BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 27 серпня 2008 p., 14:06 GMT 16:06 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Огнівець: МЗС виставляло російських дипломатів
 

 
 
Інна Огнівець
Інна Огнівець
Україна провадила переговори з Російською Федерацією щодо врегулювання діяльності ЧФ в Криму з 1999 року, але Москва ігнорувала усі пропозиції Києва.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю Бі-Бі-Сі розповіла чільний український дипломат - посол України у Словаччині Інна Огнівець, яка брала участь в цих переговорах.

Вона твердить, що МЗС регулярно виганяв з Криму консульські групи російських дипломатів, які незаконно роздавали там паспорти Росії.

В інтерв'ю нашій братиславській кореспондентці Інні Хорватовій Інна Огнівець розповіла, яку тактику застосовували офіційні Москва і Київ у Криму щодо флоту і подвійного громадянства:

Інна Огнівець: Ситуація така. Від 1999 року Україна веде з Російською Федерацією переговори саме про порядок пересування кораблів Чорноморського флоту на території України. Але, нажаль, безрезультатно. І зараз, коли виник цей військовий конфлікт, всі ми стали свідками того, до чого може привести ця неврегульованість. Україна висунула законні претензії. Якщо на території нашої держави базується флотилія іноземної держави, яка бере участь у військових діях в якомусь регіоні, то, таким чином, Україна автоматично може бути втягнута в ці військові дії.

 На протязі багатьох років, починаючи з часів незалежності, ми спостерігаємо таку картину: по-перше, звучать територіальні претензії Росії Україні щодо Криму; а по-друге, ведуться дуже активні дії, які не рекламуються, а приховуються, однак про них відомо Міністерству закордонних справ України щодо надання російського громадянства мешканцям Криму. Громадянство Росії дає Російській Федерації можливість в любий момент заявити, що порушуються права так званих - соотечественников.
 

І гіпотетично ми можемо передбачити, що в разі розгоряння таких військових конфліктів відповідь тієї країни, проти якої відбувається агресія, може бути така, що вона бомбардуватиме територію, яку орендує Чорноморський флот, а саме територію України. І як Україна має реагувати на це? Але, нажаль, ми бачимо повне нерозуміння з боку Російської Федерації; небажання підписувати відповідні документи, які б врегулювали порядок пересування.

Українська сторона змушена була зробити це в односторонньому порядку. Президент України видав відповідні укази. Я сподіваюсь, що якихось ускладнень все ж таки не буде, а Російська Федерація та Україна зможуть дипломатичними шляхами вирішити це питання...

Бі-Бі-Сі: Так Україна розірве угоду з Росією щодо Чорноморського флоту?

Інна Огнівець: Ця Угода підписана до 2017 року. В ній записано так, що сторони домовляться про порядок використання або порядок пересування. Таким чином переговори, які ведуться, ведуться в рамках цієї Угоди. На момент підписання тієї Угоди треба було все врегулювати тому, що, як показує практика, коли є загальна угода, є певна довіра між партнерами, що вони домовляться. Але проходить час, і вони не домовляються. Потім одна із сторін усвідомлює, що все ж таки вона поспішила, і треба було на початку врегулювати ці питання.

 Ми готували ноти ультимативного характеру про те, що якщо протягом доби 24 годин консульська група Міністерства закордонних справ Російської Федерації не покине територію Криму, де вона займається тим, що цілеспрямовано видає паспорти, то ці особи будуть визнані persona non grata. Це було попередження, на яке російська сторона реагувала, і ці групи моментально виїжджали.
 
Інна Огнівець

Що стосується припинення цієї угоди в односторонньому порядку, то ніякої інформації стосовно цього, не було, і скоріше всього, українська сторона буде далі проводити переговори. Не буде ставити питання про розірвання угоди. Якщо буде поставлено питання, то це стане причиною ще більшого нагнітання. Єдине, що українська сторона однозначно заявила, що після 2017 року російський флот має залишити Чорноморське побережжя України, що Україна немає наміру продовжувати угоду далі. Росія на це відреагувала таким чином, що запропонувала збільшити оплату аренди.

Але відповідь вищого політичного керівництва була однозначною, адже мова не йде про гроші, Україна хоче, щоб Росія залишила її територію. Хочу додати, що українська сторона мала б діяти саме так, тому що невипадково наступною після Грузії може бути Україна. Чому? Тому що на протязі багатьох років, починаючи з часів незалежності, ми спостерігаємо таку картину: по-перше, звучать територіальні претензії Росії Україні щодо Криму; а по-друге, ведуться дуже активні дії, які не рекламуються, а приховуються, однак про них відомо Міністерству закордонних справ України щодо надання російського громадянства мешканцям Криму.

 Що стосується відносин з Росією, то, нажаль, на звернення України стосовно обміну такою інформацією, відповіді не має. І дуже важко перевірити це. Як нещодавно заявив міністр внутрішніх справ, реально, якщо, скажімо, інша країна не заявляє офіційно, скільки громадян отримало громадянство Російської Федерації, наприклад, вихідців з України або громадян України, то сама країна не може це з ясувати. Більш того, це можна розцінювати як репресивні дії.
 
Інна Огнівець

Громадянство Росії дає Російській Федерації можливість в любий момент заявити, що порушуються права так званих «соотечественников». А для цієї заяви достатні елементарні провокації, які ми неодноразово спостерігали в Криму. Навіть такі питання, як спільні навчання НАТО і України, які відбуваються кожного року. Подібні навчання раніше відбувалися і з Росією. Однак в Росії отворених заперечень не було, але чомусь в Криму з цього приводу - дуже серйозні протести. Доходило майже до сутичок, коли в готель не пускали учасників цієї програми, створюючи їм фізичні перепони... Українська сторона сприймає це як хуліганство та незаконні дії, але російська сторона вважає це порушенням та утисканням прав громадян Росії. Тому що ці особи, як правило, мають подвійне громадянство, маючи паспорти як України, так і Росії.

Бі-Бі-Сі: Що Україна робить для того, щоб Росія не могла давати людям своє громадянство?

Інна Огнівець: Можу компетентно відповісти на це запитання, тому що, працюючи у Міністерстві закордонних справ України в юридичному підрозділі, мені неодноразово доручали готувати відповідні ноти. Ми готували ноти ультимативного характеру про те, що якщо протягом доби 24 годин консульська група Міністерства закордонних справ Російської Федерації не покине територію Криму, де вона займається тим, що цілеспрямовано видає паспорти, то ці особи будуть визнані «persona non grata».

У Криму активно діють проросійські організації

Це було попередження, на яке російська сторона реагувала, і ці групи моментально виїжджали. Це означає, що російська сторона прекрасно розуміла, що вона діє незаконно, що вона немає право цього робити... Але це відбувається й надалі, неофіційно відбувається, час від часу відбувається. Досить важко контролювати цей процес.

Крім того, я була свідком того, що підчас переговорів по широкомасштабному договору з Російською Федерацією російська сторона просто наполягала, – це був такий ультиматум – що в угоді має бути норма про подвійне громадянство. Україні вдалося вивести це питання за рамки переговорів, і в договорі між Україною та Російською Федерацією такої норми немає. Тому я можу однозначно сказати, що Російська Федерація дуже активно використовує інститут подвійного громадянства як політичний інструмент.

Зараз ми являємося свідками того, що РФ переважній частині південної Осетії надала російське громадянство. Але це дуже спірно, тому що (якщо підняти російське громадянство) вони можуть надати громадянство своєї держави на підставі договорів. Але в данному випадку мова йде про невизнану республіку. В Україні питання надання російського громадянства громадянам, які вже мають українське громадянство, дуже спірне. Нажаль, переговори з РФ щодо цього питання, які тривають десятиріччя, не дають результатів. Однак, вивчаючи міжнародний досвід, слід зазначити, що якраз інститут громадянства відрізняється тим, що всі країни по різному ставляться до подвійного громадянства.

Зокрема у відносинах зі Словаччиною ми систематично отримуємо інформацію від відповідних органів Словацької республіки щодо набуття громадянства колишніх українських громадян або тих, хто має українське походження або приїхали з України. Така відверта позиція, завдяки якій можливо більш-менш чітко констатувати, хто має громадянство, хто вийшов з громадянства і хто набув нове громадянство. Згідно з Конституцією України наша країна не визнає подвійного громадянства.

Що стосується відносин з Росією, то, нажаль, на звернення України стосовно обміну такою інформацією, відповіді не має. І дуже важко перевірити це. Як нещодавно заявив міністр внутрішніх справ, реально, якщо, скажімо, інша країна не заявляє офіційно, скільки громадян отримало громадянство Російської Федерації, наприклад, вихідців з України або громадян України, то сама країна не може це з'ясувати. Більш того, це можна розцінювати як репресивні дії.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження