http://www.bbc.com/ukrainian/

Азербайджан теж цікавить нафтопровід Одеса-Броди

Україна та Азербайджан досягли принципової домовленості про співпрацю в добудові нафтопроводу Одеса-Броди до Плоцька.

Вони також домовилися про його експлуатацію його для постачання в Європу нафти, яку видобуває Азербайджан в районі Каспію.

Про бажання спільно добудовувати та використовувати український нафтогін заявили після переговорів у Києві керівники урядів України Віктор Янукович та Азербайджану Артур Таїр Огли Расізаде.

Маршрути сьогодні

Зараз головними маршрутами транспортування каспійської нафти до інших країн є нафтопровід Баку-Новросійськ, через який перекачують 2,5 мільйони тонн, та Баку-Супса з обсягом постачань 6 мільйонів тонн. До України ж поки що азербайджанська нафта не надходить.

Попри те, що пріоритетом для уряду Азербайджану є експортний нафтопровід з Баку через Тбілісі до Джейхана, спорудження якого планують завершити до кінця цього року, Артур Таїр Огли Расізаде запевняє, що азербайджанська сторона має бажання брати участь у добудові нафтопроводу Одеса – Броди до Плоцька і Гданська.

Те бажання керівник уряду Азербайджану пояснює націленістю на урізноманітнення шляхів постачання каспійських енергоресурсів на світові ринки.

"З огляду на це завдання варіант транспортування нафти з Одеси до Бродів і далі теж має велике значення для Азербайджану, - сказав пан Огли Расізаде. - Цей проект є дуже цікавим і для нашої країни, і для тих міжнародних компаній, які видобувають нафту в Каспійському регіоні. Я маю на увазі весь Каспій. А тому цей проект стоїть на порядку денному, і ми рухаємося вперед. І я запевняю вас, що бажання реалізувати цей великий проект є".

Азербайджан зацікавлений

Раніше, попри давню підтримку нафтопроводу Одеса-Броди з боку Європейського Союзу та Польщі, Азербайджан, якого в Україні розглядають як одного з потенційних постачальників каспійської нафти, не поспішав із оцінками проекту та свого місця в ньому.

Відтак сьогодні в Києві чи не вперше пролунала чітко зартикульована позиція офіційного Баку.

А український прем‘єр назвав Азербайджан серед можливих учасників консорціуму з добудови нафтопроводу від Бродів до Плоцька, створити який планується в першій половині цього року.

"Зараз триває переговорний процес, - сказав український прем'єр. - Наша делегація вчора повернулася з Лондона, де було практично досягнуто домовленості з Європейським Банком Реконструкції та Розвитку про фінансування будівництва труби з Бродів до Плоцька і Гданська".

Склад консорціуму, який може бути створений ще до кінця цього півріччя, визначатиметься у процесі переговорів. Це питання зараз інтенсивно обговорюється, про що свідчить і візит у середу прем‘єр-міністра Азербайджану до України.

Наповнення

Що ж стосується вже збудованої частини нафтопроводу, для наповнення якого Україна шукає нафту, то під час візиту пана Расізаде до Києва прем‘єр-міністри України та Азербайджану дали доручення своїм урядам зробити техніко-економічне обгрунтування використання нафтопроводу Одеса-Броди для транспортування азербайджанської нафти до Європи.

Попри те, що київська зустріч не додала певності в питанні, на які обсяги нафти з Азербайджану можна розраховувати, азербайджанський прем‘єр назвав гарними перспективи співпраці двох країн в енергетичній сфері та пояснив свій оптимізм поєднанням двох чинників – розвіданих запасів нафти в Каспійському регіоні та географічним розташуванням України, чиї транзитні можливості дозволять доправити каспійські енергоносії до європейських споживачів.

В Україні ж, попри рішення уряду про європейський напрямок використання нафтопроводу Одеса-Броди, російська компанія ТНК-БП не полишає сподівань на реверс. Фахівці кажуть, що таку можливість вона може отримати, взявши український нафтогін в концесію.