Світ упритул наблизився до ери "після антибіотиків"

Бактерія Копирайт изображения AP

Світ стоїть на краю доби "після антибіотиків". Про це застерегли вчені, які виявили бактерії, резистентні до ліків, що застосовуються у випадку, коли вичерпано всі інші засоби.

Вчені ідентифікували бактерії, які не піддаються лікуванню препаратом "останньої інстанції", колістином, у пацієнтів і свійських тварин у Китаї.

За їхніми словами, та резистентність пошириться на цілий світ і призведе до появи невиліковних інфекційних хвороб.

Вони припускають, що ця резистентність виникла після надуживання колістину для лікування худоби.

Стійкість бактерій до лікування, відома також як антибіотичний апокаліпсис, здатна відкинути медицину на багато століть у минуле.

Поширені інфекційні захворювання знову матимуть фатальні наслідки, а хірургічні процедури і лікування раку, які залежать від антибіотиків, опиняться під загрозою.

Ключові гравці

Китайські вчені ідентифікували нову генну мутацію, що отримала назву ген MCR-1, яка перешкоджає колістину вбивати бактерії.

Дослідження, опубліковане у виданні Lancet Infectious Diseases, виявило стійкість до цього препарату в однієї п'ятої тварин, 15% сирого м'яса і в 16 пацієнтів.

Копирайт изображения Getty
Image caption У Китаї свиням регулярно дають антибіотики

Резистентність до антибіотиків виявили у свиней, яких у Китаї регулярно годують ліками.

Ця здатність уже поширилася серед кількох різновидів бактерій, зокрема E. coli, збудника пневмоній Klebsiella pneumoniae і Pseudomonas aeruginosa.

Є також свідчення, що резистентність поширилася на Лаос і Малайзію.

Професор Тімоті Волш з університету Кардіффа, який брав участь у дослідженні, сказав ВВС: "Всі ключові гравці вже на місці, і тепер світ доби після антибіотиків може стати реальністю".

"Якщо MRC-1 пошириться на цілий світ, а питання тільки в тому, коли це станеться, то цей ген неминуче поєднається з іншими стійкими до антибіотиків генами, і ми станемо на порозі доби після антибіотиків", - каже він

"У той момент, якщо пацієнт захворіє, наприклад, на E. coli, то йому практично неможливо буде допомогти", - вважає вчений.

Стійкість до колістину виникала раніше. Однак зараз ключова відмінність полягає в появі генної мутації, яка дозволяє бактеріям легко ділитися резистентністю.

"Темпи поширення цієї резистентності неймовірно високі, це не обіцяє нічого хорошого", - сказав професор Марк Вілкокс з університетської лікарні Лідса.

Його лікарня лікує багато хворих, яким важко підібрати дієвий антибіотик. За його словами, ще п'ять років тому таке явище було б малоймовірним.

Він додав, що немає якогось одного конкретного явища, яке б засвідчило початок антибіотичного апокаліпсису, однак усе вказує на те, що "люди програють цей бій".

Новини на цю ж тему