Супербактерії "вбиватимуть що три секунди"- дослідники

Стійкі до ліків інфекції - загроза не менша, ніж тероризм Копирайт изображения SCIENCE PHOTO LIBRARY

До 2050 року стійкі до антибіотиків бактерії вбиватимуть людину кожні три секунди, якщо вже зараз не припинити зловживання протимікробними препаратами. Таке попередження міститься в авторитетному науковому дослідженні.

Це глобальне дослідження пропонує план заходів, спрямованих на те, щоби не допустити повернення медицини "в темні століття". Втілення плану вимагатиме інвестицій на мільярди доларів.

Воно також закликає до революції в способі використання антибіотиків і до масштабної кампанії просвіти людей.

Доповідь дослідників отримала неоднозначну реакцію. Дехто висловив занепокоєння, що вона не достатньо далекосяжна.

Світ програє боротьбу проти інфекцій, які є стійкими до ліків і які називають не меншою загрозою, ніж тероризм.

Проблема полягає в тому, що ми просто не розробляємо достатньо нових антибіотиків і ми марнуємо ті, що маємо.

Від часу, коли в середині 2014 року було започатковано Огляд стійкості до протимікробних препаратів (Review on Antimicrobial Resistance), від таких інфекцій померли понад мільйон людей.

А лікарі відтоді виявили ще й бактерії, які можуть бути стійкими до препарату останньої інстанції - Колістину, що стало причиною попереджень, що світ балансує на порозі "доби після антибіотиків".

Дослідження прогнозує, що ситуація буде лише погіршуватися, а станом на 2050 рік у світі 10 мільйонів людей помиратимуть щорічно від стійких до ліків інфекцій.

Цей аналіз засновано на сценаріях, змодельованих дослідниками RAND Europe і аудиторів KPMG.

Вони виявили, що найбільша смертність буде від стійких різновидів кишкової палички E.coli, малярії і туберкульозу (ТБ)

А фінансові втрати для світових економік через стійкість до ліків на середину століття сягнуть $100 трильйонів.

Дослідження містить такі рекомендації:

  • Терміново провести глобальну інформаційну кампанію, позаяк більшість людей не усвідомлюють ризиків
  • Створити Глобальний інноваційний фонд на суму $2 млрд для досліджень початкового етапу
  • Поліпшити доступ до чистої води, санітарії та чистіших лікарень, щоб запобігти поширенню інфекцій
  • Знизити непотрібне широке застосування антибіотиків в сільському господарстві, зокрема й повну заборону на ті, що "критично важливі" для здоров'я людини
  • Поліпшити спостереження за поширенням стійкості до ліків
  • Платити дослідницьким компаніям по $1 млрд за кожне відкриття нового антибіотика
  • Призначати фінансові стимули для розробки нових тестів, які б запобігали використанню антибіотиків у випадках, коли вони неефективні
  • Заохочувати використання вакцин і альтернатив лікарських засобів

Автори дослідження кажуть, що економічне обґрунтування для негайних дій "зрозуміле", а оплатити їх можна за рахунок незначного скорочення витрат на медицину в державних бюджетах або за рахунок додаткових податків на фармацевтичні компанії, які не інвестують в дослідження антибіотиків.

Лорд Джим О'Ніл, економіст, який керував групою дослідників, сказав BBC: "Ми повинні повідомити в усьому світі, чому важливо, щоби ми перестали ставитися до наших антибіотиків, немов до цукерок.

"Якщо ми не вирішимо цю проблему, ми прямуємо назад у темні століття, буде багато людей, які помиратимуть.

"Ми зробили деякі досить складні рекомендації, які вимагають від усіх прокинутися і вийти із зони комфорту, тому що, якщо ми цього не зробимо, то не зможемо вирішити цю проблему".

Апокаліпсис після антибіотиків

На нас чекатиме жахливе майбутнє - майбутнє, яке вириває лікарям із рук один із найбільших інструментів медицини.

Простий поріз на пальці може загрожувати вам смертю. Удача буде відігравати у вашому майбутньому більшу роль, ніж будь-який лікар.

Найпростіші операції - видалення апендикса або заміна тазостегнового суглоба - можуть стати смертельними.

Лікування раку і трансплантації органів можуть вас убити. Пологи можуть знову стати смертельним моментом в житті жінки.

Це майбутнє без антибіотиків.

Все це скидається на сюжет науково-фантастичного роману, однак у світі медицини цілком реальне побоювання, що людство наближається до доби після антибіотиків.

Виклик для фармацевтів

Британський міністр фінансів Джордж Осборн після оприлюднення дослідження зазначив, що крім морального стимулу до дій, є ще фінансовий, бо економічні наслідки бездіяльності можуть виявитися надто великими.

"Відтак я закликаю міністерства фінансів інших країн зібратися цього року і спільно з представниками фармацевтичної галузі і медиками узгодити спільний підхід", - сказав пан Осборн.

Як саме заохочувати фармацевтичну промисловість розробляти нові антибіотики - давня проблема. Нового класу антибіотиків не було від 1980-х.

Будь-який новий антибіотик буде зберігатися для використання в надзвичайних ситуаціях, так що компанія ніколи не зможе повернути свої величезні кошти на дослідження і витрати на розробку.

Джон Рекс з відділу антибіотиків фармакологічної компанії AstraZeneca сказав, що потрібен новий спосіб оплати за ліки.

Він сказав: "Такі моделі оплати повинні визнати антибіотики як медичний еквівалент вогнегасника - вони повинні бути доступні весь час і цінуватися, навіть якщо використовуються нечасто".

Копирайт изображения Getty
Image caption Стійкість до колістину виявили в свиней у Китаї, де регулярно використовують антибіотики в тваринництві

Лорд О'Ніл також зосередив критику на способах ведення сільського господарства, які використовують антибіотики для стимулювання росту тварин, а не для лікування їхніх інфекцій.

У США 70% антибіотиків (продаються за вагою) призначені для використання в тваринництві.

Як показав минулорічний випадок зі стійкістю до колістину, така практика, хоча й використовується наразі лише в тваринництві, здатна поширити резистентність і на інфекції в людей.

Як поширюється резистентність

Крім того, він висловив обурення відсутністю тестів для інфекцій, унаслідок чого людям прописують недієві антибіотики при вірусних інфекціях.

"Я вважаю, це просто неймовірно, що лікарі, як і в 1950-х роках, призначають антибіотики, спираючись лише на їхні безпосередні оцінки симптомів пацієнта", - сказав лорд О'Ніл.

Організації включно зі Всесвітню організацією охорони здоров'я (ВООЗ), медичною благодійною організацією Wellcome Trust і Королівським товариством Великобританії схвалили висновки дослідження.

Колишній прем'єр-міністр Італії Маріо Монті заявив, що висновки "безумовно, варті термінової уваги світових лідерів".

Не досить

Але доктор Граня Брігден із благодійної організації "Лікарі без кордонів" вважає, що автори дослідження у своїх висновках недостатньо сміливі.

"Ця доповідь є важливим першим кроком у виправленні цього провалу на ринку, але вона йде не достатньо далеко", - каже д-р Брігден.

Організація MSF вважає інфекції, стійкі до лікарських препаратів, загрозою для її роботи в різних частинах світу - від поранених у Йорданії до новонароджених у Нігері.

Д-р Брігден додає: "У доповіді О'Ніл пропонує значні нові фінансові кошти для подолання недоліків фармацевтичних досліджень і розробок, але ці пропозиції не обов'язково забезпечують доступ до чинних засобів або нових продуктів, які тільки надходять до арсеналу медичних препаратів. Натомість, доповідь просто пропонує субсидіювати завищені ціни, а не намагається їх знизити".

Новини на цю ж тему