Активісти критикують уряд через закупівлю ліків

Акція "100 літрів чорнила"
Image caption Активісти кажуть, що передавши закупівлю ліків міжнародним організація, держава зекономить до 40% витрат

Пацієнтські та громадські організації вимагають від уряду затвердити документи, які дозволять передати державну закупівлю ліків міжнародним організаціям.

Активісти, які зібралися в Києві під будівлею уряду на акцію "100 літрів чорнила для Кабміну", кажуть, що за законом, який Рада ухвалила ще в березі, всі ці документи мали бути готові ще до початку літа.

Якщо ж їх не підпишуть до 20 жовтня, тяжкохворі українці можуть взагалі не дочекатися від держави ліків цього року, кажуть активісти.

Представник секретаріату Кабміну, який вийшов до протестувальників, пообіцяв передати урядові їхні вимоги. Він сподівається, що Кабмін встигне підписати документи до цієї дати, "якщо буде політична воля прем'єр-міністра".

Передати державну закупівлю ліків міжнародним організаціям, таким як ЮНІСЕФ, IDA, Crown Agents - один з пунктів коаліційної угоди, підписаної в 2014 році.

У березні Рада ухвалила закон, який зобов’язував уряд протягом місяця підготувати всі необхідні для цього документи. Однак активісти кажуть, що з шести ключових документів досі не підписаний жоден.

Вони звинувачують у цьому урядовців та "фармацевтичну мафію, яка заробляє шалені статки на закупівлі ліків для держави".

"Навіть коли ухвалено закон, який зупиняє величезну, багатомільйонну корупцію, уряд просто не хоче його виконувати", - скаржиться парламентар Єгор Соболєв, голова комітету з протидії корупції.

"Боюся, що вуличні акції – це справді останній аргумент для того, щоб закон запрацював", - каже він.

У прес-службі Міністерства охорони здоров'я ВВС Україна сказали, що пізніше в понеділок міністр Олександр Квіташвілі прокоментує ситуацію із затримкою закупівель.

Чорнило для урядовців

"Кабміну не вистачає політичної волі, щоб підписати відповідні підзаконні акти", - каже Олена Щербан, юристка з Центру протидії корупції. Вона перераховує шість документів, без яких закупівля ліків за новими правилами не може розпочатися.

Один з цих документів має дозволити державі здійснювати попередню оплату за ліки на рахунки міжнародних організацій. Інший – спростити реєстрацію для медикаментів, які відповідають міжнародним стандартам. Ще інший – спростити можливість розрахунків МОЗ з міжнародними організаціями у валюті.

За даними активістів, більшість з цих документів мають затвердити міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, а один – про розрахунки у валюті – голова Нацбанку Валерія Гонтарева.

"Чомусь ні в МОЗі, ні в Кабінеті міністрів у посадовців не піднімається рука, щоб підписати ці документи", - скаржиться пані Щербан. Юристка каже, якщо протягом наступних восьми днів ці документи так і не будуть готові, держава просто втратить виділені на ліки гроші.

Вона говорить з журналістами перед входом до урядової будівлі, стоячи позаду чотирьох бутлів для води, заповнених чимось фіолетовим. Рідина в ємностях символізує чорнило, яким урядовці мають підписати документи.

Копирайт изображения UNICEF Oleksa Butchak
Image caption Закон, за яким вакцини й ліки для тяжкохворих мають закуповувати міжнародні організації, діятиме тимчасово - до 2019 року

"Політична воля"

Єдиним працівником уряду, який вийшов до мітингарів, став представник секретаріату Кабміну Михайло Шевченко.

Він пообіцяв передати їхні письмові вимоги нагору, сказав, що буде готуватися "прем’єрське доручення" і що "уряд внесе всі документи на розгляд урядових комітетів, відповідальних за ухвалення відповідних рішень".

На запитання, чи встигнуть урядовці підписати документи до 20 жовтня, пан Шевченко відповів: "Якщо буде така політична воля прем’єр-міністра, будемо сподіватися, що так буде".

Про політичну волю в очільників уряду говорить і Дмитро Шерембей, голова організації "Пацієнти України". "Від цього залежать не долі міністра охорони здоров'я чи прем’єр-міністра, а хворих людей", - каже активіст.

Серед тих, чия доля залежить від урядових рішень - семирічний киянин Володя з раком лімфи, який лікується в ОХМАТДИТі.

Його мама, Ірина Кузнець, теж прийшла на пікет під Кабмін. Вона каже, що отримує від держави не більше 10-20% необхідної допомоги.

"Я думала, що ця держава для онкохворих щось забезпечує. А коли зіткнулася з цією проблемою, то побачила, що нічого нема. Твоє життя міняється повністю", - розповідає Ірина.

Вона каже, що на хіміотерапію та інші ліки для сина щодня потрібно близько 1000 грн. При цьому один з батьків постійно перебуває біля дитини, тому не може працювати.

Порятунком для цієї сім'ї став доброчинний фонд "Таблеточки". Однак тих, кому бракує життєво необхідних ліків, набагато більше, ніж можливостей у доброчинних проектів.

Новини на цю ж тему