BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: п’ятниця, 31 жовтня 2008 p., 16:28 GMT 18:28 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
'Свобода' мітить нарешті подолати 3% бар'єр
 
Олег Тягнибок
Олег Тягнибок - лідер 'Свободи'
Всеукраїнське об’єднання "Свобода" належить до тих політичних сил, які вважають, що вибори до парламенту мають відбутися якнайшвидше, оскільки Верховна Рада все одно не працюватиме ефективно, як і весь попередній рік. "Свобода", за прогнозами експертів, має шанс потрапити до Верховної Ради у разі проведення виборів.

Радикальні гасла “Свободи” і деяка театральність на вулицях іноді лякають киян, а у представників лівих політичних сил нічого, окрім лайки, не викликають. “Свобода” не заперечує, що комуністи є головними політичними ворогами цієї право-радикальної партії. “Моїми опонентами є переважно люди, які вийшли з комуністично-комсомольської системи, з епохи Брежнєва і Щербицького”, - так заявляв лідер партії Олег Тягнибок в інтерв’ю Бі-Бі-Сі рік тому, напередодні дочасних виборів.

Гасла “Свободи” цьогоріч не змінилися. Вони ґрунтуються на ідеології націоналізму, яка, на думку партії, тільки й може врятувати Україну. “Треба щоб вся країна об’єдналась довкола національної ідеології. Я вважаю, що це єдиний порятунок. Всі інші політичні партії зараз як ніколи демонструють зацікавленість у власних дрібних інтересах, інтересах своїх олігархів і своїх спонсорів”, - переконує в інтерв’ю Бі-Бі-Сі один із лідерів партії, відомий спортивний журналіст Ігор Мірошниченко.

Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, на думку експертів, одна із не багатьох партій в Україні, котра є ідеологічною партією і будує свою діяльність передусім на таких гаслах. Чи може бути популярним такий політичний проект на виборах у разі їх проведення? Поет і громадський діяч Іван Драч переконаний, що так: «Я думаю, що є частина суспільства, яка буде активно підтримувати цю партію і ці тенденції, тому що у нас корінна нація, яка мусить бути головною, дуже часто упосліджена».

Упослідженість української нації турбує і партію «Свобода». Лідери партії не приховують, що і на попередніх виборах, і на тих, що очікуються, усі учасники виборчого списку були і будуть українцями за національністю. “Свобода” виступає за пропорційне представництво українців в усіх органах влади і у Збройних Силах, за відновлення у паспортах графи “національність”. І переконує, що “країною правлять кримінальні клани, а вся влада належить неукраїнцям і колишнім комуністичним і комсомольським діячам часів СРСР”.

“Є на сьогодні нагальна потреба захисту українців у своїй рідній країні. Тому що якщо проаналізувати склад Верховної Ради, незважаючи на те, що немає графи “національність” зараз у паспортах, ми можемо зробити простий висновок – що українців у ВР насправді не більше 20%. Хоча за останніми переписами населення людей, які назвали себе українцями, близько 78%, а, можливо, і більше. Ми вважаємо, що це є глибокою несправедливістю по відношенню до титульної нації”, - твердить Ігор Мірошниченко.

Зараз експерти вважають досить високими шанси подолання 3-відсоткового бар’єра партією “Свобода”. Не в останню чергу через те, що настрої тих виборців, що раніше голосували за “Нашу Україну” і за блок Юлії Тимошенко – радикалізувалися через невдоволення діяльністю останніх.

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала вважає, що “Свобода” відбиратиме голоси у потенційного електорату Нашої України і Віктора Ющенка. “Я думаю, що основною причиною, яка спонукає людей віддати голоси за партію “Свобода” є незадоволеність політикою, яку проводить президент”, - каже експерт. “Це певною мірою буде відбирання голосів у Юлії Володимирівни”, - заперечує слова політолога поет і один із засновників Народного руху Іван Драч. Очевидно, мають рацію обидва – “Свобода” може розраховувати на голоси виборців обох політичних сил, передусім, у західних регіонах України. Хоча, лідери партії заперечують регіональну приналежність своїх прихильників і твердять, що місцеві осередки “Свободи” діють у східних областях і у Криму.

Не з’ясованим залишається питання про те, з ким право-радикальна партія планує вступати у коаліцію у новому парламенті. Адже перебуваючи в опозиції, домагатися своїх вимог практично не можливо. Натомість, увійшовши до більшості, та ще й маючи таку кількість голосів, що може стати вирішальною у власне існуванні коаліції, “Свобода” могла б диктувати певні вимоги до союзників. Однак, експерт Віталій Бала, котрий досить часто висловлює погляди, близькі до поглядів блоку Тимошенко, вважає, що партія Тягнибока навряд чи увійде до якихось коаліцій. “Вони, швидше за все, не будуть у формальній коаліції, але голосувати, я думаю, у більшості випадків будуть синхронно з блоком Тимошенко”.

“Об’єднання з іншими проукраїнськими силами, я вважаю, якщо є ідеологічна сумісність і є спільне бачення розвитку країни, безперечно, ми можемо об’єднуватися. Ми йдемо єдиною силою і не розмінюємося на якісь посади. Ми можемо працювати ефективно і в опозиції”, - коментар представника “Свободи” Ігоря Мірошниченка не додав ясності стосовно можливих союзів.

Партія залучила до своїх списків знакових для України людей - актора Богдана Бенюка, кінорежисера Юрія Іллєнка, низку регіональних авторитетних громадських діячів. Якщо націоналістична партія пройде до парламенту, це стане прецедентом для Верховної Ради, яка ніколи ще не мала у своєму складі фракції настільки право-радикальних поглядів.

 
 
Також на цю тему
Блок Черновецького: великі плани
30 жовтня 2008 | ДОКЛАДНО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження