BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: субота, 25 квітня 2009 p., 16:08 GMT 19:08 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Фахівець з Чорнобиля: Атом не буває мирний
 
Н.Преображенська
У дні, коли в Україні відзначають 23-тю річницю Чорнобильської катастрофи, Бі-Бі-Сі запросила до розмови про наслідки аварії голову правління благодійного Фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи», експерта Національної комісії радіаційного захисту населення при Верховній Раді, біолога Наталію Преображенську, яка рішуче проти розвитку атомної енергетики.

Пані Преображенська твердить, що лікарі визнали, що рівень онкологічних захворювань в Україні значно зріс за рахунок Чорнобиля. Вона закликає до створення державної програми «Здорова нація» і звинувачує владу в браку уваги до проблеми Чорнобиля.

Розмова велася про страхи і надії пов’язані з атомною енергетикою, яка сьогодні у світі, як виглядає, відроджується, та про те, чи відчуваються наслідки аварії на ЧАЕС в Україні сьогодні?

У дискусії, яку вела Ольга Бетко, брала участь речниця Енергоатому Ілона Заєць.


Нижче подається виклад програми, яка лунала 24 квітня.

Н.Преображенська: Мені здається, що правда про Чорнобильську аварію і досі не вийшла на поверхню… Зараз фахівці сперечаються чи залишилось там ядерне паливо, чи ні? Говорять, що всього 3-4% викинулось, а багато фахівців кажуть, що всі 192 тонни вийшли на поверхню. А це дуже важливо. Якщо дійсно шахта порожня, якщо там немає ядерного палива, це значить, що воно все вийшло на поверхню, облетіло всю Землю. Японські автори довели, що 19 травня 1986-го року в грудному молоці матері (в Японії) були знайдені чорнобильські радіонукліди. Тому сьогодні треба переглянути, які дози отримали ліквідатори в перший рік.

За 23 роки дуже багато не зроблено, не зроблено свідомо, бо люди, які це замовчували, продовжують сидіти в своїх кріслах. Це питання потребує серйозного фахового розгляду. Нових фахівців немає. В Україні не можна будувати більше ніяких атомних станцій.

Бі-Бі-Сі: Ви - голова правління благодійного Фонду «Спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи». Ви вважаєте, що дітей в Україні і далі треба «спасати» від наслідків Чорнобильської аварії?

 Раліація руйнує ДНК. Потім геном фактично руйнується і всі поламки будуть передаватися на третьому-четвертому поколінні. Для мене, як для біолога, який працює з такими людьми, головне – профілактична робота з усім населенням.
 
Н.Преображенська

Н.Преображенська: Після Чорнобильської катастрофи ми живемо на тій же території, я маю на увазі 12 областей, забруднених радіонуклідами і тому діти, які там проживають, хворіють і це вже діти, які тоді були дітьми. Наведу приклад: багато людей, евакуйованих з Прип’яті, живуть в Києві. Ми перевірили 115 дітей, які були народжені у тих людей, які в дитячому віці були опромінені. І всі ці 115 діточок – хворі. У них – по 3-4 захворювання. У них – букет, як у дорослого 40-річного чоловіка.

Бі-Бі-Сі: І ви пов’язуєте це виключно з Чорнобильською аварією?

Н.Преображенська: Абсолютно.

Бі-Бі-Сі: Але ж зараз багато інших чинників, пов’язаних з екологією, можуть впливати на здоров’я дитини. Як ви можете точно встановити зв'язок з Чорнобильською аварією?

фахівці міряють рівень радіації
Н.Преображенська: Ми живемо під час Чорнобиля, а не жили, бо період розпаду триває тисячоліття.

Н.Преображенська: Такі страшні хімічні елементи як стронцій і цезій, які фактично дуже близько стоять до кальцію і калію, вони увійшли в кісточки, в м’язи людей, і їх можна визначити. Безумовно, є загальна екологічна сума, яка діє на людину, але те, що Чорнобиль зробив свою страшну «лєпту», це безумовно.

Бі-Бі-Сі: В останньому звіті ООН найбільшою шкодою від аварії на ЧАЕС називалися психологічні наслідки.

Н.Преображенська: МАГАТЕ повинне займатися безпекою АЕС, а не пропагувати ядерну енергетику. Моя стаття в Америці була надрукована про упередженість цього звіту. Тоді не було дослідження здоров’я ліквідаторів. Десятиденне опромінення навколишнього середовища накрило своїм чорним крилом усю планету. Радіонукліди летіли через усю Європу. Вони були в Скандинавії, в Туреччині, в Африці, в Бразилії.

Бі-Бі-Сі: Як радіація впливає на клітини?

Н.Преображенська: Вона руйнує ДНК. Потім геном фактично руйнується і всі поламки будуть передаватися на третьому-четвертому поколінні. Для мене, як для біолога, який працює з такими людьми, головне – профілактична робота з усім населенням. Багато людей переїхали в чисті райони. Якщо батько, або мати були опромінені, у них зараз цього не видно, але воно може позначитися на дитині. Лікарі визнали, що рівень онкологічних захворювань дуже зріс саме за рахунок Чорнобиля.

Бі-Бі-Сі: Йдеться про рак щитовидної залози?

Н.Преображенська: Так, але також ВООЗ визнала, що рак грудей також пов'язаний з Чорнобильською катастрофою. Більше того, урологи довели, що рак сечового міхура у чоловіків теж пов'язаний з Чорнобильською катастрофою.

Бі-Бі-Сі: Поясніть такий парадокс. Люди, які живуть в Чорнобильській зоні, їм по 80 років, воно добре себе почувають, ловлять рибу там, вирощують городи. Чому?

Н.Преображенська: Правильно, але діточки там не живуть. Дитина росте і, коли кісточки ростуть - це кальцій. А у старших людей зупинився обмін речовин, вони не ростуть і стронцій в їхні кісточки не входить. А дитина бере з води, з їжі.

Юрій з Києва: Треба більше пояснювати наслідки, знайомити з сучасним станом. Має бути освітня програма. Я 13 років працював в зоні відчуження. З розмов з людьми я бачу, що люди говорять про те, чого не розуміють.

Н.Преображенська: Ми живемо під час Чорнобиля, а не жили, бо період розпаду триває тисячоліття. Тому ми мусимо дати знання дітям. Було б дуже гарно, якби це знали чиновники, вони абсолютно неграмотні, вони міняються. Вони не знають справжнього стану зараз. Вони мусять думати про те, що б у тих дітей була гарна вода. Звідки на базарі привезені овочі, гриби? Води чистої взагалі немає в Україні.

Бі-Бі-Сі: Як вирішити цю проблему?

 На забруднених землях можна вирощувати тільки рапс. Багато грошей витрачено на очищення, але жодного кілометра немає чистого.
 
Н.Преображенська

Н.Преображенська: Потрібне бажання, плани. Я з трибуни парламенту звернулася до президента, до депутатів, прийміть нас. Ми вам скажемо те, чого ви не чули. Ви думаєте вони почули? Ні. Ми вимагаємо державного підходу до створення програми «Здорова нація», бо в нас немає відповідальності. У нас міняються міністри. Поставити людину, відповідальну. Один раз на рік дають тригодинні слухання в парламенті і один раз на рік згадують, що був Чорнобиль.

Бі-Бі-Сі: Преса пише зараз, що зараз багато районів стають набагато чистішими, навіть є пропозиції звузити Чорнобильську зону. Як ви до цього ставитесь?

Н.Преображенська: У штаті Невада в Америці коли це було, то там взагалі 5 років ніхто не підходив. А ми увесь час хочемо працювати на забруднених землях. На забруднених землях можна вирощувати тільки рапс. Багато грошей витрачено на очищення, але жодного кілометра немає чистого.

Бі-Бі-Сі: Здавалося б, після Чорнобиля, вважали, що ядерна енергетика стане частинолю минулого, але беручи до уваги останні дані, атомна енергетика у світі переживає справжній "Ренесанс". Ось дані Всесвітньої атомної асоціації: у 80-ті роки у світі один новий реактор запускався у середньому кожні 17 днів, а до 2015 року цей темп може зрости до одного на кожні 5 днів. Дуже багато країн активно розвивають ядерну енергетику: Пакистан, Японія, Китай, країни ЄС і бангато інших. Навіть є деякі дописи наших слухачів, де вони вважають, що ядерна енергетика не більш небезпечна за будь-яку іншу, вугілля та нафта завдають більшої шкоди і їх спалення породжує парниковий ефект і людство наразі не має альтернативи ядерній енергетиці.

Н.Преображенська: Я хочу сказати, що в Україні вийшла книжка Микола Карпана, яка є великою історичною, глибокою працею. Прочитавши її, ви зрозумієте, що найстрашнішою є атомна енергетика. Всі кажуть, що вона є дешевою, але ніхто не рахує тих грошей, які потрібно буде витратити на захоронення радіоактивних відходів. Ми хіба хочемо зробити всю країну радіоактивним цвинтарем? Про що мова, якщо атомна енергетика руйнує і бетон, і живу клітину. Зрозумійте, що не вистачить ні океану, ні землі для захоронення цих відходів. Зараз не будують АЕС в Канаді, немає нових реакторів в Західній Європі, Франція не знає, коли буде закривати 30 відсотків своїх атомних станцій...

Бі-Бі-Сі: Але ж багато інших прикладів: Китай, приміром, впродовж наступних 20 років збирається збудувати близько 30 нових станцій.

Н.Преображенська: Ми повинні говорити на рівні фахівці, ми повинні збирати великі форуми, і щоб там були присутні і лікарі, і атомники. Я категоричний противник атомних станцій.

Бі-Бі-Сі: Втім багато людей вважають, що без атомної енергії не обійтись. Як можна вирішити проблему того, що вичерпуються поклади нафти, газу? Яким чином можна вирішити енергетичну проблему?

Н.Преображенська: Один реактор, який я визнаю - це сонце. Ми всі ці гроші, які ми витрачаємо на захоронення, на будівництво, повинні спрямовувати на науку і ми би могли використовувати енергію сонця - і тоді було б спокійно жити на Землі. Але з іншого боку навіщо нам стільки електроенергії?

Оксана Буканова із Запоріжжя Хочу зацитувати англійців, які кажуть, що зло відоме краще, ніж зло невідоме, тобто ми знаємо переваги і недоліки атомної енергетики, і якщо держава буде підходити комплексно до вирішення цього питання, то буде тільки краще. Як би Ви поставились до того, щоб частина прибутків від атомної енергетики йшла на науку, на захисні якісь заходи і так далі? А тим часом, поки все це розробляється, я пропоную наступне: давайте використані реактори, усі уранові "штучки" ділити на маленькі батарейки і використовувати у калькуляторах, у комп"ютерах. Тобто можливо є якийсь практичний вихід із цієї ситуації?

Н.Преображенська: Я можу лише додати, що знання дають нам могутність. Ми повинні говорити з фахівцями...

Бі-Бі-Сі: І саме такий фахівець приєднується до нашої розмови: Ілона Заєць - представник "Енергоатому". Пані Ілоно, як ви гадаєте, яким буде майбутнє атомної енергетики, і чи не повториться знову Чорнобиль?

І. Заєць Я далеко не фахівець, я прес-секретар, я не фізик-ядерник, хоча я фізик за фахом. Але тим не менше, якщо я зараз скажу, що ми можемо бути впевнені на 100%, то тоді я скривджу.

Бі-Бі-Сі: Тобто як ви ставитесь до ось цього "ренесансу" атомної енергетики.

І. Заєць По-перше аналогічна чорнобильська аварія зараз неможлива, оскільки в нас зараз всі блоки, що працюють, або які будуть будуватись, цілком іншої конфігурації. Це інший проект. Вони мають захисну оболонку. Цей захист витримує падіння літака, і, скажімо, не лише падіння літака, тобто викид радіонуклідів - це на сьогодні неможливо.

Н.Преображенська: Я хочу нагадати слова академіка Сахарова, який казав, що якщо будувати атомні реактори, то "лише під землею" - ніяка оболонка нікого не може врятувати. І взагалі не забувайте кінцевого продукту - все одно ми його не можемо використати - це радіоактивні відходи.

І. Заєць Ми вже знаємо, що на сьогодні є реактори, які працюють на швидких нейтронах. В Росії вони вже працюють. Вони переробляють те, що називають відходами. В першу чергу вони переробляють відпрацьоване ядерне паливо. Я впевнена, що Україна обов"язково зможе вирішити цю проблему. Хочу запитати пані Преображенську, чи вона була на діючію українській атомній станції?

Н.Преображенська: Ні, я була лише на діючій англійській.

І. Заєць Я Вас запрошую. І, власне кажучи, у нас будь-хто може приїхати, ми пропонуємо екскурсії.

Бі-Бі-Сі: Володимир з Києва запитує, чи правда, що верхні шари землі можуть самі очищатися і що через кілька років, припустимо, ягоди будуть безпечними з точки зору радіоактивності?

Н.Преображенська: Я народилась у Києві і мені абсолютно хочеться, щоб так і було, але на жаль пан Кашпаров, який дуже гарно знається і розуміється у сільському господарстві, каже, що зараз пішли не дуже чисті продукти, які вирощують на тій території забрудненій. Може колись воно вимиється водою, але ви подумайте про ті грунтові води, які будуть забруднені, а ми фактично будемо їх пити, тому я кажу, що Чорнобиль - це навічно. І я лише хочу сказати, що ми зараз мусимо подякувати за гуманітарну допомогу іншим державам, які нам завжди допомагали. Ми мусимо нагадувати людству, що ми живемо на одній планеті, що закони природи для всіх однакові, що потрібно дбати про збереження землі від штучного її руйнування, треба подумати про здорове покоління і збереження честі, моральності, совісті. Настав Чорнобиль моральний.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження