BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 16 грудня 2004 p., 14:02 GMT 16:02 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Василь Базів: отруювали цілу українську націю
 
Василь Базів
Один з чільних посадовців адміністрації президента України заявив, що на виборах має перемогти Віктор Ющенко, поскільки адмінресурс більше не використовуватиметься значною мірою.

Керівник Головного аналітичного управління президентської адміністрації та заступник глави адміністрації Василь Базів в інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі запевнив, що протистояння в українському суспільстві не буде, якщо не зіграють свою роль зовнішні чинники.

Василь Базів відзначив негативну роль в другому турі, яку відіграли російські політ технологі “диверсанти”, які прагнули перетворити Східну Україну на нове Придністров'я.

З Василем Базівом розмовляли Олександр Гриб і Юрій Кушко.

Бі-Бі-Сі: Наскільки силовий сценарій досі реальний в Україні?

В. Базів: Розмах процесів в Україні такий, що жодні адміністративні, силові, каральні методи не здатні скерувати процеси в який-небудь інший бік, аніж той, за яким вони розвиваються, і розвиваються за своєю внутрішньою логікою.

Мотивація президента

Бі-Бі-Сі: Епоха Леоніда Кучми завершується, і як написала "Файненшл Таймс", цитуючи, зокрема, Вас, Леонід Кучма не хотів крові на своїх руках і тому, попри тиск з боку Віктора Януковича та Віктора Медведчука, не віддав наказ стріляти у демонстрантів. Чи був тиск на пана Кучму з боку вашого безпосереднього керівника і глави президентської адміністрації?

В. Базів: Я погоджуюся, що на руках Кучми немає жодної краплі крові за ці 10 років його правління, і наскільки я його знаю як людину, то він завжди цим дуже пишався і вважав це своїм найбільшим досягненням. Я гадаю, що це була основна його мотивація поведінки в усі ті дні, які ви називаєте критичними. Він справді утримувався від сил правопорядку - тим більше озброєних.

Влада на трибуні

Бі-Бі-Сі: Чи підтверджуєте ви тиск з боку Віктора Медведчука на президента?

В. Базів: Що стосується моїх слів у "Файненшл Таймс" про тиск на президента, то я можу підтвердити той тиск, який я спостерігав під час проведення Ради регіонів. На трибуни піднімалися губернатори, мери великих міст і пропонували ввести надзвичайний стан. Популярною була фраза: “Пора і власть употрєбіть”.

Бі-Бі-Сі: Опозиція переконана, що губернатори не могли б висувати сепаратистські гасла без згоди президента, адже він може їх звільнити одним порухом пера. Політолог Володимир Полохало навіть сказав у цій студії, що Кучма став виконавцем чужої геополітичної гри. Чому президент досі не засудив дії, скеровані на сепаратизм від імені губернаторів?

В. Базів: Я би хотів висловити тут власну думку, бо я вже кілька тижнів не спілкувався з президентом після другого туру виборів. Тому я не можу передати позицію президента, як я робив це останні півроку. Я погоджуюся, з тим, що сказав Полохало, що діяти слід адекватно, тобто, рішуче і радикально. Я абсолютно згоден, що губернатори, зокрема Харківської, Донецької та Луганської області, заслуговують, по-перше, на негайне звільнення з посад і кримінальне переслідування за антидержавну діяльність.

Бі-Бі-Сі: Відставка обох Вікторів не відбулася принаймні формально, то чи зберігається імовірність силового сценарію з боку влади після 26 грудня, адже МВС заявляє про стягування сил до столиці під вибори?

В. Базів: Я гадаю, що ситуація в день голосування в третьому турі буде відрізнятися від голосування в другому. Я гадаю, що сили правоохоронців стягуються лише для того, аби забезпечити елементарний правопорядок, а не застосування сили проти демонстрантів. Я кажу, що ситуація інша, тому що, на мою думку, поразка Януковича і перемога Ющенка не викликає сумніву - на відміну від того як це було попереднього разу.

Розвіяти сумніви

Бі-Бі-Сі: Юрій Луценко твердить, що опозиція має відеозапис російського спецназу, який в якості “заградотряда” стояв за спинами українських солдат під адміністрацією президента, з наказом розстрілювати всіх в разі штурму. СБУ твердить, що не виявила росіян-спецназівців в Україні. З іншого боку, Юлія Тимошенко твердила, що бачила “озброєних громадян іншої держави”, коли приходила на переговори до адміністрації. Що ви можете сказати з цього приводу?

В. Базів: Найперше, коли я почув оці версії, про які ви кажете, Луценка і Тимошенко, я був у своєму робочому кабінеті і відразу своїм робочим телефоном подзвонив Голові СБУ Ігореві Петровичу Смєшку і попросив поінформувати мене, чи відповідає це дійсності. Він мені відповів, що це не відповідає дійсності і озброєних росіян в Україні немає. Якби це підтвердилося, моя реакція була б адекватною і я відразу б подав у відставку з посади, сприймав би озброєних росіян як окупантів і діяв би відповідним чином. Звичайно, це мало сказати недопустимо, але, щоби остаточно розвіяти відповідним чином усі сумніви, я вважаю, що нам потрібно повернутися до розслідування цієї ситуації.

Бі-Бі-Сі: Євген Марчук в одному з інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що дії голови Луганського управління СБУ були незрозумілими, коли він взяв участь у так званому "з'їзді сепаратистів" у Сєвєродонецьку, і його слід було відразу усунути з посади. Григорій Омельченко заявляв, що губернаторів-сепаратистів слід було відразу привести до Києва у кайданах. Як ви оцінюєте діяльність чи ефективність СБУ в цей період?

В. Базів: Загалом я оцінив би позитивно, оскільки, я володію певною інформацією, позицією СБУ, особисто Голови, і багатьох чільних представників цього відомства, які роблять все залежне від них, а від них залежить багато, для того щоби принаймні складні процеси в Україні протікали у мирному руслі.

Галицький фактор

Бі-Бі-Сі: Нарешті, питання галицького фактору у політичні кризі. Якось так склалося, що попри антизахідну кампанію в таборі Януковича, на його захист постали галичани, що стали знаковими. Це Ганна Стеців, Тарас Чорновіл, врешті, ваша особа стала улюбленою персоною для обмивання в львівській пресі. Вчора громадська організація "ПОРА" визнала Тараса Чорновола переможцем в номінації "Зрадник Року". Чому так боляче галичани реагують, коли бачать своїх серед чужих?

В. Базів: Я би не хотів коментувати поведінку осіб, яких ви назвали, це – Чорновола та Стеців. Це їхній особистий вибір. Що стосується мене, то я не працював у штабі кандидата Януковича, я перебував і поки що перебуваю на державній службі. Я служу Україні. Я – державний службовець і жодного відношення до того чи іншого штабу, в тому числі і Януковича, я не маю. А що стосується галичан, то я пишаюся поведінкою моїх земляків, у ці відповідальні для України дні. Я був в епіцентрі революційних процесів в Галичині у 1989-90 роках і можу себе вважати українським професійним революціонером того зразка. Я зустрічався із своїми земляками і соратниками тут на Майдані і в Українському Домі, і з ними спілкувався. До речі, що стосується силового варіанту, я розмовляв з цими хлопцями, які називають себе командирами, комендантами, і я благав їх – чітко відстежувати провокаторів у їхньому середовищі, які, можливо, будуть кликати до штурму адміністративних будинків. А ви знаєте, провокатор закликав на штурм, люди підтримали, у відповідь сила - і пішов незворотній процес. Тому моє спілкування було якнайтеплішим безпосередньо з моїми земляками.

Євроатлантизм у практичній площині

Бі-Бі-Сі: Наскільки комфортно ви почуваєтеся в президентській адміністрації, коли ви особисто підтримуєте духовного провідника опозиції, Віктор Ющенка?

В. Базів: Я з повагою ставлюся і до Ющенка і до Януковича, як до своїх співвітчизників, але це, зрештою, не лише вибір між особами, але й геополітичний вибір України. Я, як переконаний євроатлантист, який бачить майбутнє України в НАТО, причому слід негайно наступного року прийняти Membership Action Plan та план вступу України в ЄС, то стає очевидним на чиєму боці мої симпатії. Вступ стає цілком реальним, оскільки вибори, попри увесь драматизм, усунули усі бар'єри, на які посилалися єврочиновники, які казали про неможливість ставити це питання в практичній площині. Україна показала, що вона демократична держава, зі зрілим громадянським суспільством, яке за ступенем зрілості, скажімо, не слабше як у наших сусідів -у тих же Польщі, Угорщини, Румунії, Болгарії. Тому контраргументи, які висувалися раніше, тепер уже звучать неспроможними.

Нове Придністров'я?

Бі-Бі-Сі: Віктор Янукович заявив, що у Севастополі є 35 тисяч громадян, які готові приїхати до Києва відстоювати свої права. У Луганську формуються козачі дружини з числа російських козаків. Опозиція звинувачує Януковича у дзеркальному відтворенні їхніх технологій масової мобілізації і цілком логічно очікувати, що прем'єр захоче привезти маси демонстрантів в столицю і, можливо, оскаржити рішення ЦВК у суді. Наскільки це небезпечно для розвитку політичної кризи?

В. Базів: Я думаю, що це не просто слова, і спроби ці будуть робитися. Але я сприймаю це як певною мірою блеф, тому що організаційний ресурс саме цього кандидата ми могли спостерігати після першого туру, коли приїхали прихильники зі східних регіонів, побули тут, побраталися, і поїхали додому. Я думаю, якщо не буде дій зовнішніх, зовнішніх чинників, то протистояння в Україні не повинно бути. Але є зовнішній чинник, я відверто про це скажу. Є спроба на території України гратися в холодні війни, і перетворити східні території України у нове Придністров'я.

Цар, царевич...

Бі-Бі-Сі: Президент Путін відверто демонстрував свою підтримку Януковичу, неодноразово його вітав, ще до оголошення результатів виборів. Як ви оцінюєте позицію російського керівництва і наскільки вона змінюється тепер, коли ситуація кардинально відмінна від другого туру?

Леонід Кучма, Владімір Путін, Віктор Янукович
Владімір Путін у Києві спостерігає військовий парад: "не царська справа"?

В. Базів: Ви знаєте, як кажуть росіяни: “Нє царскоє ето дєло”, я маю на увазі чим займався президент Росії, будучи банальним одним з агітаторів за одного з кандидатів у сусідній державі. Виглядало це дуже не привабливо. Я думаю, що Володимир Володимирович Путін зробить з цього правильні висновки і оцінить відповідним чином ті поради, які йому давалися. Тому що в результаті дій так званих російських технологів, а я їх називаю – взагалі диверсантів, які працювали під дахом технологів, українсько-російським стосункам був завданий удар. Тому треба виправляти це становище, тому що стосунки України з Росією повинні бути добросусідськими, взаємовигідними і ми повинні з честю вийти з цієї прикрої ситуації.

Бі-Бі-Сі: Яка ваша думка про так званий “російський слід” в отруєнні кандидата у президенти Віктора Ющенка?

В. Базів: Коли мені повідомили, що Зінченко оголосив про отруєння Ющенка, я сприйняв це скептично, що може бути отруєння. Я сказав це на брифінгу, який був паралельним з виступом Зінченка. Більшість людей не вірила в це. І Мороз не вірив, і тоді відповідно прокоментував це. Але коли я побачив як виглядає Ющенко, в мене не було жодного сумніву і немає донині, що це отруєння, що це замах на життя. На жаль, Сташинські не перевелися. Терористичні акти проти українських політичних діячів це – не новина для української історії, яку, як казав Винниченко, не можна читати без брому, а тепер ще, виявляється, не можна читати без діоксану. Перелік таких осіб, як Петлюра, Коновалець, Ребет, Бандера, як бачите цей список має продовження. Я би не хотів висловлювати конкретні версії, але я б сказав, що це була спроба замаху на життя лідера української опозиції.

Бі-Бі-Сі: Чому влада не спроможна розслідувати жодну резонансну справу починаючи від смерті Чорновола, Ґонґадзе і так далі?

В. Базів: Я не далі як вчора мав зустріч з новим-старим генеральним прокурором України Святославом Піскуном і можу передати свої враження, що він налаштований дуже рішуче щодо справи про спробу отруєння Віктора Ющенка.

Бі-Бі-Сі: Ви сказали, перефразовуючи Винниченка, що українську історію не можна читати без брому, а тепер ще й діоксану. З чим слід читати історію України у майбутньому?

В. Базів: Ви знаєте, відбулося отруєння не тільки лідера української опозиції, і, я сподіваюся, за кілька днів - президента України. А в ході цієї спроби реанімації холодної війни відбувалося отруєння української нації, і українська нація витримала це. З цієї ситуації, яку ми спостерігаємо в Україні, Україна вийде сильнішою, чистішою, і ще могутнішою, і ще привабливішою для всього світу. Я налаштований оптимістично. Нам треба було прийняти цей виклик, витримати це і піти далі своїм шляхом у західному напрямі ще впевненішим і переконаним у своїй правоті.

 
 
Також на цю тему
 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження