BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: п’ятниця, 08 серпня 2008 p., 17:53 GMT 19:53 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
С.Ік: У Росії подвійні стандарти щодо конфлікту на Кавказі
 

 
 
С.Ік: 'Те, що Грузія може виграти конфлікт із Росією - абсолютна казка'
С.Ік: 'Те, що Грузія може виграти конфлікт із Росією - абсолютна казка'
На тлі повідомлень про загострення конфлікту у Південній Осетії, ми взяли інтерв'ю з оглядачем Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі з питань постаряднського простору Стівеном Іком.

Насамперед, ми запитали в нього, чи можна назвати бої в Південній Осетії війною - першою війною між країнами, що складали колись Радянський Союз?

Стівен Ік: Говорити про війну між Грузією і Росією - це було би дуже серйозним кроком. На південному Кавказі залишається потенційна можливість драматичної ескалації подібних ситуацій з різних причин. Перша полягає в тому, що там повно зброї і люди хочуть її застосувати. Друга - та, що за відсутності справжнього громадянського суспільства, яке може обмежувати поведіку людей, люди в тому регіоні часто беруться за зброю. Третя причина - та, що ситуація впродовж багатьох років залишалася у підвішеному стані і всім це остогидло.

На певному етапі заморожені конфлікти розморожуються і їм потрібно класти край. І закінчуються конфлікти так: одна сторона виграє, інша програє. Отже, це насправді дуже серйозна ситуація. Грузинський уряд Міхаїла Саакашвілі відомий своєю емоційною риторикою, це є якістю грузинського характеру. Тут іншого очікувати не доводиться. Зараз ситуація є серйознішою, ніж на будь-якому етапі, відколи набрало сили перемир'я між Грузією й Осетією у 92-му році.

Бі-Бі-Сі: Чи можна погодитися, що іншого шляху врегулювання конфлікту не було?

Стівен Ік: У мене є колега Джені Нортон, яка керує проектом, який намагається на рівні пересічних людей поєднати південних осетинів, грузинів та інших людей із Південного Кавказу та Росії. На рівні письменників, художників, акторів вони хочуть бути разом, але коли справа доходить до більш високого політичного рівня, такого бажання немає.

 Міхаїл Саакашвілі побудував всю свою політичну програму на відновленні цілісності грузинської території. За винятком Аджарії, він не досягнув жодного поступу. Для нього ця ситуація є дуже болісною. Він має велике особисте еґо, він - дуже сильна людина, і коли він ставить на карту все, аби досягти своєї мети, і не може цього зробити, то це для нього особисто перетворюється на велику мотивацію. Але те, що Грузія може протистояти Росії у збройному конфлікті за Південну Осетію і виграти в ньому, це - абсолютна казка.
 
Стівен Ік, оглядач Всесвітньої служби Бі-Бі-Сі з питань пострадянських країн

Міхаїл Саакашвілі, який прийшов до влади внаслідок революції троянд у 2003-му році, побудував всю свою політичну програму на відновленні цілісності грузинської території. За винятком Аджарії, він не досягнув жодного поступу. Для нього за п'ять років ця ситуація є дуже болісною. Він має велике особисте еґо, він - дуже сильна людина, і коли він ставить на карту все, аби досягти своєї мети, і не може цього зробити, то це для нього особисто перетворюється на велику мотивацію. В грузинському уряді є дуже мало людей, які його зараз обмежують, але те, що Грузія може протистояти Росії у збройному конфлікті за Південну Осетію і виграти в ньому, це - абсолютна казка.

Бі-Бі-Сі: Як можна інтерпретувати дії Кремля?

Стівен Ік: Беручи до уваги те, що незалежність Південної Осетії є самопроголошеною і що її не визнає жодна з держав, включно з Росією, ця територія є законною частиною Грузії і це визнає ООН. Тут питань немає. І те саме стосується Абхазії. Можна чути, як чимало російських високопосадовців говорять про те, що ці регіони вже давно не є частиною Грузії навіть за умови, що Росія поки що не готова визнати їхню незалежність. Якщо відштовхнутися від цього і спрогнозувати, як може повести себе Росія, то найгіршим варіантом могло б бути, якщо Росія в односторонньому порядку визнала б незалежність Південної Осетії та Абхазії через те, що це може в будь-який момент розпалити війну між Грузією і Росією.

Саме цього хочуть чимало людей в політичному істеблішменті Росії. Вони хочуть цього особливо після Косова. Вони вважають це політичним, моральним та економічним прецедентом. Настав час, аби всі сторони чітко окреслили свої дії. Ширший потенційний наслідок буде стосуватися всього колишнього Радянського Союзу. Якщо звернути увагу на коментарі, що надходять з Америки, від кандидата в президенти Маккейна, від дипломатів таких як Річард Холбрук, вони не вважають це мікропроблемою між Грузією і Росією, вони вважають це набагато ширшою грою, у яку Росія залучена в колишньому Радянському Союзі.

Бі-Бі-Сі: Інші заморожені конфлікти?

Стівен Ік: Проблема для Росії полягає в тому, що залишаючись долученою до конфліктів у Грузії, Придністров'ї та постійно порушуючи питання статусу Севастополя та Чорноморського флоту, вона утримує свій вплив у країнах, які рішуче зійшли з орбіти Росії. Вона може використовувати собі на користь те, що ці конфлікти не мають логічного кінця у найближчому майбутньому. І саме це вона робить.

Звісно, лунають звинувачення в лицемірстві на адресу Росії. Сама Росія наполягає, що люди в Південній Осетії, Абхазії, Придністров'ї і часом в Криму, який також постає в цьому ж рівнянні, мають право на самовизначення, мають право вийти, якщо вони цього хочуть. Але та сама логіка не стосується чеченців, інгушів і татарів на території Російської федерації. І тут є подвійний стандарт, без жодних сумнівів.

 
 
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження