http://www.bbc.com/ukrainian/

п’ятниця, 25 січня 2008 p., 13:37 GMT 15:37 за Києвом

Колесниченко про НАТО: Ми готові на всі засоби

У Верховній Раді опозиція знову заблокувала роботу депутатів, вимагаючи від спікера Арсенія Яценюка відкликати підпис під заявою керівників країни до НАТО.

Протягом тижня, поки у сесійних засіданнях була перерва, коаліція та опозиція не змогли досягти компромісу. Представник опозиційної фракції Партії регіонів Вадим Колесниченко твердить, що опозиція готова застосувавати усі засоби, аби Україна не приєдналася до ПДЧ без референдуму.

Бі-Бі-Сі: Чи буде опозиція працювати чи блокувати роботу парламенту?

Вадим Колесниченко: Безумовно, робота парламенту буде розблоковано, якщо буде проголосована постанова, проект якої внесений, що питання щодо членства та інших дій в НАТО будуть розпочаті виключно після проведення референдуму.

Бі-Бі-Сі: Але ж спікер Яценюк і взагалі коаліція погоджуються на референдум, і президент не проти референдуму, і Юлія Тимошенко, прем’єр-міністр, каже, що всенародний референдум щодо вступу до НАТО проводити потрібно. В чому відмінності?

Вадим Колесниченко: Знаєте, політика Ющенка та Тимошенко – це політика брехні. Брехня – це туман, який розстеляється над річкою. Дуже дивно чути від розумних, начебто, людей, що ми спочатку купимо квитки і поїдемо в автобусі, а потім, коли приїдемо на останню зупинку, будемо проводити референдум чи опитування людей, які їдуть в автобусі: чи хотіли ви приїхати на цю зупинку, чи ні? План дій, який пропонується нам підписати – це вже остання зупинка, після якої повертатися назад неможливо, і всі це розуміють, по-перше. І по-друге, в нас є речі, які називаються Конституція, Акт про незалежність державну України і Декларація про держсуверенітет, де чітко написано, що Україна є не блоковою державою.

Бі-Бі-Сі: Але свого часу Партія регіонів, ваша партія, пане Колесниченко, підтримувала стратегічний курс України на євроатлантичну інтеграцію. І якщо проводити референдум щодо самого ПДЧ про вступ до НАТО, а потім що? Черговий референдум про сам вступ до НАТО? В чому суть компромісних пропозицій, за яких компромісних умов ви готові працювати сьогодні у Верховній Раді?

Вадим Колесниченко: Дуже проста і компромісна позиція: пан Яценюк має відкликати свій підпис, який йому ніхто не давав можливості підписувати від імені Верховної Ради, цей секретний, до речі, лист. Цей лист ніхто не бачив, і ми вимагаємо, щоб народ України знав про що йдеться. Це по-перше. По-друге, щодо Партії регіонів, Партія регіонів завжди була послідовною. В грудні 2006-го року пан Янукович як голова виконавчої влади відмовився підписувати ці документи у зв’язку з тим, що переважна більшість громадян України не бажає, щоб Україна робила це сьогодні. Партія регіонів у 2004-му році, коли приймався закон про зовнішньополітичні курси країни, стратегічне – будь ласка, але це питання стратегічної співпраці не означає ПДЧ і подальший вступ.

Бі-Бі-Сі: Пане Колесниченко, тобто коли спікер Яценюк не відкликає свого підпису під цим листом трьох керівників держави, Партія регіонів готова іти передчасно на перерву, закрити сесію передчасно, так?

Вадим Колесниченко: Ми готові на всі засоби, які мають захистити суверенітет України, і ми не збираємося заради кількох людей, які вирішують свої особисті проблеми, кидати напризволяще долю України. Якщо вони хочуть розколоти Україну чи знищити її – це їх справа, але ми цього їм не дамо.

Жебрівський: ПРУ діє через кон'юктуру моменту

Представник фракції “Нашої України-Народної самооборони”, народний депутат Павло Жебрівський, вважає, що Партія регіонів діє проти НАТО з тактичних міркувань і не бере до уваги інтереси країни.

Бі-Бі-Сі: Як ви щойно почули від вашого колеги від опозиції, складається враження, що парламент і сьогодні не зможе працювати.

Павло Жебрівський: Так, скидається на те, що сьогодні Партія регіонів знайшла благовидний привід для того, щоб не працювати. Є проблеми з приводу того, що ми внесли законопроект про скасування депутатської недоторканності, а їхній лідер, пан Янукович, вніс поправки, згідно яких скасування такого не може бути, бо залишається, скажімо, притягнення до кримінальної відповідальності тільки за згоди Верховної Ради. Ми внесли законопроект про скасування пільг, а пан Янукович пропонує залишити пільги за чиновниками і високопосадовцями. Тобто це цілий набір питань, на які вони не готові йти, і на сьогоднішній день, якби не було підписано листа про приєднання до ПДЧ, то його потрібно було б вигадати. Ну от вони вигадали. Я слухав відповіді пана Вадима Колесниченка, ну, настільки багато нестиковок. Тобто так, Партія регіонів голосувала за стратегічний вступ України в НАТО, але за план ПДЧ вона не голосувала. Так, Партія регіонів визначила зовнішньополітичний курс євроатлантичної інтеграції України, але це було колись. А сьогодні отака кон’юнктура, і ми отак хочемо.

Бі-Бі-Сі: Пане Павле, якщо все ж таки навіть питання про відкликання цього підпису спікера під листом трьох керівників держави до Генерального секретаря НАТО викликає такий пристрасний спротив опозиції, чи буде готовий, на ваш погляд, спікер Яценюк, який вчора заявляв, що шоу не буде, а буде робота парламенту, піти на цю поступку Партії регіонів, щоб розблокувати роботу Верховної Ради сьогодні, чи ви вважаєте, що це завелика поступка?

Павло Жебрівський: Це взагалі не поступка, це здача просто тих дій, і взагалі здача інтересів України. І взагалі, знаєте, внесений законопроект чи постанова пана Зварича і пана Сергія Шевчука, що давайте проголосуємо, підтвердимо голосуванням, чи мав право Яценюк на такі дії, чи ні. Однак знову-таки Партія регіонів цього чути не хоче. Друзі, якщо ви говорите, що ви представляєте інтереси України, то потрібно було вигравати на виборах, і тоді, безумовно, голова Верховної Ради, як до цього був Мороз, ніколи б не підписав. І був би прем’єр Янукович, він би ніколи не підписав. Хоча, Янукович, думаю, підписав би план ПДЧ, тому що в Універсалі, це було вже недавно, це було у 2006-му році, Янукович підписав якраз, в тому числі один із пунктів – це приєднання України до ПДЧ.

Бі-Бі-Сі: Тим не менше сам референдум про вступ України до НАТО схоже вже є невідворотнім. Опозиція хоче його якнайшвидше, навіть референдум стосовно ПДЧ, влада в Україні теж не проти референдуму в принципі, але про терміни нічого не йдеться, йдеться, здається, про те, щоб проводити цей референдум ближче до самої потенційної дати вступу, яка буде не скоро, навіть якщо Україна приєднається до ПДЧ вже зараз. Ваша оцінка, коли можливо буде такий референдум взагалі?

Павло Жебрівський: Я думаю, що не раніше, ніж за 5 років такий референдум можливий, тому що насправді, якщо ви сьогодні запитаєте дуже багатьох українців, що таке НАТО, вони скажуть: “агрессивный военный блок, который настроен против Советского Союза”. Через це насправді, як такої, просвітницької місії немає в Україні. Я думаю, що ми маємо роз’яснити українцям врешті, що таке НАТО, і тільки після цього проводити, і безумовно провести всі реформи в Україні і по свободі слова і по демократизації України, і всі інші заходи з переозброєння армії для того, щоб бути готовими до вступу в НАТО. І тоді, безумовно, ми можемо проводити цей референдум, і обов’язково будемо перед вступом до НАТО проводити референдум.