http://www.bbc.com/ukrainian/

вівторок, 21 серпня 2007 p., 17:43 GMT 20:43 за Києвом

Ольга Макарчук
Бі-Бі-Сі, Київ

Янукович та Путін знову ''випадково'' зустрілися

Прем’єр-міністр Віктор Янукович разом із російським президентом Владіміром Путіним відвідав відкриття авіасалону МАКС під Москвою.

Зустріч пана Путіна з українським прем’єром стала вже другою за останні два місяці тоді як офіційні переговори між президентами Росії та України вкотре перенесені на жовтень.

Віктор Янукович запевнив, що метою його візиту до Москви було суто обговорення україно-російської співпраці в галузі авіабудівництва та економіки.

Проте, як передає з Києва Ольга Макарчук, оглядачі вбачають у тому візиті трохи більше ніж за місяць до дострокових виборів в Україні невипадковий збіг обставин.

Під гуркіт моторів та під крилом нових досягнень авіабудівництва відбувалася прогулянка російського президента Владіміра Путіна та українського прем’єра Віктора Януковича.

Пізніше обидва лідери усамітнилися в одному з павільйонів авіасалону “МАКС” у московському Жуковському. По тому на гора публічності було видано заяви про зростання товарообігу між двома країнами за останній рік на понад третину і про успішні домовленості щодо спільних проектів в авіабудівництві. Разом із тим, Віктор Янукович загадково заявив, що з Владіміром Путіним він літаки не обговорював:

“Конкретно ці питання ми не обговорювали з Владіміром Владіміровічом Путіним. Ми обговорювали ці питання з Івановим Сергієм Борисовичем. І фактично по кожній моделі літака ми пройшлись, конкретизували, як ми будемо співпрацювати і які робитимемо спільні кроки.”

Які ж тоді питання обговорював Віктор Янукович із Владіміром Путіним майже за місяць до виборів в Україні? Попри відсутність політичних заяв з вуст українського прем’єра у вівторок, оглядачі звернули увагу, що пан Янукович дедалі частіше зустрічається з російським президентом у напівформальній обстановці.

Приміром, метою його нинішнього візиту до Росії, окрім відвідин авіасалону МАКС, була зустріч із російським прем’єром Міхаїлом Фрадковим у Сочі, проте не заплановано виринули переговори з російським президентом. Рівно два місяці тому український прем’єр теж офіційно їздив на зустріч до свого російського колеги Міхаїла Фрадкова, аби обговорювати енергетичні та торгівельні питання, проте зустріч несподівано завершилася прийомом на президентській дачі в Новоогарьовому.

А під час візиту Владіміра Путіна до Києва під Новий рік Віктор Янукович узагалі провів переговори з російським президентом у його броньованому Мерседесі на шляху до аеропорту Бориспіль. На тлі таких демонстрацій напередодні виборів україно-російських взаємин “на короткій нозі” лідера Партії Регіонів, оглядачі звертають увагу на певний застій у відносинах російського президента та його українського колеги.

Востаннє комісія “Ющенко – Путін” на чолі з президентами працювала під час того таки грудневого візиту російського лідера до України. Наступне її засідання, на якому мало порушуватися питання перебування Чорноморського флоту Росії в Криму та газового посередництва “Росукренерго”, мало відбутися наприкінці серпня у Сочі.

Проте 20 серпня Віктор Ющенко повідомив про перенесення зустрічі – з міркувань “гарного тону”:

“Що стосується візиту, він підготовлений. З точки зору політичної доцільності, очевидно, це питання існує. Зміна уряду, зміна парламенту вона несе серйозний відбиток на двосторонні стосунки в тому числі. Тому виходячи з правил “гарного тону”, краще звичайно такі контакти на самому високому рівні вести вже після виборів.”

Чиї орбіти – Віктора Ющенка та пропрезидентської “Нашої України – Народної Самооборони” чи Віктора Януковича та Партії Регіонів – ближчі до Кремля на дострокових виборах? Багато оглядачів уважають відповідь на те питання очевидною, беручи до уваги досвід неприхованої підтримки Росією пана Януковича на президенстьких виборах 2004-го року.

Разом із тим, експерти звертають увагу на те, що на відміну від минулорічних парламенстьких перегонів, Партія Регіонів більш обережно оперує російською тематикою – зокрема, її лідери законсервували виборчі гасла на кшталт надання російській мові статусу другої державної чи низької ціни на російський газ. З іншого боку, експерти не поспішають оголошувати про повний провал у взаєминах української опозиції та президента з Кремлем, нагадуючи про і без того складну історію стосунків Владіміра Путіна і Віктора Ющенка.

А покажчиком нового прагматизму Кремля в українській політиці оглядачі називають відповідь Владіміра Путіна на запитання німецького журналу “Шпігель”, після якої український політикум бився у здогадках – хто ж ті “хлопці з України” – опозиціонери чи влада?

«Чи є я демократом чистої води? Звісно, я абсолютний і чистий демократ. Але знаєте, в чому біда? Навіть не біда, трагедія справжня. У тому, що я такий один, інших таких у світі просто немає. Була одна надія на хлопців із України, але й ті просто повністю себе дискредитували, там справа йде просто до суцільної тиранії. Повне порушення Конституції, усіх законів і так далі. Після смерті Махатми Ганді й поговорити ні з ким.»