BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 17 липня 2008 p., 13:48 GMT 15:48 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Замки Волині: Луцький та мальовничі руїни
 

 
 
Луцький замок
Луцький замок - найкраще збережений на Волині
Луцький замок зведено в кінці XIII- на початку XIV ст. Ним опікувались литовські князі Любарт і Вітовт.

Нині добре відреставровані не лише башти і стіни замку, а й внутрішні споруди, зокрема церква XII ст. Правда, час закинув її на кілька метрів під землю.

Будь-які легенди бліднуть, коли йдеться про цю споруду і його історія промовистіша за найцікавіші вигадки.

З документів Луцького замку
 До мене, писаря Луцького замку, Андрія Ківерецького, прийшов Іван Федоров, москвитень, друкар книг досі небачених...
 
Андрій Ківерецький, писар Луцького замку.

Краєзнавець Петро Троневич, який дотримується цієї думки, зауважує, що Луцький замок з його баштами, мурами і древньою церквою посередині, залишаючись єдиною столичною князівською резиденцією в країні, таїть у собі особливості написання аж 1,5 млн. документів про тодішнє життя і відносини в Правобережній Україні.

Серед старовинних документів є такий: "До мене, писаря Луцького замку, Андрія Ківерецького, прийшов Іван Федоров, москвитень, друкар книг досі небачених..." і розповів, що він надрукував стільки-то книг, дав купцеві одному з Вільно продати, той купець книги продав, а гроші йому не повернув. Судові виконавці Луцького замку знайшли того купця, повернули гроші Івану Федорову, і той далі міг друкувати свої книги.

Луцький замок на старовинній гравюрі.

Хочете відчути давні хвилини радощів і печалі, приїздіть до замку надвечір. Так радить місцевий екскурсовод Сергій Одзієвич. Древні мури зі спеціальним підсвіченням, плюс залюблений у свою справу гід роблять свою справу.

Стіни замку бережуть, буквально, королівські відчуття про з’їзд європейських монархів у Луцьку в замку тоді уже князя Вітовта узимку 1429 року.

 Підлога церкви XII ст. нині знаходиться на рівні 3 метрів підземлею. Не те, що вона опустилась, ця церква, ні. Просто за століття наростає приблизно 50 см шару культурного ґрунту.
 
Тарас Рабан, директор заповідника Старе місто.

Більше 12 тисяч людей з 15 країн на чолі зі своїми правителями з’їхались до столичної резиденції українських земель Литви, які належали Вітовту, щоб обговорити європейські проблеми. Вони говорили про налагодження торговельних зв’язків, загрозу гуситського руху у Чехії, про наступ турків на Європу. Мізкували до обіду, а потім бенкетували і розважались.

Нині ж у замку можна почути і дзвін ковальського молота і звук дзвона, і церковні дзвони.

Це сучасники у фестивальні дні демонструють, що давня справа живе.
Директор історико-культурного заповідника "Старе місто", куди, окрім
замку, входить і будиночок, де жила Леся Українка з сім’єю, Тарас Рабан впевнений, що Луцький замок і один з найдоглянутіших в Украіні, і зовні величний, і всередині багатий музеями книги, дзвонів, розкопаною церквою 12 ст.

Щоб оглянути її, треба спуститись на кілька метрів під землю.

  Замок вночі і вдень і це різні речі, я вам скажу. Це фантастично! Замок цікавий не тоді, коли перший промінь сонця сходить, а тоді коли цей промінь ще не вийшов з-за горизонту, коли починає світати.
 
Сергій Одзієвич, екскурсовод

Ми заходимо в цю церкву -- вже ніби опускаємося десь по сходинках історії в 12 ст.

Далі ми з цієї церкви переходимо вже в пізнішу і 18 ст. Далі із цієї церкви ми знову потрапляємо підземною частиною у підвали ще пізніші, 19 ст. і весь наш маршрут по замку ми проходимо під землею.

Сумніша доля інших замків Волині.

Порівняно з іншими замками Великої Волині Луцький, як вареник у сметані. Олицький, який заслугами шляхтичів Радзивіллів був ще величніший, нині приймає психіатричну лікарню, Локачинський - тубдиспансер. Вони потребують негайного капітального ремонту.

 Це приїхали двори цілі, а в дворах, королівських, князівських, імператорських, можете уявити, і артисти були, лицарі, так що були і вистави, концерти, лицарські турніри, всілякі розваги. і полювання в околицях Луцька теж були. Імператор священної Римської імперії Сигізмунд подарував Вітовтові свого паяца. Дуже гарно розважав він гостей, він заворожив всіх. А потім вже, через декілька років, були перехоплені листи оцього, значить клоуна, до імператора. Він виявився шпигуном. Один з найдавніших фактів шпигунства.
 
Краєзнавець Петро Троневич

На Рівненщині гарно зберігся Острозький замок з досконалим музеєм. Корецький виглядає, як жалюгідна руїна над річкою. Дубенський замок кінця XIV ст., у якому збереглись півтори башти з 5 -ти, нині намагаються реставрувати. Клеванський, зведений за кошт
Магнатів Чарторийських вкінці 15 ст., з колишньої величі зберіг лише 2 муровані вежі.

Свого часу його намагався приватизувати хтось із поляків, але отримав відповідь, що державні цінності у нас і у власності держави. А ще і Новомалинський замок, над яким з 14 ст. зодчі чаклували за кошт родин Малинських і Сосновських. У 18 ст. на Волині він вважався одним з найпрекрасніших. Сьогодні його опис такий: "мальовниче накопичення руїн".

Нині архітектори, відзначаючи з 2003 року відновлення уваги держвлади нехай до окремих замків, кажуть, головне, щоб "зверху" не робили різких рухів. Бо ж і шкідлива звичка і несподівано згребти уже розподілене на папері між областями, переполовинити і кинути на якийсь "гарячий об’єкт", а потім показово перерізати на ньому стрічки, які навіть, безвільно лежачи на землі, символізують кайдани на замковій історії України.

 
 
Також на цю тему
Олесько: сучасне життя старовинного замку
14 липня 2008 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
2008 рік оголосили роком замків Західної України
26 лютого 2008 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Росію роздратував ювілей конотопської битви
10 червня 2008 | Головна сторінка
Інтерактив про гетьманів з Галиною Яровою
15 березня 2008 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Чи існує історична правда?
27 жовтня 2007 | ДОКЛАДНО
Замок Дракули виставлено на продаж
11 січня 2007 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Інші сайти
Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сторінок на інтернеті
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження