Розроблено тест на виявлення потенційних п'яниць

Тест для підлітків Копирайт изображения SPL
Image caption Тест для підлітків допоможе виокремити групу ризику, яка матиме схильність до пияцтва

Вчені стверджують, що розробили спосіб визначити, котрі підлітки можуть бути схильними до пияцтва.

В основі тесту - поєднання 40 чинників, серед яких структура головного мозку, особистість і важливі події в житті.

Він може з 70-відсотковою точністю передбачити, хто з групи 14-річних підлітків зловживатимуть спиртним у 16 років.

Однак для того, щоб цей тест можна було застосувати на практиці, він має бути простішим, бо нині він включає дорогі сканування мозку.

Ціла низка інших наукових досліджень уже шукали відмінності між підлітками, які зловживають спиртним, і підлітками, які обирають шлях тверезості.

Тим не менш, вчені не можуть пояснити, чому декотрі молоді люди більшою мірою узалежнюється від алкоголю, самими лише змінами в організмі, викликаними спиртним.

'Поєднання багатьох дрібниць'

Міжнародна група вчених завершила наймасштабніше досі дослідження в цій сфері.

Вони досліджували величезний масив змінних, у тому числі сімейну історію, доступність алкоголю, наявність невротизму, екстравагантності, сумлінності та інших рис особистості, набір генів, об'єм мозку, як мозок реагує на винагороду і багато іншого.

Д-р Роберт Вілан з університетського коледжу Дубліна сказав BBC: "Тут немає жодного окремого справді великого фактора. Це поєднання дрібниць, які в сумі і дають таку схильність".

"Є три основних напрямки: діяльність мозку і структура мозку; особистість, коли ті, хто шукає чогось нового і незвіданого, потраплять до групи більшого ризику; а також події в житті, такі як наявність друга або подруги, теж дозволять спрогнозувати наявність ризиків", - додає дослідник.

Водночас він попередив, що тест матиме обмежену користь, коли треба перевірити конкретну людину, бо він недостатньо точний.

"Його застосування дуже широке, але ви могли б визначити групу людей - скажімо, взяти 1000 дітей і знайти приблизно 200 з них, що перебувають у групі високого ризику - от у їхньому випадку і потрібно буде особливе втручання", - зазначив д-р Вілан.

Він додав, що визначити дітей у групі ризику важливо, бо, як випливає з досліджень, алкоголь має "нейротоксичні наслідки, які даватимуться взнаки і в дорослому віці".

Однак сканування головного мозку коштує багато тисяч фунтів на людину. Тому, швидше за все, розроблять простіший тест, який ґрунтуватиметься на дешевших аналізах типу особистості і родинній історії.

Х'ю Перрі, голова відділу неврології і психіатрії Ради медичних досліджень, сказав: "Залежність і зловживання психоактивними речовинами є однією з основних медичних і соціально-економічних проблем для Великобританії.

Уряд витрачає більше 15 млрд фунтів на рік, покриваючи кошти на ліквідацію соціально-економічних наслідків наркозалежності та алкоголізму".

За його словами, подальші дослідження можуть "спричинити прорив у цій галузі і надати переконливі докази для формування політики в галузі охорони здоров'я та закласти основу для підготовки заходів втручання".

Результати будуть також застосовуватися і в інших галузях, зокрема в боротьбі з наркоманією та курінням.