http://www.bbc.com/ukrainian/

четвер, 25 вересня 2008 p., 14:20 GMT 16:20 за Києвом

Богдан Цюпин
Бі-Бі-Сі, Лондон

Перепелиця: з питання ЧФ не може бути компромісу

Президент України Віктор Ющенко заявив в ООН, що Україна відчуває "вітер похолодання в міжнародних зносинах".

Лунають припущення аналітиків, політиків і журналістів, що саме Україна може бути місцем тертя і навіть чергового застосування сили на пострадянському просторі.

Наскільки припущення аналітиків співзвучні з серйозними побоюваннями керівництва України?

Ось що з цього приводу сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України:

Григорій Перепелиця: Питання в тому, що передумов для такого сценарію ми бачимо сьогодні більш, ніж достатньо. І це дійсно викликає серйозне занепокоєння в Україні. Більше того, Україна є набагато більш вагомим чинником для Росії, ніж Грузія. Україна є певним промоутером демократичних змін на пострадянському просторі, що Росія розцінює як певну загрозу її авторитарному режиму.

Бі-Бі-Сі: Також у цих припущеннях йдеться часто про те, що проблема Чорноморського флоту Росії і його базування в Криму може стати одним з приводів для серйозного тертя між Україною та Росією. Сьогодні ми були свідками того, як фактично на офіційному рівні з Росії пролунав заклик продовжити після 2017 року перебування російського флоту на українській території.

Там висуваються такі пропозиції, як поглиблення співпраці з Україною, наприклад, замовлення Росії на будівництво російських військових кораблів в Україні і т.д. Чи можемо ми припустити, що Росія здатна запропонувати такі серйозні заохочення для України, зокрема фінансові, контрактні, що Україна може бути готова переглянути теперішню позицію?

Григорій Перепелиця: Ніяка торгівля з питань, які стосуються національної безпеки країни, її оборони, є недоречна. Тому що б Росія не пропонувала, чи підвищення платні за аренду, чи замовлення, це все це не може співставитись з такою цінністю, як національна безпека для України. Тому позиція України поки є однозначною: Україна не має наміру поки продовжувати угоду про перебування Чорноморського флоту після 2017 року. І Україна про це, згідно з міжнародними нормами, офіційно заявляє.

Бі-Бі-Сі: Але в Україні лунають суперечливі думки з цього приводу. Навіть у ВР, навіть серед чільних українських політиків лунають голоси про те, що, можливо, Україна повинна м’якше вести переговори з Москвою і враховувати інтереси Росії. Чи припускаєте ви, що ситуація після чергових виборів, парламентських чи президентських, може змінитися?

Григорій Перепелиця: Розумієте, Україна не може вести м’якше переговори з Росією ціною власної національної безпеки.

Бі-Бі-Сі: Наприклад комуністи вважають, що може.

Григорій Перепелиця: Комуністи і Партія регіонів є відверто проросійськими партіями і вони представляють тут інтереси Росії, а не власні інтереси України. Тому, що скаже чи подумає Кремль, вони тут же продукують в парламенті і за його межами.

Бі-Бі-Сі: Але якщо вони отримають більшість і сформують уряд, виходить, що позиція Києва зміниться, чи не так?

Григорій Перепелиця: Якщо вони отримають більшість, то очевидно, що вони будуть намагатися реалізувати ці російські інтереси, тому що, ще раз підкреслюю, перебування Чорноморського флоту на території України, не відповідає національним інтересам країни.

Бі-Бі-Сі: Чи бачите ви таку можливість, що українські політики все ж таки зможуть дійти якоїсь спільної думки, щоб існувала якась переважаюча позиція? Чи є тенденція до того, що утвориться якийсь внутрішньополітичний консенсус, принаймні в питаннях зовнішньої політики, національної безпеки?

Григорій Перепелиця: Виведення Чорноморського флоту – це не є прозахідною позицією, це є українською позицією, тому що це в інтересах національної безпеки України.

Бі-Бі-Сі: А якщо говорити не про флот, а про НАТО, інші безпекові питання?

Григорій Перепелиця: Ситуація може змінитися, коли ці проросійські сили перестануть захищати інтереси Росії в Україні, а почнуть захищати інтереси власної країни, не Росії, а України.

Бі-Бі-Сі: А якщо вони називають свою позицію не проросійською, а, як нещодавно сказала Юлія Тимошенко, “не дратувати Росію, не провокувати Росію”? Як ви оцінюєте такі заклики?

Григорій Перепелиця: Ми, звичайно, можемо мовчати, але тоді яким чином ми зможемо захищати власні національні інтереси?

Бі-Бі-Сі: Балансуванням.

Григорій Перепелиця: Балансуванням? Продовжити військову присутність Росії, яка потенційно спрямована проти суверенітету і територіальної цілісності України? У таких речах не може бути компромісу.