Експерт ЮНІСЕФ: від вакцини ОПВ неможливо вмерти

Катерина Булавіонва Копирайт изображения Kateryna Bulavinova

Чи можна щепити дитину від поліомієліту під час грипу? Чи знижує вакцинація імунітет? Чи можна заразитися або померти від вакцини? Катерина Булавінова, медичний експерт ЮНІСЕФ, спростовує популярні стереотипи про вакцинацію.

ВВС Україна: Наскільки успішно, на вашу думку, триває кампанія з вакцинації? За офіційними даними на 18 лютого, вже вакциновано 66% дітей до 10 років, і це набагато менше, ніж рекомендується ВООЗ - мінімум 95%.

Катерина Булавінова: У дискусії про успіх або неуспіх цієї кампанії все дуже відносно.

У нас задокументовано спалах cVDPV, це так званий дериват вакцинного поліовірусу, який циркулює серед населення. Доведено його циркуляцію протягом двох років. Це настільки ж небезпечно, як і дикий вірус Поліо. Звичайно, хотілося б, щоб у цій ситуації був успіх у вигляді 95-98% охоплення.

Однак в Україні дуже складна фонова ситуація. І ті цифри, які ми отримуємо в першому, другому і третьому турах, це по-своєму добре, незважаючи на те, що цифри не дуже гарні.

Третій тур проходить на тлі грипу. Україна - одна з небагатьох країн у світі, яка має дуже дивну традицію, що тягнеться з Радянського Союзу, - на час грипу припиняти імунізацію. Формально такої вимоги немає, але в багатьох великих містах це часто робиться. Обґрунтовано це? Ні. Чи потрібно це робити? Ні. Рекомендовано це ВООЗ? Ні. Чи можна організувати роботу так, щоб люди з кашлем і чханням не стикалися зі здоровими людьми, які проходять вакцинацію? Так. Але чомусь все одно довкола цього триває купа різних спекуляцій.

ВВС Україна: Хіба вакцинація не знижує імунітет?

К.Б.: Вакцинація абсолютно не знижує імунітет. Це один з дуже шкідливих міфів, який гуляє на пострадянському просторі. Через такі міфи сприйняття батьків спотворюється і відбуваються розлади як у своєчасній вакцинації дітей, так і при ухваленні рішень про вакцинацію. Ще один міф - це те, що якщо вас провакцинували під час інкубаційного періоду грипу, то це якось погіршить ваш стан. Через це стаються трагедії. Наприклад, зараз, коли можна щепитися від грипу й захистити себе від госпіталізації та смерті, багато людей не роблять цього. Навіть коли вакцини були доступні, багато людей вважали, що вже пізно, вакцинуватися не можна і т.д.

Тому те, що попри такий складний фон, вдалося домогтися понад 66% охоплення за перші три тижні туру, це хороший результат.

Крім того, на кожному етапі кампанії була величезна кількість штучно створених скандалів навколо цієї теми, що теж дуже сильно заважало. Тому все відносно.

ВВС Україна: Наскільки я розумію, вже зараз можна сказати, що охоплення на рівні 95%, як рекомендує ВООЗ, не буде. Що це означає?

К.Б.: 95% не буде, тому, швидше за все, після третього туру буде підчищувальна імунізація.

По-перше, в міжнародних рекомендаціях взагалі написано про шість турів. А по-друге, якщо не знадобляться національні тури, то потрібна буде так звана підчищувальна імунізація там, де не вийшло високих охоплень. А це, наприклад, Київ з високою щільністю населення і з величезною кількістю людей, які не зареєстровані в поліклініках. А ще багато людей тут отримують послуги в приватних клініках, де не було оральної поліовакцини. Досить низькі охоплення по Донецькій області на підконтрольних державі територіях, тому що там доволі складно проводити імунізацію. Є й інші регіони, де охоплення не надто високі і де дуже активні антивакцинальні рухи - наприклад, Одеса.

Безумовно, у всіх місцях з недостатньо високими охопленнями знадобляться додаткові зусилля з імунізації.

ВВС Україна: Чому рівень вакцинації в Києві один з найнижчих у країні? (У МОЗ серед головних причин називають епідемію грипу - Ред .)

Image caption Соціальна реклама від фонду ЮНІСЕФ висить по всій країні

К.Б.: В Україні існує інституційна недовіра. Особиста довіра значно вища. У селах все набагато простіше. Люди живуть з фельдшером в одному селі і довіряють йому більше.

Чим більше місто, тим більше проблем. І всі проблеми пов'язані зі звичкою не застосовувати доказову медицину і спекулювати довкола вакцинації. Зрозумілий батькам приклад: скільки разів дітей направляють на загальний аналіз крові і сечі перед вакцинацією? Хоча це не потрібно, ніким не рекомендовано і ніхто так не робить ні в США, ні в Ізраїлі, ні в Британії, ніде.

Другий момент. Ми досі вакцинуємо лише тих дітей, у яких нормальна температура. Весь світ так не робить. Дозволено вакцинувати дітей з температурою, нежитем і кашлем. Я кажу це не для того, щоб усі бігли це робити прямо зараз, але для того, щоб припинилася ця параноя: "У нього було червоне горло, а ви його провакцинували!" Такого немає ніде в світі і немає в рекомендаціях ВООЗ. Усе це настільки ускладнено, "медикалізовано", що батьків це лякає.

