BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 04 грудня 2008 p., 17:11 GMT 19:11 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Роман Шпорлюк: ще років 10 можна на НАТО почекати
 

 
 
Шпорлюк
Роман Шпорлюк
Північноатлантичний альянс не запропонував Києву і Тбілісі приєднання до програми приготування до членства – так званий ПДЧ.

Натомість, НАТО і Україна та Грузія змінять хартії існуючих двосторонніх комісій, щоб пристосувати їх до роботи у справі приготування цих двох країн до можливого членства.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Києві Роман Лебедь зустрівся із американcьким політологом Романом Шпорлюком, який є професором Гарвардського та Мічиганського університетів у США.

Тож Бі-Бі-Сі поцікавилося у науковця, як він оцінює те, що Україна вже вдруге отримує відмову у наданні ПДЧ, хоча українська влада і називає це перемогою.

Роман Шпорлюк: Персонально, як історик, я вважаю, що нам треба думати у перспективі. Вступ до НАТО не є питанням одного, двох чи навіть п’яти років. Я думаю, Україні треба реформуватися, щоб вона могла ввійти у Європейську спільноту і, я б сказав, дуже важливим у цьому сенсі є громадянське суспільство. Український народ, громадяни України самі повинні переконатися, що їм це потрібно.

 Це є форма інтеграції, політичної, культурної. Я не заперечую, що НАТО надасть певне міжнародне забезпечення. Я за те, щоб Україна йшла в НАТО, але я дивлюся на це історично. Є певні періоди: в 70-х роках стояло питання, чи Іспанія, Португалія і Греція можуть увійти в європейську спільноту, тоді навіть це ще не називалося Європейський Союз. Тобто 30 років тому Іспанія, Греція були проблемою, тепер ми можемо думати про Україну. Але не треба поспішати, може, ще років 10 можна на НАТО почекати.
 
Роман Шпорлюк

Мені здається, європейський чемпіонат з футболу 2012 року буде нагодою багато що змінити в Україні. Особливо – переконати молоде покоління, людей, які народилися в останні роки Союзу і в перші роки незалежності. Це буде нагода їх психологічно інтегрувати в Європу. Отже, щоб Україна могла йти у якісь міжнародні структури, треба щоб і її громадяни почувалися європейцями.

Бі-Бі-Сі: Чи взагалі потрібно Україні НАТО? Під час передвиборчої кампанії у США кандидат у віце-президенти Сара Пейлін сказала, що в разі обрання Барака Обами, Росія може напасти на Україну, бо він, за її словами, слабкий президент. Чи припускаєте ви розгортання грузинського сценарію в Україні?

Роман Шпорлюк: Я вважаю це дуже малоймовірним. Росія має про що думати. Якби я був у російському уряді, я би більше думав про те, як розвивати стосунки з Китаєм. Росія має Японію там, на Півдні Азії є велика держава Індія. Росії думати про Південну Осетію, Абхазію – немудро. А атакувати Україну – я собі не можу уявити... Це треба бути божевільним, щоб атакувати Україну!

Бі-Бі-Сі: Якщо зовнішніх загроз немає, то навіщо все-таки НАТО Україні?

Роман Шпорлюк: Я думаю, це є форма інтеграції, політичної, культурної. Я не заперечую, що НАТО надасть певне міжнародне забезпечення. Я за те, щоб Україна йшла в НАТО, але я дивлюся на це історично. Є певні періоди: в 70-х роках стояло питання, чи Іспанія, Португалія і Греція можуть увійти в європейську спільноту, тоді навіть це ще не називалося Європейський Союз. Тобто 30 років тому Іспанія, Греція були проблемою, тепер ми можемо думати про Україну. Але не треба поспішати, може, ще років 10 можна на НАТО почекати.

Бі-Бі-Сі: У вівторок, коли доля ПДЧ вже фактично була відома, президент Ющенко почав процес покращення стосунків з Росією. Як таку зміну вектору можуть оцінювати на Заході?

Роман Шпорлюк: Я не знаю, що конкретно він має на увазі. Але це добре – мати гарні стосунки з Росією. Це добре для Росії – мати добрі стосунки з Україною. Але треба пам’ятати, що це має сенс тільки на підставі рівних прав. Президент не планує перетворювати Україну в якусь автономну республіку Російської Федерації чи входити у якийсь новий Радянський Союз. А те, що Україна і Росія потребують мати добрі, сусідські стосунки в економіці, політиці, культурі – це має досконалий сенс, і, мені здається, якщо це не буде перетворювати Україну в сателіта Росії, добрі стосунки з Росією допоможуть Україні мати добрі стосунки і з Європою і з Америкою.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження