Надзвичайний стан: тяжкохворі вимагають від уряду ліків

Протест під Кабміном
Image caption Ірина (праворуч) каже, що відколи її синові виповнилося 18, він не одержував від держави жодних ліків

Чорний ринок, прострочені ліки, волонтери, гуманітарна допомога – киянка Ірина Арібжанова перелічує способи, якими їй доводиться діставати профілактичні ліки для свого 19-річна сина зі складною формою гемофілії.

Це генетичне захворювання, при якому кров згортається погано і пацієнт страждає від частих внутрішніх кровотеч. У такому стані людина може померти, наприклад, від невдалого видалення зуба.

Викладачці Ірині лікування сина обходиться щонайменше у шість тисяч гривень на тиждень.

Вона разом з кількома десятками волонтерів, тяжкохворих і їхніх родичів прийшла під стіни Кабінету Міністрів з вимогою, щоб уряд нарешті закупив ліки для пацієнтів, які потребують тривалого і дорогого лікування. Дехто привів малих дітей з моторошними діагнозами.

Ірина каже, що через постійний брак медикаментів, які має постачати держава і яких не можна купити в аптеках, її синові стає дедалі гірше. У нього стаються патологічні переломи кісток і проявилися проблеми з суглобами.

"Вжито заходів"

Схожу акцію громадські активісти провели ще три тижні тому. Після того прем’єр-міністр Арсеній Яценюк відсторонив від виконання обов’язків міністра охорони здоров'я Олега Мусія та звільнив його заступника Руслана Салютіна, який відповідав за тендери із закупівлі медикаментів.

Новому очільнику міністерства Василю Лазоришинцю глава уряду доручив протягом трьох тижнів провести всі тендери на закупівлю ліків.

Відведений час закінчився, а міністерство виконало доручення лише на 6%, кажуть активісти.

Проте в самому міністерстві наводять інші цифри.

Станом на понеділок з понад 2 млрд грн, виділених Кабміном на закупівлі ліків, МОЗ долучило до торгів уже понад 1,5 млрд, каже заступниця міністра Альона Терещенко.

"На сьогодні міністерством охорони здоров'я спільно з прем'єр-міністром вжито низку безпрецедентних заходів щодо налагодження процесу державних закупівель", - розказала пані Терещенко журналістам.

"Усі процедури державних закупівель абсолютно запущені", - додала вона.

"Це відверта, нахабна брехня. Навіть попередні (чиновники попереднього уряду - Ред.) так не відповідали", - коментує слова чиновниці Дмитро Шерембей, голова благодійного фонду "Пацієнти України".

Він звинувачує урядовців у корупції і каже, що в міністерстві охорони здоров'я бояться лише одного – "що в них заберуть гроші".

Активісти на чолі з паном Шерембеєм, який сам потребує дорогого лікування, придумали інший спосіб, як швидко організувати державні тендери на ліки.

"В Україні залишився єдиний законний шлях. На жаль, його можуть реалізувати силовики – напряму закупити ліки у виробників, і крапка", - каже лідер "Пацієнтів України".

Проте міністерству охорони здоров'я такий шлях не подобається.

Тендери - силовикам

Image caption Ліки, які держава має купувати тяжкохворим, часто не продають у вільному доступі

"Побачивши, як горить будинок, в якому багато людей, дітей і старих, нерозумно було б, мабуть, шукати інструкцію з евакуації і проводити в цей самий момент консультації, запитуючи у різних експертів, рятувати цих людей чи ні, законна ця процедура чи не дуже, і якщо навіть рятувати, то кого?", - запитує пан Шерембей у своєму блозі на "Українській правді".

Організатори протесту під Кабміном кажуть, що щодня через брак ліків від тяжких хвороб в Україні вмирають понад 1600 людей. Запевняють, що отримали такі дані від уряду.

У самому ж міністерстві твердять, що ця "цифра нічим не підтверджена і проголошена просто так".

Щоб урятувати хоча б частину людей, активісти пропонують прем'єр-міністрові радикально скоротити процедуру державних закупівель – за законами надзвичайного стану. І залучити до цього Держслужбу з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Для цього, вважають в "Пацієнтах України", голові уряду достатньо підписати всього два розпорядження, які дозволять закуповувати ліки за так званою переговорною процедурою. Це коли держава напряму домовляється з виробниками медикаментів.

Image caption Заступника міністра Олена Терещенко каже, що МОЗ купує ліки згідно з графіком

"Участь у таких переговорах обов'язково повинні брати самі пацієнти, оскільки ніхто і ніколи не буде зацікавлений у купівлі хороших препаратів за низьку вартість і без корупційної маржі, крім хворих людей", - вважає пан Шерембей.

Однак така пропозиція насторожує чиновників з МОЗ.

"Так, це, можливо, і слушна пропозиція, якби вона була зроблена або в травні, або в червні", - каже заступниця міністра Альона Терещенко.

За її словами, аби передати повноваження ДСНС, потрібно внести зміни до бюджетного законодавства, а для цього потрібно час.

"Якщо йти таким шляхом, то очікуваний термін закупівлі буде десь або наприкінці листопада, або всередині грудня", - каже чиновниця.

При цьому на запитання журналістів, коли буде закуплено всі ліки, якщо дотримуватися нинішньої процедури, вона однозначно не відповіла. Каже, це залежить не лише від МОЗ, а й від учасників тендерів.

Тим часом тисячі українців продовжують усіма можливими способами шукати гроші на найнеобхідніші ліки, аби продовжити життя собі чи своїм тяжкохворим близьким.

На запитання, з якого міста вона приїхала на пікет до Кабміну, Ірина Арібжанова, мама хворого на гемофілію хлопця, каже: "Слава Богу, ми з Києва". І пояснює: "Якби ми жили деінде, я не знаю, як би ми ліки діставали".

Новини на цю ж тему