Плюс активне використання соцмереж: хтось за, хтось проти. Ці дебати такі ж гострі, як політичні. Чим більше конфліктних, суперечливих месиджів, тим гірше. Коли два лікарі говорять по-різному, у звичайної людини виникає дуже велика недовіра. Вона відразу думає: "Ви між собою спочатку домовтеся, а я потім уже вирішу, що мені робити".

ВВС Україна: Хто поширює антивакцинальні заклики? Ви для себе поділяєте цих людей на тих, хто робить це щиро, і тих, хто усвідомлено розраховує на якийсь результат?

К.Б.: Є й такі, і такі групи. Навколо цього було створено дуже багато спекуляцій як комерційного, так і політичного характеру. Є сили, які роблять це дуже усвідомлено. А є багато людей, які щиро вірять у всілякі страшилки з приводу вакцинації.

ВВС Україна: Поставимо себе на місце батьків, які чують у новинах історії про те, що нібито після вакцинації померла дитина. З іншого боку, вони бачать соціальну рекламу ЮНІСЕФ з фотографіями дітей, які страждають від паралічу, викликаного хворобою. І батьки намагаються прорахувати ризики...

К.Б.: В Україні завжди йде дискусія тільки про безпеку вакцин. Я не бачу серед батьків дискусії про ефективність вакцин. Яскравим прикладом цього був спекулятивний скандал довкола заморозки і розморожування вакцини. Справа в тому, що температурний режим, при якому зберігається вакцина, до її безпеки не має взагалі жодного стосунку. Це ніяк не може вплинути на те, буде в дитини реакція на вакцину чи ні. Це швидше стосується того, діє вакцина, чи ні. Але я жодного разу не бачила серйозних дебатів батьків, які стурбовані якістю холодового ланцюга для того, щоб вакцини працювали і захищали їхніх дітей. Все перевернуто догори дриґом.

ОПВ - це жива вакцина, єдина, яку можна заморожувати і яка при цьому зберігає свої якості і в якої навіть подовжується термін придатності. Нею користуються від 1950-х років, і ми все життя її заморожували, в тому числі й російську вакцину. Але всі обговорюють це тільки з точки зору безпеки вакцини, а не її ефективності.

Хоча якщо подивитися на ситуацію реально, від ОПВ-вакцини не можна померти взагалі. Це технічно неможливо, фізіологічно незбагненно. У вкрай рідкісних ситуаціях - при статистичній можливості 1 на 2,5 мільйона випадків - у тих країнах, де ОПВ використовується як перша доза, може виникнути вакциноасоційований поліомієліт, але від нього померти все одно не можна.

В Україні ж вирішили піти проти рекомендації ВООЗ і першу дозу в будь-якому випадку робили інактивованою поліовакциною саме для того, щоб знизити навіть цей мінімальний шанс вакциноасоційованого поліо. І в трьох турах жодного випадку вакциноасоційованого поліо станом на зараз немає. Але є маса спекулятивних історій про те, що десь хтось від чогось помер. Хоча навіть якщо дуже сильно комусь цього хочеться, від ОПВ-вакцини померти неможливо, хіба що налити туди ціанистого калію (посміхається - Ред.).

Копирайт изображения Kateryna Bulavinova
Image caption Катерина Булавінова відома глядачам "UA: Перший" своїми інтерв'ю з експертами і політиками на тему охорони здоров'я

ВВС Україна: Але якщо говорити про два випадки з дітьми, які були на Закарпатті, у них теж знайшли свого роду вакциноасоційований вірус, хіба ні?

К.Б.: Ні. Є велика різниця між вакциноасоційованим поліо і спалахом, що його викликав дериват вакцинного поліовірусу, як на Закарпатті. Навколо цього теж була маса спекуляцій, в тому числі з боку "вчених мужів". Дериват вакцинного поліовірусу - це вакцинний вірус, який мав можливість дуже довго циркулювати серед великої кількості невакцинованих людей. Утворення такого деривату можливе тільки там, де немає охоплення щепленнями. А у нас на перше півріччя 2015 року охоплення було 14,5% - найнижче в світі. І 2015 рік не був першим, коли цей рівень був таким низьким. Американська лабораторія CDC підтвердила, що цей вірус циркулював близько двох років. Тобто він мав можливість пройти багато пасажів через багато невакцинованих людей, що в нормальній ситуації неможливо, тому що він би "спіткнувся" на другій або третій вакцинованій людині і її імунітет знищив би цей вірус.

Цей дериват дуже сильно змінюється і набуває нейровірулентних властивостей, тобто здатності вразити нервову систему й викликати паралітичну форму хвороби. Наскільки мені відомо, цим дітям дуже сильно пощастило і рухомість у них відновилася, що буває дуже рідко. Пізніше буде зрозуміло, чи повністю вони відновилися, чи все ж у них будуть якісь залишкові явища.

ВВС Україна: Але взагалі цей похідний вірус за своєю силою можна порівняти з диким вірусом...

К.Б.: Абсолютно. Підступність поліовірусу в тому, що він не викличе відразу масової хвороби, як грип чи кір. Він підступний тим, що ніхто не знає, хто заразний, а хто ні. Він поширюється тихо-тихо, і потім тільки у деяких людей проявиться паралітична форма. Але трагедія в тому, що тоді вже нічого не можна зробити, взагалі нічого. Лише якомусь маленькому відсотку пощастить - і вони відновляться, повністю або частково.