BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: п’ятниця, 15 серпня 2008 p., 16:09 GMT 18:09 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Немиря про допомогу Грузії: Не словом, а ділом!
 
Григорій Немиря
Григорій Немиря
На тлі активності президента Віктора Ющенка голова уряду Юлія Тимошенко і лідер опозиції Віктор Янукович досі не висловлювали свого ставлення до подій у Грузії.

Обоє вони перебувають у відпустках, однак їхні опоненти не вважають це причиною, через яку два найбільш популярні політики в Україні мали б зберігати мовчанку.

Це призвело до звинувачень на їхню адресу у тому, що відсутність реакції - це намагання не дратувати Росію, на підтримку якої і Тимошенко, і Янукович розраховують на майбутніх президентських виборах.

Редактор Української Служби Бі-Бі-Сі Ростислав Хотин розмовляв про це з спеціальним представником уряду Юлії Тимошенко у Грузії Григорієм Немирею.

Бі-Бі-Сі: Не можу не запитати про ту критику, яка лунає на адресу прем’єр-міністра, що вона, мовляв, на відміну від президента, не зайняла такої активної, рішучої позиції в питанні Ковказу в останні дні. Як би ви це прокоментували.

 Я бачу штучне нагнітання ситуації, позиція уряду була і залишається чіткою: Україна підтримує суверинітет і територіальну цілісність Грузії, так само, як будь-якої іншої країни, і Україна виступає за те, щоб після дотримання і остаточного припинення вогню були запроваджені всі необхідні процедури і механізми для того, щоб створити більш надійні механізми, для уникнення повторення...
 
Григорій Немиря

Григорій Немиря: Я б згадав відоме передвиборче гасло самого президента: “Не словом, а ділом!” У цьому випадку уряд і прем’єр-міністр керувались саме цим принципом. По-друге, з самого початку ми діяли відповідно до принципів врегулювання ситуації, які виклав ОБСЄ, а це, один з принципів, “уникання ескалації риторики”. По-третє, якщо ви звернули увагу, уряд оперативно прийняв рішення про направлення спеціального представника. Я можу сказати, що інший уряд, який єдиний зробив так само, – це уряд США, і я зустрічався зі спеціальним представником США там, а також був постійний представник ЄС. Лише сьогодні рішення прийняла Парламентська Асамблея ОБСЄ про направлення також спеціального представника.

І останнє: якщо ви звернули увагу, то ані прем’єр-міністр Франції не робив таких заяв, канцлер Німеччини Меркель прийняла рішення зараз поїхати, після того, як свою роботу зробила, як це і належить, головуюча в ЄС Франція, і президент Саркозі відвідав Москву і Тбілісі. Тому тут я бачу штучне нагнітання ситуації, позиція уряду була і залишається чіткою: Україна підтримує суверинітет і територіальну цілісність Грузії, так само, як будь-якої іншої країни, і Україна виступає за те, щоб після дотримання і остаточного припинення вогню були запроваджені всі необхідні процедури і механізми для того, щоб створити більш надійні механізми, для уникнення повторення...

Бі-Бі-Сі: Ви повернулися вчора з Тбілісі. Суто на людському рівні, які ваші враження? Які особисті емоції ви привезли з Тбілісі? Як там люди почуваються взагалі?

 Європа має усвідомити, наскільки небезпечними можуть бути “сірі” зони. Безпосередньо для України висновок є таким: “сіра” зона безпеки, вакуум безпеки, який зараз поширюється і до України, може бути ліквідований кількома шляхами. Найголовніший з них в нинішніх умовах – більш активна прив’язка і участь у європейській безпековій і оборонній політиці.
 
Григорій Немиря

Григорій Немиря: Я мав зустрічі не лише на політичному рівні, в які включав не лише керівництво країни і опозицію, а й на рівні простих людей. Я був у госпіталі, в помешканнях громадян, бачив деяких друзів ще зі шкільних років. Це подвійне відчуття: відчуття шоку простих громадян. Те, що трапилося, воно трапилося настільки несподівано, що відчуття стабільності після травми 15-17 років тому – це було дуже складно. І зараз, коли в школах знаходяться біженці, і діти не знають, коли вони розпочнуть заняття – чи в вересні, жовтні, чи в листопаді – це не найкраще відчуття.

