BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: неділя, 27 травня 2007 p., 15:03 GMT 18:03 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Компромісу досягнуто: але чи надовго?
 

 
 
Трійка лідерів після підписання домовленостей про вибори
Посмішки і рукостискання...але чому так важко розвіяти підозри?
“Вибори будуть, і тому це перемога Віктора Ющенка”, - кажуть одні. “Вибори будуть восени, і тому переміг Віктор Янукович”, - кажуть інші. Саме такі коментарі лунають після оприлюднення домовленостей між трьома вищими керівниками держави.

Є і третя оцінка домовленостей – це тимчасове перемир’я і аж ніяк не остаточне врегулювання політичної кризи.

Попри такі різні коментарі, фактично усі експерти і політики єдині у тому, що якби домовленостей не було досягнуто, силове розв’язання конфлікту було б неминучим.

Віктор Ющенко визнав, що у нелегких переговорах кожна зі сторін пішла на серйозні компроміси:

“Політична криза в Україні завершилася. Ми знайшли після досить довгих ( я не можу сказати - легких) переговорів, але все ж таки знайшли рішення, яке є компромісним”, - сказав президент.

Ющенко
Президент визнає, що на поступки пішла кожна зі сторін...

Депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко наголошує, що його політична сила не повною мірою задоволена змістом домовленостей, але визнає їх, оскільки вони врегульовують кризу і вгамують протистояння.

“Це той компроміс, який з одного боку дозволяє зберегти обличчя усім суб’єктам переговорного процесу, на правових засадах провести вибори і припинити протистояння, що вже було на межі збройного. Це – надзвичайно важливий результат цих переговорів. Ми очікуємо, що напруга буде спадати, очікуємо, що досить швидко будуть ухвалені необхідні закони у парламенті і у такому більш-менш сталому режимі партії готуватимуться до виборів”, - наголосив депутат.

Компроміси стають зрозумілими після ознайомлення із текстом спільної заяви, ухваленої за результатми переговорів.

Отже, чого домігся президент? Передусім, власне, згоди на проведення виборів. Адже до останнього дня лідери коаліції наполягали на рішенні Конституційного суду стосовно президентських указів.

Тепер визначальна роль покладається на парламент.

Рада
Тепер все залежить від Верховної Ради

Для цього опозиційні фракції мають повернутися до сесійної зали, аби проголосувати за законопроекти, які, як сказано у спільній заяві, “законодавчо забезпечать чесні, прозорі і демократичні позачергові вибори”. На пленарних засіданнях 29-30 травня пропонується ухвалити у цілому проекти законів, які підготувала робоча група. Поки що широкому загалу зміст цих законопроектів не відомий.

В опозиції усе ще побоюються, що відтермінування виборів на чотири місяці може зламати домовленості, досягнуті між трійкою керівників держави.

Володимир Яворівський із фракції блоку Юлії Тимошенко каже, що все ще не вірить обіцянкам лідерів коаліції:

«Якщо вести мову про наші фундаментальні, базові цінності, то, звичайно, ми не задоволені такою датою виборів - аж через чотири місяці. Ми вважаємо, що вибори мали б відбутися значно швидше. Але оскільки все одно є якась певна домовленість, і суспільство може перевести дух – ми можемо таку дату прийняти як факт. Але я мало вірю, що це тверді і остаточні домовленості. Вони (коаліція) все одно ще щось будуть вигадувати. Тягнутимуть час, аби відкласти вибори ще далі, "кинуть" нас під час розгляду і ухвалення законопроектів на сесії. Адже вони все одно мають більшість - понад 226 голосів. Через це нам треба буде діяти уже обережно і ступати, як по крихкій кризі - аж до 30 вересня».

Коаліція хотіла виборів восени, бажано у жовтні. 30 вересня – дата, яка цілком задовольняє проурядову більшість.

Прем’єр-міністр і коаліція також домоглися визнання президентом усіх законів, що ухвалювалися в період від 2 квітня, коли було видано указ президента про розпуск Ради, і до 29 травня. Можливо, опозиція, повернувшись до сесійної зали, не буде згодна з усіма цими законопроектами, однак для голосування вистачить голосів коаліції. Очевидно, президент зобов’язався підписати ці закони.

Коаліція наполягала також на створенні Державного реєстру виборців. Поки що сторони домовилися, що до виборів створять електронний реєстр, що, на їхню думку, суттєво полегшить контроль за списками виборців.

І ще в одному пункті домовленостей зацікавлена коаліція. Але вже разом із опозицією. Буде змінено персональний склад Центральної виборчої комісії. Раніше саме блок Юлії Тимошенко та Партія регіонів не були задоволені представництвом своїх політичних сил у ЦВК.

Але чи не найважливішим після дати виборів пунктом спільної заяви є пункт про те, що є підставою проведення дострокових виборів.

Трійка керівників держави назвала такою підставою другу частину статті 82 Конституції, а саме: “Верховна Рада є повноважною за умови обрання не менш, як двох третин від її конституційного складу”.

Нагадаємо, що в указі президента про розпуск Верховної Ради і призначення передчасних виборів ця стаття жодного разу не згадувалася, натомість, президент наполягав на положеннях Основого закону, які не мають нічого спільного із чисельним складом парламенту.

Як виглядає, прем’єр-міністр і глава парламенту так і не визнали достатніми для проведення виборів підстави, що викладені у президентських указах.

“Зараз ми створюємо можливості для реалізації норм Конституції про припинення повноважень парламенту за певних обставин. Але тут – останні рішення за двома фракціями парламенту і оформлення цього рішення партійними з”їздами цих політичних сил. І це створить правові умови для дострокових виборів”,- сказав Олександр Мороз.

“Наша Україна” і блок Юлії Тимошенко обіцяли завершити процедуру ліквідації своїх списків, внаслідок чого чисельність депутатського корпусу скоротиться. Їхні лідери кажуть, що з’їзди відбудуться одразу після того, як Верховна Рада ухвалить усі необхідні для дострокових виборів закони.

Втім, не зайвим є запитання оглядачів про те, чи була б криза в Україні настільки глибокою і небезпечною, якби дві політичні сили припинили депутатські поноваження і позбавили парламент легітимності ще до підписання указів президента про розпуск?

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження