Вірус Зіка: де і чому жінкам краще не вагітніти?

Новонароджена дівчинка Копирайт изображения AP
Image caption Новонародженій Луїзі міряють окружність голови

Спалах інфекційного захворювання, в результаті якого, як вважають, можуть з'являтися на світ діти з аномально маленькою головою, змусила уряди країн Латинської Америки радити жінкам не вагітніти до з'ясування всіх обставин.

"Ми хотіли б порадити всім жінкам репродуктивного віку вжити заходів для планування своєї вагітності й уникати вагітності в цьому і наступному році", - ця порада, що прозвучала з вуст заступника міністра охорони здоров'я Сальвадора Едуардо Еспінози, стала, мабуть, найрадикальнішим кроком у Латинській Америці, охопленій новою хворобою, одним із наслідків якої може, за деякими даними, стати народження дітей з аномально маленькою головою.

Наскільки відомо, це результат зараження жінки вірусом Зіка, який у деяких випадках може вражати плід в утробі матері.

Вірус, який переносять комарі, дуже швидко поширюється в Західній півкулі, і деякі фахівці вже говорять про початок пандемії.

У результаті влада багатьох країн закликає жінок утриматися від зачаття.

Вірус Зіка у Бразилії

4000

випадків мікроцефалії від жовтня

  • 150 немовлят із мікроцефалією у 2014

  • 90% відомих випадків на північному сході, найбіднішій частині Бразилії

  • 1% усіх новонароджених немовлят у найбільш уражених районах потерпають від хвороби

AP

На Ямайці, наприклад, жінкам радять уникати заводити дітей протягом найближчих півроку.

Міністр охорони здоров'я Ямайки Храс Дейлі каже, що немає жодних сумнівів у тому, що вірус незабаром досягне острова, так як його вже виявили на Гаїті.

Недорозвинений мозок

"Я завжди мріяла, що мій син піде в університет. Лікар сказав мені, що це неможливо, але я вірю в милість Божу", - говорить 20-річна Еріка Роке з Бразилії.

Її п'ятимісячний син народився з мікроцефалією - значним зменшеним розміром черепа і, відповідно, мозку при нормальних розмірах інших частин тіла. У багатьох випадках мікроцефалія супроводжується розумовою відсталістю.

Син Еріки - один із майже 4000 немовлят у Бразилії, що народилися з підозрою на мікроцефалію. Бразилію ця недуга торкнулася більшою мірою, ніж інші країни регіону. Від жовтня минулого року частота подібних народжень зросла в 20 разів.

Експерти вважають, що причиною цього явища є спалах вірусу Зіка.

Хоча зв'язок між вірусом Зіка і мікроцефалією ще не цілком підтверджений, у кількох померлих немовлят у мозковій тканині виявили цей вірус. Крім того, поки ніхто не зміг запропонувати жодного іншого пояснення такого сплеску народжень немовлят з мікроцефалією.

"Мені сказали після того, як він народився ... Жоден із пренатальних тестів не вказував на жодні проблеми", - говорить Еріка Роке з міста Ресіфе, столиці північного штату Пернамбуку. Саме тут зареєстровано найбільше число випадків мікроцефалії.

Копирайт изображения FLAVIO FORNER
Image caption У Еріки Роке не було ніяких симптомів лихоманки Зіка, і вона дізналася про аномальні розміри голови сина лише після його народження

Діагноз після народження

Так само як і Еріка, багато жінок можуть і не знати, що були заражені вірусом Зіка, оскільки симптоми цієї хвороби з'являються лише в 20% випадків.

За словами лікарів, виявити дефекти у розвитку частин тіла плоду неможливо, і більшість матерів дізнаються про існування проблеми лише після пологів, коли з'ясовується, що окружність голови не перевищує 33 сантиметрів.

"Якби я вирішувала це питання сьогодні, то я думаю, що я відклала б плани завести дитину", - говорить 33-річна майбутня мати Маріана Ботельйо.

Саме це багато фахівців і радять бразильським жінкам.

Хоч це і не є офіційною політикою міністерства охорони здоров'я Бразилії, глава епідеміологічного нагляду Клаудіу Маєрович заявив, що жінкам, які проживають у районах, де поширена лихоманка Зіка, слід поки що уникати спроб зачати дитину.

Дещо пізніше Маєрович відмовився від своїх слів, а в офіційній заяві міністерства охорони здоров'я говориться лише, що жінки повинні обговорити всі ризики зі своїм лікарем.

Копирайт изображения AFP
Image caption Санітар у Гондурасі намагається знищити місця розмноження носія вірусу - жовтолихоманкового комара (Aedes Aegypti) - на місцевому кладовищі

Не вагітніти

У сусідній Колумбії, тим не менш, дотримуються порад Меєровича. Міністр охорони здоров'я країни заявив, що обмеження числа вагітностей на час спалаху лихоманки Зіка залишається найбільш мудрим рішенням.

"Враховуючи стадію розвитку епідемії та пов'язані з цим ризики, ми радимо парам відкласти вагітність на час цієї фази [епідемії], яка може протривати до липня 2016 року", - йдеться в заяві міністра охорони здоров'я Колумбії Алехандро Гавірія.

Заява, що наробила купу галасу, була зроблена після того, як Національний інститут охорони здоров'я Колумбії зареєстрував більше 11 000 випадків зараження вірусом Зіка, в тому числі і серед 500 вагітних жінок. Однак на даний момент у Колумбії не було виявлено жодного випадку мікроцефалії.

Розбіжності з приводу планування сім'ї

Спроби вплинути на кількість вагітностей на державному рівні викликали неоднозначну реакцію в Латинській Америці.

Деякі експерти вважають, що розумні методи планування сім'ї допоможуть узяти під контроль поширення лихоманки Зіка.

"Це складна ситуація. Я не хочу говорити жінкам, що їм не слід вагітніти", - говорить Йонас Шмідт-Ханазіт з Інституту тропічної медицини Бернхард-Нохт, який входить до дослідницької групи ВООЗ.

Копирайт изображения AFP
Image caption Офіційні заяви про необхідність відкласти вагітність викликали гарячі дебати у багатьох країнах Латинської Америки

"Я б дуже обережно підходив до цього питання, але якщо слід застосовувати рішучі заходи на цьому етапі, то так, я б радив жінкам уникати вагітності для того, щоб зменшити ризики", - додає він.

Але подібні поради звучать дуже суперечливо в регіоні, де планування вагітності ніколи не було особливо поширене.

Згідно з різними джерелами, в розвинених країнах, де протизаплідні засоби доступні практично всім, приблизно половина вагітностей планується заздалегідь.

В інших країнах цей відсоток значно нижчий.

"Радити відкласти вагітність в такій країні як Колумбія, де більше половини абортів проводяться підпільно, - просто наївно", - сказала в інтерв'ю газеті El Espectador колумбійська активістка Моніка Роа з організації "Всесвітня зв'язок жінок".

Дебати про аборти

Питання про те, що робити перед обличчям спалахи лихоманки Зіка, не сходить зі сторінок преси, і експерти кажуть, що в результаті число нелегальних абортів може зрости.

У Бразилії аборти дозволені лише у випадку, якщо вагітність стала результатом зґвалтування, або якщо життя матері перебуває під загрозою.

У 2012 році Верховний суд Бразилії ухвалив, що аборти дозволені у разі виявлення у зародка аненцефалії, оскільки народжені з цим синдромом діти помирають через кілька днів або навіть годин після народження.

Копирайт изображения GETTY
Image caption У Сальвадорі пройшла серія демонстрацій проти законів, що забороняють будь-які аборти

Але, згідно з оцінками ООН, щороку в Бразилії роблять не менше мільйона нелегальних абортів, незважаючи на те, що жінкам за це загрожує до трьох років ув'язнення.

Проблема нелегальних абортів актуальна практично для всіх країн регіону.

У Сальвадорі, наприклад, один із найсуворіших у світі законів про аборти. Вони повністю заборонені, без жодних винятків, а порушникам загрожує до 30 років в'язниці.

Але в той час як багато хто побоюється зростання числа нелегальних абортів, інші вважають, що епідемія лихоманки Зіка може призвести до початку дебатів у суспільстві щодо абортів, так само як це відбулося в США в середині ХХ століття після епідемії краснухи.

"Без дебатів про законодавство, нелегальні і загрозливі для здоров'я аборти можуть бути не менш небезпечні для жінок, заражених вірусом Зіка, ніж сам вірус", - вважає Христина Каутеруччі з інтернет-журналу Slate.

Але багато людей налаштовані набагато більш скептично: католицькі традиції регіону призводять до того, що політикам складно обговорювати питання про аборти, і навряд чи вірусу Зіка вдасться це змінити.

Новини на цю ж тему