в дослідженні залежності від ультрафіолетового світла. Думаю, це цікава тема й їхнє дослідження буде корисним, не дивлячись на те, що їхні висновки не підкріплюються результатами."

Копирайт изображения PA
Image caption Сонячні опіки є одним із найпоширеніших канцерогенних факторів

Він каже, що миші, залежні від ультрафіолетового випромінювання, понад усе, навіть їжу, прагнули б проводити час під ультрафіолетовою лампою. Але вони цього не роблять.

Якщо б люди були залежними від сонця, вони б кидали свої родини заради доступу до сонячного світла, втрачали б роботу тому, що проводять весь свій час на пляжі, вони б шукали сонячне світло, не дбаючи про шкоду своєму повсякденному життю, каже науковець.

"Британці б поїхали відпочивати на південь Франції та ніколи б не повернулись", - додає пан Белін.

Він вважає, що соціальний тиск через красу засмаги може бути причиною схожої на залежність поведінки у людей, які ходять до соляріїв.

Проте він вважає саме дослідження "видатним", тому що воно з'ясувало, що "засмагання на пляжі задіює опіоїдну систему і саме по собі може бути дуже приємним".

Доктор Клер Стенфорд з експериментальної психофармакологічної лабораторії Університетського коледжу Лондона каже: "Це дослідження не надає доказів, необхідних для підтвердження залежності мишей від ультрафіолетового світла і менш ніж переконливе в наданні доказів такої залежності в людей.

Потрібно було перевірити, чи надають миші перевагу ультрафіолетовому або іншому типу світла, а цього в дослідженні не було зроблено."

Ой!

Доктор Фішер каже, що його мотивували дедалі вищі показники захворювань на рак шкіри в США попри загальновідомі дані про загрози ультрафіолетового випромінювання.

Він каже, що використання сонячних кремів, які блокують як ультрафіолетові промені спектру А, так і спектру В, може попередити залежність.

Проте він сказав, що потрібно уважно ставитись до походів до соляріїв.

Він робить наступний висновок у своєму звіті: "Можливо, є необхідність активніше захищати людей, зокрема підлітків, від ризиків потенційно небезпечного для життя впливу сонячного світла та вважати рекреаційне засмагання та зловживання опіоїдами такими, що належать до одного метаболічного шляху."

"Підробіть засмагу"

Сара Вільямс, голова інформаційного центру організації "Дослідження раку у Великій Британії", каже: "Оскільки більшість випадків раку шкіри пов'язані зі значною дією ультрафіолетового випромінювання від сонця та в соляріях, важливо, щоб люди знали про небезпеку та способи захисту.

У той час, як нам усім потрібно сонце для сильних і здорових кісток, при великій сонячній активності важливо проводити час в тіні та носити одяг.

Сонцезахисний крем з показником захисного фільтру 15 та більше може допомогти захистити ті частини тіла, які неможливо прикрити та уникнути дії сонця.

Насправді, нам би хотілось, щоб більше людей були задоволені своїм природнім відтінком шкіри, але, якщо так хочеться мати засмагу, підробіть її."