По-друге, це відчуття, що все буде добре. Це друге відчуття пов’язано з тим, що ситуація не залишилася такою, що Грузія проти Росії або Росія проти Грузії. Зараз активно долучилися і ЄС, і окремі країни, і у цьому випадку на всіх зустрічах, як з простими людьми, так і з політиками, я чув від них подяку Україні, вона не ділилася на президента або прем’єр-міністра, подяку за чітку позицію і за швидку гуманітарну допомогу. За ці 3 дні поки я там перебував у якості спеціального представника уряду, Україна доставила більш, ніж 130 тонн гуманітарного вантажу, більш, ніж 500 громадян України і членів їхніх сімей було вивезено літаками і кораблями на батьківщину.

Бі-Бі-Сі: Зараз триває пошук відповіді на запитання “хто винен і що далі?” Отже, Грузія, Росія, Південна Осетія, чи це взагалі непродуктивний пошук?

У Грузії за оцінкою допомогових організацій до ста тисяч біженців

Григорій Немиря: Очевидно, час діяти з таким конфліктом був не сьогодні, а 2-4 роки тому, коли вже були ознаки можливої ескалації. По-друге, та “сіра” зона, або вакуум безпеки не виник зараз, він існував вже довгий час. Але всі звикли, що можуть існувати поруч або прямо в країні так звані “заморожені” конфлікти і жодної загрози їхнього розмороження або підігріву не існує. Події в Південному Кавказі показали, як швидко події можуть змінитися навпаки.

Саме тому перший висновок: Європа має усвідомити, наскільки небезпечними можуть бути “сірі” зони. Безпосередньо для України висновок є таким: “сіра” зона безпеки, вакуум безпеки, який зараз поширюється і до України, може бути ліквідований кількома шляхами. Найголовніший з них в нинішніх умовах – більш активна прив’язка і участь у європейській безпековій і оборонній політиці.

Бі-Бі-Сі: Ви уникаєте слова “євроатлантична інтеграція”.

Окрім України гуманітарну допомогу також надіслали США

Григорій Немиря: Я сказав, що найбільш очевидним зараз є така стратегія. Безумовно, наша євроатлантична інтеграція була і залишається напрямком, над яким ми наполегливо працюємо, але зараз створилася нова ситуація, яка потребує аналізу. Ми будемо наполегливо виконувати наше домашнє завдання. Ви знаєте, перша оцінка щодо цього буде зроблена в грудні, і я б не хотів повторювати помилку, коли всі надії покладалися на одну дату або на одне місто, де відбувається той чи інший самміт або захід, і потім треба говорити, чому не сталася або сталася та чи інша подія.

Бі-Бі-Сі: На Заході деякі коментатори говорять, що якби в Бухаресті в квітні Грузія отримала ПДЧ, то, можливо, не було б того, що ми мали останній тиждень на Кавказі.

Григорій Немиря: Я не думаю, що такі твердження правильні, тому що ПДЧ – це не є членство. А якщо країна не є членом НАТО, то, безумовно, статті відповідні, зокрема стаття 5 Вашингтонського договору не може бути задіяна. Саме тому перебування в форматі ПДЧ, якщо б всі інші події розвивалися так, як вони розвивалися, жодним чином не вплинуло б на те, щоб уникнути цей конфлікт. Я думаю, що у твердженнях цих експертів є суттєва частка перебільшення.

 
 
Тимошенко Хорове мовчання:
преса в середу - про брак заяв щодо Грузії від провідних українських політиків
 
 
російські танки Віталій Кулик:
Втручання Росії на Кавказі не є попередженням Україні
 
 
прапори Росії, США, Грузії Аналітик Ю.Романенко:
Кавказ - полігон боротьби між Заходом і Росією
 
 
Також на цю тему
Різка реакція Москви на заяву України про ЧФ
11 серпня 2008 | Головна сторінка
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження