Які вправи найкраще підходять вашому типу тіла

Фізичні вправи Копирайт изображения Getty
Image caption Залежно від вашої статури, вправи слід спрямовувати на розвиток сили або витривалості

Кожна людина побудована по-своєму, тож у спорті слід враховувати особливості тіла.

Чи схильні ви до зайвої ваги, чи навпаки - належите до тих щасливців, що спалюють калорії без зайвих рухів?

Немає двох людей з однаковими фігурами, як і з однаковими відбитками пальців.

Усі тіла можна умовно розподілити на три групи залежно від факторів, пов'язаних з кістковою масою, м'язами і підшкірним жиром.

Щоб розуміти, які вправи вам найбільше підходять, треба знати своє тіло.

Проблема у тому, що "коли йдеться про фізичні вправи, виникає конфлікт інтересів", – пояснює Хуан Франсіско Марко, професор іспанського Центру спортивних наук, тренування і фітнесу Alto Rendimiento ("Високий результат").

"Вам слід визначити, що саме ви хочете у собі покращити: чи зовнішній вигляд, чи спортивну форму".

На основі генетичних і фізичних рис виділяють три типи статури, або соматотипи.

Дізнайтесь, які вправи підходять вам.

Ектоморфи

Копирайт изображения Getty
Image caption Спорт, де треба багато бігати, ідеально підходить високим і худим ектоморфам, хоча для зовнішності їм більш потрібне те, що допоможе набрати вагу

"Це високі, худі люди, що зазвичай трохи хиляться уперед. У них довгі кінцівки і пласкі груди. Їм важко набирати м'язову масу", – розповідає професор Марко.

Найкращих результатів ектоморфи досягають там, де потрібна витривалість: в атлетиці, плаванні чи велоспорті. Але пан Марко також рекомендує їм вправи, що розвивають силу і допомагають набрати вагу.

"Цим людям варто зосередитись на простих вправах, у яких багато рухаються суглоби, а разом з ними й основні та другорядні групи м'язів", - каже він.

Що ж до занять аеробікою, їх варто дещо обмежити, адже ектоморфам дуже легко втратити вагу і припинити нарощувати м'язову масу.

Ендоморфи

Копирайт изображения Getty
Image caption Ендоморфи нижчі й кругліші - їм легше даються силові вправи, але необхідно розвивати серцево-судинну систему

Цей тип статури – протилежний до ектоморфного. Його класичні представники невеликі на зріст, з округлими формами і повільним метаболізмом, що сприяє відкладенню жиру; але й м'язову масу ендоморфи теж набирають відносно легко.

Завдяки швидкому нарощуванню м'язів, ці люди прекрасно проявляють себе у силових видах спорту.

Їм потрібно чергувати різні типи вправ, з особливою увагою до тих що, розвивають витривалість серцево-судинної системи.

"Слід починати з аеробіки, а потім переходити до різних анаеробних вправ високої інтенсивності. Також корисно працювати над рухомістю суглобів, але більш динамічно, на відміну від ектоморфів, яким можна працювати неспішно і робити більше перерв", – радить професор Марко.

Ендоморфам найбільш підходять види спорту, де потрібна сила і рівновага, наприклад, важка атлетика чи боротьба.

Втім, обираючи собі спорт, вони мають пам'ятати про певні фактори.

"Їхня мета – збільшити м'язову масу, водночас зменшуючи жирову. Перше без другого лише зробить їх масивними і безформними".

З психологічної точки зору, цим людям спорт дається найважче: їм складно себе мотивувати, вони тяжче переживають невдачі або "відсутність швидкого результату", застерігає наш експерт з фізичної підготовки.

Мезоморфи

Копирайт изображения Getty
Image caption Мезоморфи - природжені атлети і хороші багатоборці

Цей тип має найбільше фізичних переваг і нерідко може похизуватись атлетичним виглядом без жодних зусиль.

"Мезоморфи – природжені спортсмени. Що б вони не робили, у них все виходить, – стверджує пан Марко. – Я знаю футболістів, що раптово почали грати у міні-теніс – і досягли прекрасних результатів. Вони добре грають у баскетбол і чудово проявляють себе там, де потрібна витривалість чи швидкість".

Для регулярних тренувань мезоморфам слід підібрати види спорту, що розвивають силу і міць, та чергувати їх з комплексами вправ на розвиток м'язів і серцево-судинної витривалості.

Теніс, футбол, гребля чи тріатлон – ось ідеальні види спорту для цього типу статури.

Попри всі переваги мезоморфної будови, представникам цього типу слід пильнувати за своїм раціоном, адже вони "схильні до накопичення жиру, хоч і не так швидко, як ендоморфи", зауважує пан Марко.

"Але це й не ектоморфи, які можуть їсти що завгодно і моментально це спалювати завдяки швидкому метаболізму", - додає експерт.

Знати свій тип будови важливо, але кожному типу треба комплексне поєднання різноманітних вправ.

Найважливіше – чітко розуміти свою мету, регулярно тренуватися, правильно харчуватися і розробити спеціальну програму з урахуванням своїх потреб.

Новини на цю ж тему