BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: середа, 01 липня 2009 p., 12:01 GMT 15:01 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Подвійне громадянство: зручність чи злочин?
 

 
 
паспорт
Ідея другого паспорту декому подобається, зокрема, тим, що потреба у візах часто дуже зменшується...
Верховна Рада планує ухвалити закон про карну відповідальність за приховування подвійного громадянства.

За проект, який передбачає до п'яти років ув’язнення за друге громадянство, у першому читанні проголосували 235 депутатів.

Автори закону переконують, що ухвалення закону необхідне не лише для того, щоб дізнатися, скільки громадян України мають кілька громадянств, а й для захисту національної безпеки. Однак, прихильники подвійного громадянства кажуть, що через цей закон Україна може втратити мільйони людей, які працюють за кордоном.

Депутати готують законопроект про відповідальність за приховування факту подвійного громадянства до другого читання. Його автори кажуть, що потреба у цьому законі виникла після минулорічного конфлікту між Росією і Грузією, внаслідок якої було проголошено незалежність Південної Осетії і Абхазії. Автори проекту побоюються, що як і в цих республіках, Росія може надати своє громадянство усім бажаючим у Криму і на сході України.

Однак депутат блоку Тимошенко Віктор Швець, один з авторів законопроекту, визнає, що головне завдання документу – допомогти державі встановити кількість людей, які мають не лише український паспорт:

“Для громадян України, які сьогодні одночасно являються громадянами інших держав, і проживають за межами України, якщо цей закон набуде чинності, це все одно не означає, що вони автоматично втрачають українське громадянство – ні! Правоохоронні органи України після цього повинні будуть з”ясувати, на законних підставах цей громадянин став громадянином іншої держави чи ні. Якщо він здобув це громадянство на законних підставах, тобто до введення в дію Конституції України, яка встановила єдине громадянство, то Україна не має права позбавити його можливості подвійного громадянства – це є факт!”

Прем'єр -міністр з Панами ?

Віктор Швець каже, що поки не буде перевірено на, за його висловом, "громадянську чистоту" усіх українців, не можна бути спокійним за національну безпеку України:

“Можна отримати пенсію або інші виплати з бюджету однієї країни і одночасно з бюджету іншої країни. Або відносно військової служби. Можна бути громадянином України, а проходити військову службу в РФ, або в Ізраїлі. Або громадянин України висувається на якусь високу державну посаду, яка передбачає доступ до державних таємниць, а потім з”ясовується, що цей громадянин, займаючи високу посаду, наприклад члена уряду, одночасно є громадянином іншої держави. Ну це ж неподобство!”

Законопроект передбачає відповідальність за те, що людина не повідомила про подвійне громадянство державні органи протягом 30 днів з дня набуття громадянства . Порушників можуть або оштрафувати у розмірі 10 тисяч неоподаткованих мінімальних зарплат, або посадити до в”язниці на термін до 5 років.

Хоча, як визнають самі автори документу, швидше за все остаточний варіант закону буде м"якішим, а ув’язнення як покарання можуть взагалі вилучити.

Невдовзі по тому, як депутати проголосували за закон у першому читанні, надійшла реакція інших держав. Зокрема, парламентарі Ізраїлю, де, за різними оцінками, проживає понад 50 тисяч власників українського та ізраїльського паспортів, висловили стурбованість таким нововведенням.

Розповідає кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі в Ізраїлі Дмитро Каневський:

“Один з членів парламенського лоббі дружби з Україною, колишній харків”янин Зоелль Елькін виступив із заявою для ЗМІ, де сказав, що він стурбований ситуацією, яка зараз складається в українському парламенті, через те, що подібний законопроект може створити дуже багато незручностей для власників українського паспорту в Ізраїлі.”

Однак аналітик Інституту Евроатлантичного співробітництва Володимир Горбач вважає, що жодних серйозних політичних наслідків не буде:

“Звичайно, що ця тема не буде темою міждержавних відносин, це внутрішня справа держави Україна, тому жодна іноземна держава не дозволить собі втручатися. Отже, все залишиться на рівні обурень в коментарях журналістам іноземних політиків, і при чому опозиційних політиків, а не тих, які обіймають офіційні посади у своїй державі.”

Усе для наведення порядку

Міжнародний експерт Леонід Тупчієнко однак кажн, що закон про відповідальність за подвійне громадянство потрібен був давно. Хоча він і не виключає, що в майбутньому і в Україні можуть дозволити мати не один паспорт. Однак зараз, каже експерт, держава не готова до такого кроку, оскільки йдеться про національну безпеку України:

“Це той випадок, коли Україна повинна себе захищати, як Батьківщину її громадян і як самодостатню державу. І тут ніякі зойки чи погрози, демарші якісь не повинні братися до уваги."

З ним категорично не погоджується депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко:

“Кілька днів тому я брав участь у всеукраїнському такому заході тих людей, які виїхали за кордон, і вони всі говорять про те, щоб їм дали можливість, не відрізали, не відрубали,не відокремлювали від України. Як на мене, з демократичної точки зору це абсолютно нормально, і наші колеги, які виступають жорстко проти подвійного громадянства, мені здається, можуть спровокувати, і ми втратимо величезну кількість людей, які по закордонах сьогодні вимушені працювати.”

Другий паспорт відкриває нові обрії?

Згідно з деякими соціологічними дослідженнями, кожен другий українець позитивно сприймає ідею введення другого громадянства. За даними соціологів, громадяни України найбільше хотіли б мати паспорт таких країн, як Росія, США, Німеччина. Для українця мати ще паспорт Росії, Румунії чи Польщі, або якоїсь іншої держави - це додаткові можливості для роботи, навчання та свободи пересування. Приміром, у Болгарії з паспортом України студентам доводиться платити удвічі більше, ніж громадянам Болгарії. Крім того, у цій країні з болгарським паспортом людина може претендувати на роботу в державній установі, купувати землю. Бізнесмени середньої ланки не відмовляють собі у громадянстві Домініки. Його можна купити за 150 тисяч доларів. А це для людини з паспортом цієї країни означає дозвіл на безвізовий в”їзд до сотень країн."

Говорить політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач:

“Сама суть громадянства - це державно-юридична категорія, вона не є категорією комфорту чи зручності. Звичайно, що багатьом людям може бути багато що зручно, але це з іншої сфери поняття. Громадянство існує не для зручності, воно надає людям права і накладає обов»язки, підхід до громадянства, щоб просто подорожувати, мандрувати світом, ну це не серйозний підхід»

Невідома загроза

Про реальну кількість людей з щонайменше двома громадянствами в Україні поки ніхто не може сказати. Хоча депутат Мустафа Джемільов, переконаний, що на території Криму цифри можуть бути загрозливими:

“Тільки за офіційними даними близько 24 тисяч громадян Росії тут перебуває. Відомо, що російські громадяни, які йдуть у відставку, залишаються в Україні, вони отримують українське громадянство, зберігаючи своє російське громадянство. Точних даних щодо кількості російських громадян ніхто не знає, бо паспорти видають дуже легко, і це не афішується. Але я вам скажу, за останніми даними ЦВК Росії, у виборах президента брали участь близько 25 тисяч російських громадян. А якщо врахувати, що далеко не всі брали участь у цих виборах, то цю цифру можна сміливо множити на 4 або 5, маємо велике число громадян, які не декларують своє російське громадянство”.

Понад 100 країн світу дозволяють подвійне громадянства. А от найближчі сусіди, зокрема Російська Федерація, не забороняє подвійне громадянство, проте і не визнає його. Як стверджують російські дипломати, якщо людина має паспорт громадянина Росії , то інформація про те, чи вона має інший паспорт не уточнюється.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження