BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 25 червня 2009 p., 13:21 GMT 16:21 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Львів і Євро 2012: потрібен якісний стрибок
 

 
 
Львів
Герб Львова
Серед усіх міст-кандидатів на організацію матчів Євро-2012 у Польщі та Україні Львів посідає унікальне місце. Адже якщо, приміром, Вроцлав і Донецьк, або Харків і Познань розділяють тисячі кілометрів і дуже різна історія та культура, Львів - це своєрідний місток між країнами, місто, де Шевченка шанують так само, як і Адама Міцкевича, де й досі на польський манер чоловіки-інтелігенти цілують панянкам руки, де слова "склеп", "магазин", "генделик" і "крамниця" лунають однаково зрозуміло.

Це місто, яке пишається своєю архітектурою і своєю кавою, не гіршою ніж віденська, загалом своєю, сказати б, "європейськістю", як, зрештою, і своєю футбольною історією.

Львів
Ентузіазму менше - роботи більше

Мер Львова Андрій Садовий: "Ви знаєте, сама ідея проводити Чемпіонат Євро 2012 народилася у Львові. Цього року ми святкуємо 115-ту річницю першого футбольного матчу, який відбувся у Львові. Цього року ми святкуємо ювілей, коли клуб "Карпати" виграв Кубок Радянського Союзу. Тому Львів - це футбольне місто, і більшість людей - за проведення цього чемпіонату. Скепсис, який подекуди є, треба розвіювати. Тому це для міста шанс зробити стрибок на 20 років уперед.
- Буде зроблено?
- Буде 100%!"

 Львів - це футбольне місто, і більшість людей - за проведення цього чемпіонату. Скепсис, який подекуди є, треба розвіювати... Це для міста шанс зробити стрибок на 20 років уперед!
 
А.Садовий

Важко сказати, чи справді, як твердить мер Львова, саме завдяки ініціативі цього міста Україна і Польща подали спільну заявку на організацію чемпіонату, але перемога у тендері у квітні 2007 року, здавалося, справді надала Львову та 5 іншим українським містам-кандидатам можливість здійснити якісний стрибок у 21-ше сторіччя, перетворитися на сучасні європейські міста з розвиненою інфраструктурою, що слугуватиме городянам і гостям протягом багатьох років після завершення турніру.

Але минуло понад 2 роки, і якщо вірити висновкам УЄФА, темпи підготовки Львова, як і решти міст України, які принаймні до листопада залишаються кандидатами, є настільки незадовільними, що жовта картка, видана виконкомом УЄФА у Бухаресті у травні, вже за кілька місяців може перетворитися на червону.

Мер Садовий, однак, не втрачає оптимізму.

 Гроші є? Грошей нема. Ділянки, які вже забиті, продані, що там будуть готелі, - там навіть кінь не валявся!
 
М.Савельєв

Андрій Садовий: "В нас нема таких проблем на сьогоднішній день. Стадіон чітко будується, кожного дня по плану. Лeтовище по плану починають реконструювати. Транспортна інфраструктура: у 2008-му році зробили багато, в цьому році зробимо ще більше. Я не бачу жодних проблем."

Однак чи поділяють городяни, відомі й пересічні, оптимізм мера? Лідер "Громадського форуму Львова" Олег Мацех має застереження.

Олег Мацех: "Насправді в цьому місті ніхто не може достеменно сказати, які реально справи. Ми не знаємо ні по аеропорту, на якій стадії ми знаходимося, ні по стадіону. Ми навіть не знаємо, чи є проект, і за яким проектом це будується, чи це будується без проекту. Організація, яку вибрано, вибрано теж ручним методом, без тендера, що є грубим порушенням законодавства. Тобто найбільші загрози в цій державі - ручне управління… Воно дає масу підстав для зловживань, а з іншого боку, воно неконтрольоване. В будь-який момент може виникнути ситуація, коли все це зупиниться."

Мер Садовий твердив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі про прозорість усіх схем виділення земельних ділянок під інфраструктурні об'єкти, чому передують громадські слухання і відкриті тендери. Але редактор міської газети "Ратуша" Микола Савельєв наголошує, що це зовсім не так, і під прикриттям майбутнього чемпіонату місто втрачає найласіші шматки землі.

Микола Савельєв: "Буде Євро, не буде Євро - а діляночку-то ми хапнем, правильно? І під то Євро 2012 давайте зруйнуєм тe, зробим тe, от ми до Євро багато чого наробимо. І знову виникає питання: а гроші? Гроші є? Грошей нема. Ділянки, які вже забиті, продані, що там будуть готелі, - там навіть кінь не валявся!"

Львів
День батяра у Львові

У бізнесовій привабливості готелів, надто у такому туристичному центрі як Львів, сумніватися не доводиться, хоча й досі місту бракує кількох сотень номерів класу 5 зірок.

Але чи не найбільшою проблемою Львова є будівництво стадіону. Тривалий процес пошуку західних інвесторів і забудовників завершився безрезультатно, хоча ще минулого року за справу взялася була австрійська фірма Альпіне. Проте далі підготовки проекту справа не дійшла, стадіон тепер будує маріупольська фірма Азовінтекс, без остаточного узгодженого проекту, сказати б, проектними фазами.

Ще на початку березня дістатися котловану на околиці міста в районі Сихів мені вдалося лише завдяки допомозі робітників, які дали мені гумові чоботи по коліна. Кілька кранів, десяток бульдозерів та вантажівок, перші бетонні опори - це усе, що я тоді побачив. Будуємо фундамент, сказав мені виконроб, а тим часом проектувальники готують проектні креслення трибун. Коли дійдемо до трибун, будуть готуватися креслення наступного етапу. Детальної проектної документації кінцевого продукту не існує. Як немає досі повної суми необхідних для будівництва грошей, а йдеться, за приблизними підрахунками, про мільярд гривень.

 Насправді в цьому місті ніхто не може достеменно сказати, які реально справи. Ми не знаємо ні по аеропорту, на якій стадії ми знаходимося, ні по стадіону. Ми навіть не знаємо, чи є проект, і за яким проектом це будується, чи це будується без проекту
 
О.Мацех

Не біда, запевняє мер Андрій Садовий і запрошує на відкриття стадіону у грудні 2010-го. І гроші, твердить він, теж будуть.

Андрій Садовий: "Ми розраховуємо - крім міських коштів - також на державні кошти і на запозичення. Ми цього року будемо випускати облігації, ми цього року будемо працювати з Європейським банком реконструкції та розвитку. Тому в цьому плані є чітке розуміння. Слабким місцем для українських міст є на сьогодні ситуація з державним бюджетом.

- А чи є впевненість, що ці облігації купуватимуть, адже привабливість таких облігацій зараз невисока?

- Якщо говорити про облігації, питання стоїть тільки у відсотках, який буде відсоток. Звичайно, що в такий час розмістити задешево не вийде. Але з іншого боку, людям необхідно дати роботу, і ці інфраструктурні об'єкти, які треба збудувати, все рівно ми повинні були би їх робити. Тому давайте ми порахуємо, а що вигідніше: зробити це сьогодні, коли ціна на матеріали є меншою - і люди отримують роботу, але залучивши кошти під більший відсоток. Чи чекати з моря погоди - і ніхто ж не може сказати, яка ситуація буде за 3-4 роки."

І справді, запитують опоненти мера, хто і як віддаватиме ці гроші, коли минуть ці 3-4-5 років? Наприкінці травня президент Ющенко заявив, що ґарантом облігацій виступив державний Укрексімбанк і перші 100 мільйонів гривень Львів отримає вже у червні. Обіцяє президент і допомогу з рештою грошей. Але є ще аеропорт, дороги і транспортна інфраструктура. І тут вищі керівники держави обіцяють всіляку допомогу, але УЄФА вимагає чіткого реального поступу вже до грудня.

трамвай
Трамвай і бруківка - Львів
Лідер Громадського форуму Львова Олег Мацех каже, що зволікання з початком робіт фактично загнало місто у жорсткий цейтнот.

Олег Мацех: "Дороги - взагалі не почалися реконструкції під Євро, оці розв'язки, це все - залишилося всього 3 роки! Я вже фізично, як бізнесмен, якщо я розділяю проект, ресурси, який би мав бути представлений місту… я собі не уявляю, як можна з таким фінансовим станом збудувати розв'язку за рік часу. Тому, на жаль, у підготовці до Євро більше запитань, ніж відповідей."

Журналіст Микола Савельєв наголошує, що влада має дослухатися до критичних зауважень і тверезо оцінювати стан речей.

Львів
Свято під Львівською оперою

Микола Савельєв: "Людей, які виступають у Львові з критикою підготувань до Євро 2012, роблять ворогами Львова! Кажуть, подивіться, він не патріот! Він каже дурниці, він каже, що Львову не потрібно Євро. Люди не кажуть, що не потрібно Євро, люди кажуть, що ви довели до того, що підготовка до Євро у Львові провалена."

Тим часом , попри проблеми, керівники Львова зберігають оптимізм і вірять, що місто гідно зустріне чемпіонат, а новобудови слугуватимуть львів'янам ще довго після його завершення. Хоча, як виглядає, у цьому ще треба переконати не лише УЄФА, але й багатьох пересічних городян.

 
 
Донбас Арена Донецьк і Євро 2012:
Місто може похвалитися першим стадіоном
 
 
Харків Харків хоче більше!
Репортаж Бі-Бі-Сі
 
 
Також на цю тему
Київ посилено готується до Євро
19 червня 2009 | ДОКЛАДНО
Вроцлав - місто зустрічей
17 червня 2009 | ДОКЛАДНО
Познань - варто пізнати!
19 червня 2009 | ДОКЛАДНО
Ґданськ - море можливостей
23 червня 2009 | ДОКЛАДНО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження