BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 04 серпня 2005 p., 11:58 GMT 14:58 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Шістдесят років удару ядерної бомби
 
Хірошима після вибуху бомби
Хірошима після вибуху бомби. Вересень 1945 року
6 серпня минає шістдесята річниця від першого удару ядерної бомби. США скинули новостворену бомбу на японське місто Хіросіму.

Ця подія стала визначальною до капітуляції Японії та завершення Другої Світової війни.

В Сполучених Штатах і далі вважаєють, що альтернативи бомбі не було. Але деякі історики не погоджуються.

Так звучало повідомлення Бі-Бі-Сі шістдесятирічної давнини: "Науковці, британські та американські, нарешті виготовили атомну бомбу. Першу таку бомбу цього ранку було скинуто на японське місто. Потужність вибуху дорівнює 20 тисячам тонн вибухівки, що в 20 разів перевищує потужність бомб на борту бомбардувальників Королівської авіації. Президент Трумен заявив, що атомна бомба є новим, революційним засобом знищення, що застосовуватиметься проти наростаючої потуги Японії".

Справді революційним - дві третини мешканців японського міста Хіросіми загинуло. На той час населення Хіросіми складало 350 тисяч. Десятки тисяч потерпали від радіаційної хвороби.

Наступним було місто Нагасакі.

Навіщо?

Нині історики не можуть дійти згоди, чому ж бомби таки було скинуто. Вважають, що президент Трумен хотів запобігти масовим втратам серед американців у випадку висадки війська в Японії і ведення наземної війни.

Деякі історики висловлюють припущення, що тоді могли б загинути чверть мільйона американських солдат.

Ось що говорив сам президент Трумен: "Питання полягало в тому, чи можемо ми порятувати наш народ, і японський також і перемогти у цій війні, чи ми хочемо погратися з долею і спробувати перемогти ціною загибелі усіх наших хлопців".

Капітуляція та цивільні

Сполучені Штати наполягали, що капітуляція Японії має бути беззастерженою, так само як це було з Німеччиною. На той час не було жодних дебатів щодо того, чи слід використосувати таку жорстоку зброю проти невинних японських цивільних.

Японські камікадзе атакували флот союзників, поводження японських солдат з в'язнями союзників було жахливим, а особливо підступний напад на Перл Харбор майже не залишав президенту Трумену сумнівів у тому, що без особливо нищівної зброї японців не перемогти.

Якими б не були страждання японців, пілот того літака, що скинув бомбу, ані на хвилину засумнівався в своєму внескові в справу перемоги.

Бомбувальник Б-29, який скинув бомбу на Хіросіму, минулого року було виставлено на експозицію у Вашингтоні. Деяких відвідувачів обурив той факт, що на ній немає жодної згадки про те, скільки людей загинуло внаслідок тієї трагедії.

Але таке замовчування - наслідок міфа, який утвердився в масовій свідомості американців. Міфа про те, що без бомби Другу Світову війну не було б закінчено.

Говорить професор Пітер Кузнік: "У багатьох американців переважає таке тріумфальне бачення історії, і почасти чому Сполучені Штати стали такими непопулярними в багатьох частинах світу. Така моральна сліпота не виставляє Сполучені Штати в гарному світлі в очах решти світу".

Альтернатива

Проте є і альтернативне бачення історії. Професор історії в Каліфорнійському університеті Цуюші Хасеґава звинувачує Трумена і Сталіна в тому, що ті не схотіли узгодити умови капіітуляції Японії.

Він каже, що якраз вступ Радянського Союзу у війну проти Японії відразу після Хіросіми викликав в японців найбільше занепокоєння, з огляду на історію японсько-російського конфлікту.

Проте і в американців, можливо, був іще один аргумент на користь використання бомби: таким чином вони хотіли продемонструвати свою військову вищість перед Сталіним і запобігти будь-якому радянському вторгенню в Японію, так щоб Америка була єдиним переможцем.

Як би то не було, трагедія Хіросіми та Нагасакі і 50 років потому лишається актуальною для японських політиків. Прем'єр-міністр Японії Джунічіро Коїдзумі сказав: "Я обіцяю посилити зусилля, спрямовані на заборону випробування ядерної зброї. Я обіцяю, що ми докладемо максимум зусиль, щоб ядерну зброю було заборонено шляхом заборони на її поширення і роззброєння".

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження