Фермери мають використовувати менше антибіотиків - вчені

Свиня
Image caption Антибіотики часто використовують у якості стимулятора росту

Надмірне використання антибіотиків у тваринництві загрожує здоров’ю людей у всьому світі, йдеться у звіті, який підготували на замовлення уряду Британії.

Автори констатують, що через зловживання антибіотиками деякі види інфекцій вже практично не піддаються лікуванню.

Дослідники стверджують, що фермери мають суттєво скоротити застосування антибіотиків у тваринництві та птахівництві й встановити нові граничні нормативи.

Доповідь "Про резистентність до протимікробних препаратів" підготувала група вчених на чолі з лордом О’Нілом, колишнім головним економістом інвестиційного банку Goldman Sachs.

У документі йдеться, що більше половини загального об’єму вживання антибіотиків припадає на тваринництво та птахівництво.

При цьому, їх використовують не для лікування захворювань, а для профілактики, щоб тварини та птахи швидше росли.

Image caption Стійкі до антибіотиків бактерії можуть передаватись від тварин людям через вживання м'яса, яке не довели до готовності

У країнах ЄС подібне використання антибіотиків у якості стимулятора заборонили з 2006 року.

У США, за словами О’Ніла, у тваринництві та птахівництві використовують більше 70% від загального об’єму антибіотиків, а для лікування людей – менше 30%.

Небезпека полягає в тому, що стійкі до антибіотиків бактерії, як заявив пан О’Ніл, можуть передаватись від тварин до людини при вживанні не доведених до готовності м’ясних продуктів.

У листопаді 2015 року у Китаї науковці знайшли у бактерій ген mcr-1, який робить їх практично несприйнятливими до дії всіх відомих антибіотиків.

За словами дослідників, нещодавно аналогічний ген ідентифікували у бактерій в Данії, а значить можна припустити, що так звані "супербактерії" вже поширюються всім світом.

За прикладом Данії

Згідно з прогнозами доповідачів на основі сьогоднішніх даних, до 2030 року об’єми застосування антибіотиків у світовому сільському господарстві збільшаться на 67%.

Лорд О’Ніл передбачає, що до 2050 року від стійких до антибіотиків інфекцій у світі можуть щороку помирати 10 мільйонів людей.

Укладачі доповіді пропонують використовувати досвід Данії та Нідерландів, де встановлені суворі норми застосування антибіотиків у сільському господарстві.

У Данії дозволено використовувати не більше 50 мг антибіотиків на кілограм живої ваги, при цьому країна є одним з найбільших у світі експортерів свинини.

Копирайт изображения AFP
Image caption Часто фермери використанням антибіотиків компенсують незадовільні гігієнічні умови утримання тварин та птиці

У тваринництві та птахівництві США сьогодні використовують близько 200 мг антибіотиків на 1 кг живої ваги на рік, а на Кіпрі – 400 мг.

Як заявив в інтерв’ю BBC О’Ніл, багато фермерів остерігаються, що обмеження використання антибіотиків призведе до підвищення собівартості, в результаті чого продукція стане не конкурентоздатною.

"Данський приклад показує, що, насправді, після певних початкових витрат, у довгостроковій перспективі на ціни це не впливає й Данія продовжує утримувати свою долю ринку", - вважає О’Ніл.

Антибіотики часто використовують там, де умови утримання тварин та птахів далекі від ідеальних й існує підвищений ризик поширення інфекційних хвороб.

За словами укладача доповіді, фермери мають надавати більше уваги дотриманню санітарних вимог та гігієни, а також покращення умов утримання тварин.

Вчені вважають, що світовому співтовариству треба розробити та прийняти список антибіотиків, які мають важливе значення для лікування людей, та заборонити їхнє застосування у сільському господарстві.

Новини на цю ж тему