Вчені: від супербактерій помиратимуть більше, ніж від раку

бактерії Копирайт изображения Getty

До 2050 року від стійких до ліків інфекцій щороку у світі помиратимуть на 10 млн людей більше, ніж зараз, йдеться у доповіді британських дослідників. Це більше, аніж кількість людей, які зараз помирають від раку.

Ці дані містяться в новому звіті, підготованому економістом Джимом О'Нілом за розпорядженням прем'єр-міністра Британії Девіда Кемерона.

Збитки для економіки, за даними авторів доповіді, можуть сягнути астрономічної суми в 100 трильйонів доларів, що приблизно дорівнює ВВП Британії за 35 років.

Через скорочення населення і погане здоров'я обсяг виробництва в усьому світі скоротиться від 2% до 3,5%, застеріг пан О'Ніл.

Цей прогноз базується на сценарії, змодельованому дослідницькою групою з інституту RAND Europe і аудиторською компанією KPMG.

Дослідники виявили, що найбільше зросте кількість захворювань, викликаних резистентними (стійкими) до лікарських препаратів бактерією E.coli, а також збудниками малярії і туберкульозу.

У Європі та США в результаті стійкості до медикаментів щороку помирає щонайменше 50 тисяч людей, і якщо цією проблемою спеціально не займатися, то кількість смертей до 2050 року зросте в 10 разів, попереджає звіт.

"У Нігерії до 2050 року кожна четверта смерть буде викликана резистентною інфекцією, а в Індії від цього щорічно вмиратимуть додатково по два мільйони людей", - сказав автор звіту Джим О'Ніл.

О'Ніл спеціалізується на економічному аналізі країн, що розвиваються, і їхнім вплив на загальносвітову торгівлю. Саме він ввів в обіг акроніми БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай) і МІНТ (Мексика, Індонезія, Нігерія, Туреччина).

За прогнозом О'Ніла, саме у цих країнах лікарська резистентність буде відчуватися особливо.

Протезування суглобів, кесарів розтин, хіміотерапія і трансплантаційна хірургія значною мірою покладаються на курс антибіотиків, які потрібні, щоб запобігти розвитку інфекції.

Однак багато антибіотиків через вироблену людиною резистентність вже неефективні, а без них такі операції й процедури стають більш небезпечними, а в деяких випадках - неможливими.

Потрібні інвестиції

За даними авторів звіту, до 2050 року це обійдеться в додаткові 100 трлн доларів.

"Привернувши увагу до колосальних фінансових та людських витрат, до яких призведе некерована лікарська резистентність, це важливе дослідження чітко зазначає, що проблема є не лише медичною, але й економічною та соціальною", - прокоментував звіт професор Джеремі Фаррар з благодійного науково-дослідницького фонду Wellcome Trust.

У висновках звіту йдеться про те, що набагато дешевше було б почати вирішувати проблему лікарської резистентності вже зараз.

Приміром, пошуком нових ліків, вакцин і розробкою антитіл можуть зайнятися університетські лабораторії спільно з приватними біотехнологічними компаніями.

Професор мікробіології Лора Піддок з Бірмінгемського університету займається вивченням таких бактерій як E.coli й сальмонела, які якраз відповідальні за дедалі більшу кількість резистентних інфекцій.

Вони належать до грам-негативних бактерій, які мають складну клітинну оболонку, що є бар'єром для лікарських препаратів. Якщо ж ліки проникають крізь цю оболонку, то тоді вони буквально витягуються звідти клітиною.

Мікроорганізми, стійкі до лікарських препаратів, отримали назву супербактерій.

"Моя команда якраз намагається зрозуміти механізм цього клітинного процесу. Якщо нам це вдасться, то ми зможемо зробити так, щоб ці бактерії стали чутливими до антибіотиків", - заявила професор Піддок, додавши, що зараз ці дослідження недостатньо фінансуються у всьому світі.

Новини на цю ж тему