http://www.bbc.com/ukrainian/

четвер, 06 липня 2006 p., 17:36 GMT 20:36 за Києвом

Борис Варга
Балканський кореспондент Бі-Бі-Сі

У Македонії перемогли "помаранчеві"

У Македонії в середу відбулися парламентські вибори, на яких перемогла правоцентриська коаліця.

Македонські правоцентристи у передвиборчій кампанії використали помаранчевий колір, який чимало виборцям нагадував українських помаранчевих

"Перемогли помаранчеві" – такий заголовок можна побачити на шпальтах багатьох газет.

Право-центриський блок очолюваний партією Внутрішньою македонською революційною організацією лідера Николи Груевського переміг на парламентських виборах, зайнявши 32 відсотків голосів.

Очікується, що новим прем’єром стане сам пан Груевський.

Соціалісти нинішнього прем’єра Влади Бучковського отримали лише 23 відсотків голосів виборців.

Обидві партії етнічних албанців набрали приблизно однакову кількість голосів і усього албанські партії мають майже п»яту частину виборчих симпатій македонців. Одну з цих партій - Демократичне об’єднання албанців, очолює колишній командир албанських повстанців Алі Ах мети.

Македонські правоцентристи перед виборами заявляли, що створюватимуть коаліцію із старими албанськими партнерами - Демократичною партією албанців.

Активність виборців була слабкою - лише 55 відсотків. Політична апатія – кажуть у Скоп’є, столиці Македонії.

Але наскільки помаранчевий колір мав вплив на македонських виборців і чи це можна пов’язати із українськими помаранчевими подіями два роки тому у Києві?

Журналіст македонської інформ-агенції Макфкс Ілія Лопарски для Бі-Бі-СІ сказав, що після перемоги опозиції в Україні помаранчевий колір став символом політичної перемоги і у Македонії:

"Так, символіка освіжила передвиборчу кампанію право-центристів. Організатори передвиборчої кампанії македонської опозиції запевняли, що ідея помаранчевого кольору запозичена з останньої кампанії німецьких християнських демократів, але чимало македонських виборців цей колір пов’язували із українськими помаранчевими подіями два роки тому” .

Македонські журналісти кажуть, що кольори-символи політичних партій серед македонського народу емоційно ототожнюються із результатами їхнього правління.

Так, право-центристи, які зараз знову пришли до влади, правили попередній раз у 1998-2002 роках, а символом їхньої партії був червоний колір. Оскільки червоний колір чимало македонцям нагадував період збройних конфліктів, злиднів та корупції, право-центристи поміняли Пі-Ар імідж на більш оптимістичний - помаранчевий колір.

Іще дещо про символіку та кольори: Провідна партія у коаліції яка перемогла на парламентських виборах ВМРО - Внутрішня македонська революційна організація - має традиційну назву політичної сили, яка у минулому столітті сприяла створенні сучасної Македонії.

Але – за словами журналістів – і попри оптимістичні помаранчеві кольори, серед македонських виборців під час парламентських виборів не відчувався такий ентузіазм, як серед українців два роки тому.

Коли мова іде про євроатлантичну інтеґрацію, все ж таки, Македонія порівняно із Україною у дещо кращій ситуації.

Македонія минулого року у грудні стала кандидатом у члени Євросоюзу, а очікується, що у 2008-ому році Македонія приєднається до НАТО. Таким чином, Македонія, за словами оглядачів, може опинитися в одній хвилі розширення альянсу з Україною.

Але чи прихід опозиції до влади матиме вплив на євро-атлантичну інтеґрацію Македонії?

Журналістка македонської служби Бі-Бі-СІ Маяя Петрушевська сказала, що аж ніяк не вплине:

"Існує політичний консенсус, мабуть останні 15 років, між усіма політичними партіями Македонії – привести країну до НАТО та Євросоюзу. Під час кампанії можна було чути заяви тих чи інших лідерів македонських чи албанських політичних партій, що вони швидше за своїх опонентів приведуть країну до НАТО та ЄС. Проблемою є лише і досі нестійкий мир у Македонії, який у разі продовження конфліктів може бути катастрофічним для майбутнього держави”

Головною проблемою Македонії на шляху інтеґрації до НАТО та Євросоюзу є залишки насильства та збройних міжетнічних сутичок, які і досі – 4 роки після мирного договору –інколи трапляються.

На останніх парламентських виборах було чимало конфліктів та збройних сутичок, але на цей раз між прихильниками двох албанських політичних фракцій себто всередині албанської громади у Македонії. Етнічна албанська громада становить майже 30 відсотків усього населення Македонії.

Оскільки дві албанські партії набрали приблизно рівну кількість голосів, то кожна заявила, що саме вона представляє інтереси албанської нацменшини Македонії. Дотепер у кожен македонський уряд було залучено найвпливовішу албанську партію. Тому існує побоювання, що конфлікти між двома албанськими партіями будуть тривати й надалі і поки точитиметься боротьба за вплив у албанському середовищі доти не буде відомо хто саме з албанців буде в уряді країни.

Представники Євросоюзу серйозно попередили лідерів усіх політичних партій, що в разі продовження насильства, Македонія може опинитися в міжнародній ізоляції, а процес євро- та євроатлантичної інтеґрації може бути тимчасово призупинено.