BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: вівторок, 28 липня 2009 p., 13:32 GMT 16:32 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Культурний шок - Україна у Берліні
 

 
 
Берлін став таємною адресою для митців з цілого світу.

Сюди приїжджають ті, хто шукає натхнення, не боїться зустрітися віч-на-віч з протиріччями історії і заявити про власне бачення життя. Для того аби потрапити у вир мистецтва, культури, творчості і не загинути, не зникнути у його стрімкій течії, потрібні і талант, і витримка. Але переможець винагороджується сповна. Приміром, під час проведення кінофестивалю «Берлінале» багатотисячна публіка і схиляється перед своїми кумирами, і звеличує їх.

Українале у Берліні

Українці, які мешкають у Німеччині, вирішили також назвати своїх переможців, а відтак - запросити їх на фестиваль мистецтва, під назвою «Українале». Організатор Йоганес Ґруль розповідає:

"Ідея виросла з іншої ідеї організувати фотовиставку, приурочену до презентації книги «Культурний шок – Україна», що її у співавторстві з Евеліною Шер написала Ірина Сердюк. Ілюстрації з цього твору представлені на фестивалі. Так спало на думку зорганізувати, приміром, український вечір. А потім ця ідея перевтілилася у мистецький фестиваль».

 Ідея виросла з іншої ідеї організувати фотовиставку, приурочену до презентації книги «Культурний шок – Україна», що її у співавторстві з Евеліною Шер написала Ірина Сердюк. Ілюстрації з цього твору представлені на фестивалі. Так спало на думку зорганізувати, приміром, український вечір. А потім ця ідея перевтілилася у мистецький фестиваль».
 
Йоганес Ґруль

У просторій залі музичної школи імени Бели Бартока іде репетиція перед концертом бардового співака на призвісько Ганева з Одеси, котрий нині мешкає у Німеччині. Ганева у перекладі з івриту - злодій. У чорно-білих черевиках та кашкеті Ганева нагадує одеського стилягу.

Та ще й співає свої «блатні» пісні … німецькою! Таке видовище навіть для мене трохи дивне. А як сприйме його німецька публіка? Сказати важко, адже на концерті було лише шестеро глядачів. Та й однією з них була я. Але всупереч цьому, концерт таки відбувся, а Ганева з притаманним одеситам гумором пояснив:

 "Знаєте, що в Александра Розенбаума є запис дуже відомого концерту з Києва, який називається «Концерт для десяти євреїв»? Тому у нас був концерт для п'яти німців і однієї українки. Це засмучує, але так сталося через технічні проблеми, які не залежать від мене чи організаторів»
 
Ганева

"Знаєте, що в Александра Розенбаума є запис дуже відомого концерту з Києва, який називається «Концерт для десяти євреїв»? Тому у нас був концерт для п'яти німців і однієї українки. Це засмучує, але так сталося через технічні проблеми, які не залежать від мене чи організаторів».

До технічних неполадок, які супроводжували митецький фестиваль у Берліні «Українале», відноситься і залита водою салон-ґалерея «Студія 10», де мали відбуватися заходи. Тому їх перенесли до гарного і зручного приміщення музичної школи. Але її невдале розташування завадило охочим побувати на фестивалі.

Бард Ганева

Так само невдало його розтягли у часі: фестиваль триватиме впродовж трьох тижнів. Тому, як розповів один з організаторів, навіть на найцікавіші заходи приходило по 10-15 відвідувачів. Утім, Ірина Сердюк, організатор «Українале», дуже оптимістично бачить майбутнє фестивалю:

«Я не можу сказати, що забракло коштів, оскільки ми платили за організацію фестивалю з власної кишені. Це для нас - другорядне питанням. Ми задумали такий фестиваль і реалізували цю ідею в життя. Сподіваюсь, що проводитимемо його щороку. Навіть усупереч тому, що з його орґанізацією є дуже багато проблем. Але ми створили сильну команду ентузіастів, якій, я впевнена, до снаги здолати будь-які труднощі».

Ірина Сердюк також розповіла, що орґанізаторам чимало допомогли міністерство закордонних справ України, Посольство України у ФРН, Спілка українських студентів у Німеччині, а також товариство «Мікадо». Українськими стравами на фестивалі пригощав берлінський ресторан «Україна». За такої підтримки в організатора Ірини Сердюк залишилося лише одне побажання на майбутнє:

Шкода, що фестиваль не привернув уваги німецьких поціновувачів мистецтва. Адже орґанізатори «Українале» заручилася підтримкою відомих постатей у Німеччині зокрема українського письменника Юрія Андруховича і німецького журналіста Вольфганга Темпліна, які під час двох окремих вечорів читали уривки зі своїх творів. Чималий успіх мав показ короткометражних фільмів Тараса Томенка організований «Українським кіноклубом у Берліні». Серед них - «Ліза», «Тір», «Мамочки». Він також організував перегляд стрічки «Мамай» режисера Олеся Саніна, яка свого часу була номінована на нагороду американської кіноакадемії «Оскар» у категорії «Найкращий іноземний фільм». Упродовж фестивалю охочі можуть також ознайомитися з фотовиставкою «Культурний шок – Україна».
Жваво відбувалися дискусії на політичні та економічні теми, зокрема, про імідж України за її межами. У них брав участь Александр Вель, декан факультету україністики у Ґрайфсвальді. Александр Вель зокрема зазначив:

«Звичайно, в Німеччині Україну знають уже дуже добре! Але ці знання скоріше стосуються таких негативних фактів, як Чорнобиль, проституція або навіть помаранчева революція, яку вже пов'язують з корупцією та й чисельними іншими негативними темами. Тому важливо показати іншу Україну, її позитивні сторони. Важливо розвіяти міфи про Україну, котрі нині існують у Німеччині. Щодо цього «Українале» дуже важливий захід».

Тож організатори та учасники спробували переконати, що Україна все-таки не є більше білою плямою на географічній мапі світу. Але, здається, що під впливом подій 2004 року її картина в уяві пересічного німця досі залишається у помаранчевих тонах – тобто така-собі … помаранчева пляма? Ще один міф про Україну, котру Ірина Сердюк і її команда обіцяють розвіяти...

 
 
Також на цю тему
Чи знімуть Т. Бульбу за українським сценарієм?
03 липня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Слов'янська і українська поезія в Берліні
25 червня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження