Сусіди про навчання "Захід-2017": без паніки, але напоготові

  • Геннадій Кот
  • Служба моніторингу ВВС
Підпис до відео,

"Захід-2017": тисячі військових і сотні одиниць техніки‎

У четвер у Білорусі розпочався "Захід-2017" - спільні військові навчання з Росією, які оглядачі вже охрестили найбільшими з часів "холодної війни".

"Захід" проводиться не вперше, але саме цього року навчання спричинили найбільший ажіотаж з боку країн-сусідок.

Насамперед, через те, що попередні маневри під такою назвою були 2013 року - ще до анексії Криму та збройного конфлікту на Донбасі.

Автор фото, AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV

По-друге, у західних країнах багато дискутують про заявлену чисельність військ - до 13 тисяч - і висловлюють сумніви у тому, що вона відповідає дійсності.

І в решті, багато обговорюють шанси того, що російські війська та озброєння можуть залишитися в Білорусі і після навчань.

Сусідська тривога

Країни-сусідки Білорусі здійняли тривогу задовго до навчань. Вони закликали НАТО посилити присутність в регіоні у відповідь на можливу загрозу. Уряди в країнах Балтії збільшили витрати на оборону і взялися до посиленої бойової підготовки своїх збройних сил.

Президент Литви Даля Грібаускайте протягом року неодноразово закликала НАТО не допустити ізоляції країн Балтії від решти альянсу в разі, якщо Росія вирішить захопити так званий "Сувалкський коридор" - короткий відрізок польсько-литовського кордону, що відокремлює Білорусь від Калінінградської області.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

"Захід-2017" становить для нас загрозу, що б Росія не казала з цього приводу, - заявив на початку вересня польський міністр оборони Антоні Мацеревич. - Ці навчання ні в якому разі не є оборонними, вони агресивні і небезпечні".

А міністр оборони Естонії Маргус Цакна стверджував у квітні, що російські війська відправляються на навчання в Білорусь з "квитком в один кінець".

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс зробив схожий коментар у червні: "Так, у нас є побоювання, що російські війська, які зайдуть у Білорусь, можуть вже не піти звідти".

В Україні про військову загрозу маневрів висловлювалися всі ключові посадовці - від секретаря Ради нацбезпеки Олександра Турчинова і міністра оборони Степана Полторака до президента Петра Порошенка, який згадав "Захід-2017" у своєму нещодавньому щорічному посланні як приклад підготовки Москви до "наступальної війни континентального масштабу".

Без паніки

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

У країнах Балтії, Польщі та Україні занепокоєні через те, що російські війська можуть просто залишитися у Білорусі після навчань

Напередодні навчань європейські ЗМІ і політики дещо пом'якшили тон, закликавши суспільство бути пильним, але не панікувати.

"Я думаю, що у людей дійсно немає ніякого приводу для занепокоєння. І Литва, і наші сусідні держави, і сам альянс НАТО зробили все, щоби країни Балтії та Польща під час цих навчань могли бдійсно відчувати себе у максимальній безпеці", - заявив прем'єр Литви Саулюс Скверняліс у вересні.

Водночас "патріарх" литовської політики Вітаутас Ландсбергіс не вважає страхи перебільшеними.

"Потрібно зрозуміти, що це не ігри кремлівських хлопців у пісочниці, а одна з нових форм війни, - пише він. - Мета, як завжди з доби Середньовіччя - налякати і зламати".

"Ми повинні бути готові у час порушення кордону підірвати нові мости через Неман, підготовлені для танків у Клайпеді", - додає політик у своєму матеріалі, опублікованому 12 вересня на сайті Lietuvos žinios.

Натомість президент Латвії Раймондс Вейоніс на початку вересня закликав не піддаватися "залякуванню" з боку Кремля: "Метою російської сторони є залякати Латвію і країни Балтії, щоби ми не відчували себе у безпеці, і саме тому, на мою думку, ці навчання проводяться так близько до нашого кордону".

Латвійський військовий експерт Мартиньш Вердиньш у коментарі виданню Latvijas Avīze розповів, що, з його точки зору, результати навчань будуть використані для "розробки реальної бойової операції", хоча "ризик російського вторгнення після навчань є мінімальним завдяки заходам, вже вжитим НАТО".

Як за часів "холодної війни"

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Військові навчання під назвою "Захід" проводилися ще за часів СРСР. На фото - навчання радянської армії у 1986 році

У Польщі видання Rzeczpospolita у своїй публікації 28 серпня провело паралелі між чинною ситуацією і ворожістю часів "холодної війни": "Сорок років потому ми спостерігаємо схожу напруженість у відносинах між Заходом і Росією, і ці навчання, які викликали величезний ажіотаж, ще не почавшись, є незмінним елементом цієї напруженості".

У Румунії теж звернули увагу на "Захід-2017", згадавши, що попередні навчання чотири роки тому відпрацьовували сценарій ядерного удару по Варшаві.

"Захід-2017 - передвісник агресії?" - задавався питанням 22 серпня консервативний румунський тижневик Revista 22.

Білорусь і Росія: навчання для "оборони"

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

У Росії стверджують, що навчання мають виключно оборонний характер

І Росія, і Білорусь відкидають звинувачення у агресії.

"Нападати ми ні на кого не збираємося", - заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко 5 вересня.

Ще раніше, у лютому, він відкинув можливість того, що російські війська залишаться у Білорусі.

"Те, що будуть війська сюди введені, то рівненько вони звідси і підуть. Сьогодні така ситуація навіть не обговорюється", - сказав тоді пан Лукашенко.

А начальник Генштабу Збройних сил Білорусі Олег Бєлоконєв 29 серпня відкинув "ажіотаж" навколо навчань, запевнивши, що "угруповання військ Російської Федерації повернуться на свою територію у термін до 30 вересня".

Російський міністр оборони Сергій Шойгу ще 21 червня заявив, що "Захід-2017" носить "виключно оборонний характер", а міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав заяви про майбутню "окупацію" Білорусі "абсурдом".

"Стогнання і голосіння з приводу наших навчань з Республікою Білорусь спостерігається не перший рік", - сказав він 23 червня.

Білорусь: бути чи не бути?

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Олександр Лукашенко запевнив, що російські війська у Білорусі не залишаться

ЗМІ в Україні багато пишуть про агресивність намірів Москви і сперечаються з приводу того, чи анексує Росія Білорусь та у якій формі.

Заголовок "Росія починає окупацію Білорусі" у різних варіаціях досить часто з'являвся на українських сайтах, а інтернет-спільноти зі збору відкритої інформації відстежують в соцмережах рух російських військ.

Тим часом, у Білорусі з приводу можливої анексії, схоже, переймаються переважно опозиційно налаштовані користувачі соцмереж. Хвилю обурення спричинило нещодавнє відео білоруського офіцера у Гродно, який розмістив прапорець Росії під склом свого автомобіля замість білоруського.

Активісти планують документувати всі випадки появи російських військовослужбовців поза місцями проведення навчань.

Автор фото, Wikipedia

Підпис до фото,

Вейшнорія - вигадана за легендою навчань країна-агресор швидко стала популярною в інтернеті

Втім багато серед білорусів і тих, хто підтримує навчання. Відео жителя білоруської глибинки, який зі сльозами на очах вітає навчання і згадує, як його батько "вигнав натівські танки у 45-ому", широко розійшлося в соцмережах.

Велике натхнення викликав також сценарій навчань, у яких вигадана країна-агресор Вейшнорія виявилася для багатьох білорусів привабливішою за їхню реальну батьківщину та перетворилася на популярний мем.

Більшість незалежних білоруських експертів визнають складне геополітичне становище офіційного Мінська, але вважають, що до російської анексії справа все ж не дійде.