BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: понеділок, 18 червня 2007 p., 16:30 GMT 19:30 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
'СНД занепадає, ГУАМ розвивається'
 

 
 
ГУАМ
ГУАМ існує вже майже десятиліття, і, як вважають деякі, на тлі поступового занепаду СНД ГУАМ поступово зростає у впливі.

ГУАМ є незвичайним утворенням: бо поєднує в собі і елементи безпекової політики, військового співробітництва, політики і економіки. Які настрої панують в азебрайджанських колах напередодні саміту ГУАМ? Чи ставляться до цієї організації як структури-потенційно впливового гравця в регіоні? З цим питанням ми звернулися до провідного азербайджанського політолога Расіма Мусабекова.

 В азербайджанських політичних колах є розуміння того, що ГУАМ є більш важливою організацією, аніж СНД, і в той час як СНД занепадає, ГУАМ навпаки, розвивається
 

Расім Мусабеков: В цілому в азербайджанських політичних колах є розуміння того, що ГУАМ є більш важливою організацією, аніж СНД, і в той час як СНД занепадає, ГУАМ навпаки, розвивається, і більше відповідає потребам європейського вектора, який обрали для себе держави ГУАМ. Значення цього вектора для Азербайджана зростає, і отже - і значення проведення саміту ГУАМ в Баку.

Бі-Бі-Сі: Оскільки Баку є головною енергетичною потугою в ГУАМі, наскільки важливою є його роль в цій організації?

Расім Мусабеков: Звісно, є і економічний підтекст, в першу чергу, з точки зору доставки енергоресурсів на ринки, і в цьому сенсі для Азербайджана - найпріоритетніший партнер - це Грузія, через яку здійснюється такий транзит. В майбутньому цілком можливе підключення до цих проектів України, в першу чергу, проекту Одеса-Броди, і проект Набукко - доставка газу з басейну Каспію на європейські ринки, що може здійснюватися через Азербайджан, Грузію, і далі - через Чорне море і через Україну - в Європу.
Але не слід виокремлювати цей елемент. Усі держави в ГУАМі заявили про свою відданість курсові євро-атлантичної інтеграції, а для реалізації такого вектора співробітництво між цими державами є дуже корисним. В контексті НАТО та ЄС ГУАМ з часом відіграватиме таку саму роль, яку свого часу грала Вишеградська трійка, а потім - четвірка, - для Польщі, Чехії, Угорщини та Словаччини.

Бі-Бі-Сі: Чи може ГУАМ вирішити заморожені конфлікти?

Расім Мусабеков: Я не думаю, що ГУАМ в контексті політичних чи військових зусиль здатен вирішити заморожені конфлікти. Хоча наявність цих конфліків - в Грузії, Азербайджані та Молдові, латентному вигляді - в Україні, є підставою для політичної доцільності співпраці по нейтралізації загроз територіальній цілісності цих країн. Незабаром постане необхідність у тому, щоб спільно піднімати ці питання в міжнародних організаціях. І якщо якийсь рух у вирішенні цих конфліктів намітиться, то миротворці можуть зіграти свою роль: азербайджанці можуть зіграти цю роль в Абхазії чи Придністров'ї, а українці - в Нагірному Карабаху.

Бі-Бі-Сі: Наскільки важливою, на вашу думку, є участь у саміті президентів інших східноєвропейських держав: Польщі, Румунії, Литви та Болгарії? Чи можливе розширення ГУАМу?

 Я думаю, що в ГУАМа є перспектива розширюватися не стільки в західному напрямку, скільки у східному, і я не виключаю, що лави ГУАМу незабаром поповнить - найвірогідніше - Казахстан
 

Расім Мусабеков: Я думаю, що участь названих держав підтверджує думку, яку я розвивав вже раніше: про те, що ГУАМ є проміжною структурою між європейськими державами, які поки що не є частиною Європи, і тими державами, які колись були в радянському блоці, а нині є повноцінними членами європейської спільноти: ЄС та НАТО. І таку їхню участь я вітаю, хоча я не вважаю, що їхнє членство в ГУАМ буде конкретно оформлено, бо ці держави для себе вже вирішили те завдання, яке збираються вирішувати Україна та Азербайджан, Грузія та Молдова: європейська інтеграція.

Бі-Бі-Сі: Отже, це політичний жест?

Расім Мусабеков: Це не лише жест, це ще і конкретна політична підтримка. Сьогодні Польща, Литва, а незабаром, я думаю, і Румунія, будуть лобіювати просування наших інтересів та інтеграційних проектів в європейських структурах. Але я думаю, що в ГУАМа є перспектива розширюватися не стільки в західному напрямку, скільки у східному, і я не виключаю, що лави ГУАМу незабаром поповнить - найвірогідніше - Казахстан.

 
 
Також на цю тему
ГУАМ обговорює труби в обхід Росії
18 червня 2007 | Головна сторінка
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження