BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 16 грудня 2004 p., 15:13 GMT 17:13 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Опис країни: Саудівська Аравія
 
Зараз це одна з найбільш релігійних і замкнутих країн Близького Сходу. Завдяки багатим покладам нафти Саудівська Аравія перетворилася із слаборозвиненого пустельного королівства на одну з найзаможніших країн регіону. Однак правителі країни постали перед делікатним завданням - поступитися міжнародному тискові та здійснити реформи, водночас долаючи проблему насильства з боку екстремістських сил, яка набуває все більшого розмаху

Карта Саудівської Аравії
Факти
Населення: 24,9 млн.
Столиця: Ер-Ріяд
Площа - 2,24 млн. кв. км (864 869 кв. миль)
Основна мова: арабська
Основна релігія: іслам
Тривалість життя: 71 рік (чоловіки), 74 роки (жінки)
Грошова одиниця: 1 реал = 100 халала
Основні статті експорту: нафта, газ, зернові
Середньорічний дохід: 8 530 доларів
Інтернет-домейн: .sa
Міжнародний телефонний код: +966

Діставши назву від правлячої династії Саудів, які вперше прийшли до влади ще у 18 столітті, країна включає історичну область Хіджаз, де народився пророк Магомет і яку вважають колискою ісламу. У поєднанні із підтримкою радикальної течії суннітського ісламу, відомого як вахабізм, присутність мусульманських святинь дала змогу Саудам виробити у своїх підлеглих потужну релігійну самосвідомість.

Саудівська Аравія як країна була проголошена у 1932 році королем Абд аль-Азізом, відомим як Лев Неджда. Він відвоював Хіджаз у династії Хашимітів та об'єднав країну під керівництвом своєї династії. Після смерті короля в 1953 році країною правили сини з його великої родини.

Завдяки монополії династії Саудів на владу протягом 20-го століття королі один за одним змогли зосередитися на модернізації країни та розвитку її ролі як регіональної держави.

Правляча династія завжди була зацікавлена у підтриманні стабільності у регіоні та здійсненні заходів проти ектремістських сил. Саме тому вона вітала розміщення військ США у країні після вторгнення Іраку у Кувейт у 1990 році.

Але відмова керівництва рахуватися з опозицією, вірогідно, сприяла виникненню дисидентських груп, таких як Аль-Кайда під проводом Осами бен Ладена, які скористалися невдоволенням людей з ролі США на Близькому Сході.

Після терористичних нападів на США 11 вересня 2001 року, які було здійснено переважно громадянами Саудівської Аравії, керівництво цієї країни постало перед дилемою - або посилити режим внутрішньої безпеки, керуючись внутрішнім інстинктом, або піддатися тискові та розширити рамки демократії.

У 2003 році бомбісти-самогубці, які підозрюються у зв'язках з Аль-Кайдою, вбили 35 чоловік, включаючи іноземців, у столиці країни Ер-Ріяді. Деякі жителі цієї країни вважають ці напади своїм власним 11 вересня.

Відтоді вимоги провести політичну реформу посилилися, як і частота здійснення озброєних нападів, у багатьох випадках на іноземних працівників.

Керівництво

Глава держави: король Фахд бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд

Саудівською Аравією керує династія Саудів, яка прийшла до влади ще 1932 року.

король Фахд бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд
Король Фахд, син засновника королівства, є главою держави. Він став королем після смерті свого брата короля Халіда у червні 1982 року. У 1986 році він прибрав титул "опікуна двох святих мечетей", щоб підкреслити свою відданість ісламові.

Однак після того, як Фахд переніс кілька інсультів у 1995 році, країною фактично керує його зведений брат крон-принц Абдулла.

Абдулла має великий авторитет в народі, і його вважають не таким прозахідним, як Фахда. Прихильники вважають, що Абдулла не заплямував рук корупцією, що він патріот та ревний мусульманин. Натомість критики дотримуються протилежної думки.

Абдуллі вже, ймовірно, під вісімдесят.

Перший заступник прем’єр-міністра, крон-принц: принц Абдулла бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд

Другий заступник прем’єр-міністра: принц Султан бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд

Міністр закордонних справ: принц Сауд аль-Фейсал бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд

Міністр внутрішніх справ: принц Наїф бін-Абд-аль-Азіз аль-Сауд

ЗМІ

Саудівська Аравія є піонером у впровадженні загальноарабського супутникового телебачення. Водночас засоби масової інформації країни піддаються більш жорсткому контролю, ніж у багатьох інших країнах Близького Сходу. Критика уряду та королівської сім'ї, а також спроби піддати сумніву релігійні постулати в цілому, відкидаються.

Однак починаючи з 2003 року почали з'являтися ознаки більшої відкритості. Теми, які донедавна були під забороною, почали з'являтися у пресі та телепередачах. Вважається, що напади на США 11 вересня 2001 року та випадки тероризму в самій Саудівській Аравії стимулювали появу більш сміливих та відвертих матеріалів у засобах масової інформації.

Державна телерадіомовна служба Королівства Саудівська Аравія несе відповідальність за всі телерадіопрограми у країні. Вона керує чотирма м мережами телебачення, включаючи канал новин Al-Ikhbaria. Міністр культури та інформації очолює орган з нагляду за діяльністю радіомовлення і телебачення.

Приватні радіо- та телестанції не мають права вести мовлення з території Саудівскої Аравії, але країна є головним ринком для загальноарабських компаній супутникового та платного мовлення. Інвестори із Саудівської Аравії володіють деякими з цих мереж, включаючи "MBC" на території Дубаї, якою володіє двоюрідний брат короля Саудівської Аравії, та "Orbit", що розташована у Римі. Глядачі на сході країни можуть приймати сигнали телестанцій з більш ліберальних країн Затоки.

Газети у Саудівській Аравії засновуються на підставі королівських указів. У країні виходять 10 щодених газет та десятки журналів. Також можна читати загальноарабські газети, які, однак, цензуруються. У вирішенні питання про публікацію матеріалів на чутливі теми газети орієнтуються на державні агенції новин.

Преса

Al-Watan - щоденна газета
Al-Riyadh - щоденна газета
Arab news - англомовна газета

Телебачення
Saudi TV - державна компанія, володіє чотирма мережами

Радіо
Saudi radio - державна компанія

Агенції новин

Saudi Press Agency (SPA) - державна агенція

Інтернет
Уряд вклав великі інвестиції у те, щоб блокувати доступ до сайтів, що вважаються непристойними, перелік яких сягає, як кажуть, від релігії до купальних костюмів. У лютому 2002 року влада закрила понад 400 сайтів без жодних пояснень.

Неофіційно користуватися інтернетом можна через Бахрейн та Об'єднані Арабські Емірати. Вважається, що дві третини користувачів інтернету є жінками, що вочевидь пов'язано із обмеженою свободою їхнього пересування у саудівському суспільстві.

Станом на березень 2001 року Саудівська Аравія мала 570,000 користувачів інтернету.

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження