BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: вівторок, 29 квітня 2008 p., 16:02 GMT 18:02 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Життя радянських євреїв у Ізраїлі очима Бі-Бі-Сі
 

 
 
Бочаров
Юрій Бочаров займається інтеграцією російськомовних прибульців у Хайфі
Так-звані «росіяни», як їх часто називають у Ізраїлі, репрезентують одну з найбільших хвиль організованої імміграції, яка відбувалася після Другої Світової війни.

Насправді, півтора мільйони емігрантів СРСР приїхали з різних куточків такої відмінної країни, яким був СРСР від Мінська до Ташкента.

Новоприбульці мали потужний ефект на суспільство та економіку Ізраїля, а також вважаються одним з чинників економічного буму країни наприкінці 90-их років. Між Ізраїлем та країнами колишнього СРСР зберігаються тісні історичні та культурні зв'язки. Це не дивно, оскільки, багато вихідців з тих країн були серед чільних засновників держави Ізраїль.

Серед найбільш відомих, можна назвати Ґолду Меєр, яка була засновницею і прем’єр-міністром Ізраїля, але народилася у Києві. Елізіер Бен-Єгуда – засновник сучасної, розмовної версії івриту народився у Лужках на Білорусі.

Ґолдa Меєр, яка була засновницею і прем’єр-міністром Ізраїля, народилася у Києві

Єврейські погроми у часи російської царської імперії були одним з стимулів розвитку раннього сіоністського руху, який відстоював ідею відновлення єврейської держави. Сучасне ж покоління «російських» євреїв Ізраїля є продуктом боротьби 50-их років минулого століття, вже після смерті Сталіна. СРСР підтримав резолюцію ООН у листопаді 1947 року, яка узаконила поділ британських територій у Палестині на арабську та єврейську зони. Радянська підтримка була обумовлена намірами зменшити британський вплив на Близькому сході, але також і схваленням ідеї створення держави Ізраїль.

Той момент збігся у часі з хвилею офіційного антисемітизму, який розпочався у СРСР з викоріненням «безродних космополітів» і набув розвитку у так-званій «справі лікарів» 1953 року. В останньому випадку лікарів єврейського походження звинуватили у змові отруїти чільних політичних та військових діячів СРСР.

«Перегини» офіційного антисемітизму у СРСР послабилися після смерті Сталіна, але радянське суспільство залишалося приховано, але глибоко ворожим до євреїв. Одним з перших контактів, які формували уявлення радянських євреїв про Ізраїль був молодіжний ізраїльський фестиваль у Москві 1957 року. Тоді вперше відбувся особистий контакт радянських та ізраїльських євреїв.

У Британії провадили кампанії за право євреїв емігрувати у Ізраїль

Громадяни СРСР не мали автоматичного права на еміграцію. Еміграція була складним процесом, обтяженим бюрократичними перепонами, особистим та професійним приниженням. Кілька людей, які емігрували з СРСР у 60-ті роки розповіли мені якими були наслідки їх подання за дозволом на виїзд з країни. Людей звільняли з роботи на зборах трудових колективів, ображали словесно, а часом навіть фізично.

Перемога Ізраїля над арабами у шестиденній війні 1967 року різко збільшила кількість емігрувати з СРСР. Тоді Москва відкрито підтримувала ворогів Ізраїля і перемога єврейської держави принесла відчуття великої гордості для радянських євреїв. Відтоді почалася більш публічна, переконлива і з часом міжнародна кампанія за право радянських євреїв емігрувати.

Доля євреїв, яким відмовили емігрувати з СРСР була сталим питанням, яке піднімалося в протистоянні Заходу і Сходу у 70-80-ті роки. Кількість євреїв, які виїздили з СРСР змінювалися з року в рік, але еміграція майже припинилася після радянського вторгнення у Афганістан у 1979 році.

Колишній мешканець Харкова не хотів, аби його син був змушений терпіти анти-семітські образи

Коли Радянський Союз захитався у 80-ті роки і врешті розвалився бар'єри зникли і колосальна хвиля євреїв ринула у Ізраїль. Влітку 1990 року понад 500 радянських євреїв приземлялися у Міжнародному аеропорті Ізраїля щодня, аби розпочати нове життя. Відомий ізраїльський публіцистка Ґаіл Гаревен порівняла масштаби еміграції до маленького Ізраїля з тим, якби у США переїхало населення цілої Франції. На її думку, та еміграція змусила суспільство змінити ключові складові своєї ідентичності.

Наприклад, у Хайфі 40% мешканців є російськомовними, а центральну вулицю часто називають Арбатом, як у Москві. Початкова ейфорія від еміграції швидко проходила і однією з найбільших перешкод інтеграції виявлявся мовний бар’єр. Радянські євреї приїздили з тоталітарного СРСР до чистої, теплої, сонячної країни з привітними мешканцями. Їх зустрічали як братів і сестер з закритої від світу Східної Європи. Але з роками, багато людей, які не опанували іврит опинилися у російськомовних ґетто.

Плакат Рада радянських євреїв у Музеї Ізраїля

Сьогодні колишніх вихідців з СРСР можна побачити на усіх щаблях ізраїльського суспільства. У готелях на рецепції, чи у лікарнях серед медсестер чи лікарів багато російськомовних працівників. «Росіяни» вважаються хоробрими та відданими службовцями ізраїльських збройних сил. Особливо, якщо порівняти з місцевими ізраїльтянами, які часто не хочуть служити у війську з етичних, чи релігійних міркувань.

Російськомовні політики займають чільні місця у списку переважно правих партій Ізраїля. Переконані сіоністи, вони як правило виступають проти ідеї створення палестинської держави для арабів.

Останніми роками, однак, частина євреїв з колишнього СРСР почала емігрувати у трeті країни, або навіть повертатися у країну народження. Вони долучилися до десятків тисяч молодих ізраїльтян, які вважають життя у Ізраїлі надто конформістським, чи навіть небезпечним.

Корінні ізраїльтяни мають різноманітне ставлення до вихідців з СРСР. Усі визнають їх внесок у економічний розвиток країни. З іншого боку, багатьом не подобається споживання східноєвропейцями великої кількості алкоголю, вживання свинини та ліберальне ставлення до родинних цінностей.

Ізраїль залишається глибоко поділеним суспільством, де тривають гострі ідеологічні дебати. Чергова криза ідентичності пов’язана з дітьми емігрантів, які приїхали у 90-ті роки. Існують свідчення, що підлітки, які не інтегрувалися у ізраїльське суспільство зберігають анти-ізраїльські, чи навіть антисемітські настанови. Ізраїль був шокований, коли в країні було виявлено неонацистські групи з числа євреїв з тісними зв’язками у Росії.

Поступово уряд Ізраїля переосмислює критерії прийому емігрантів. Вважається, що потенційно існує ще більше двох мільйонів євреїв, які можуть переїхати з країн колишнього СРСР.

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження