http://www.bbc.com/ukrainian/

четвер, 16 липня 2009 p., 09:42 GMT 12:42 за Києвом

Євгенія Клочко
Бі-Бі-Сі, Київ

5 графа в українських паспортах

У парламенті зареєстрований законопреокт, який передбачає запис про етнічну приналежність у документах за бажанням громадянина України.

Прихильники документу кажуть, що ідея повернення п’ятої графи виникла після звернень українців до депутатів, які хочуть запису про національність у паспорті.

А критики попереджають, що цей документ може розколоти країну.

Перший сигнал про повернення так званої “5 графи” пролунав із заходу України. Люди хочуть, щоб їм дозволили знову записувати у паспорт та свідоцтво про народження національність. Тепер законопроектом, який передбачає запис за бажанням опікуються депутати у Верховній Раді.

Це питання виникло на сесії Івано-Франківської обласної ради, і вони прийняли офіційне звернення 17 червня, і звернулись до депутатів Верховної Ради, вихідців з Івано-Франківської області, з проханням порушити це питання.

Депутат Верховної Ради, нашоукраїнець Роман Ткач переконує, що ініціатива повернути графу про національність надійшла від народу, а не від влади. Він став автором законопроекту і запевняє, що нововведення не потребуватимуть ані заміни паспортів, ані виділення додаткових коштів. За бажанням людини її національність запишуть у нинішній паспорт. Тож, Роман Ткач заявляє, що у цьому випадку українцям від європейськості варто відсторонитися:

“Так я розумію, що у Європі все частіше звучить європеєць. Ну, напевно, кожна нація у якийсь момент, коли вона відчуває загрозу своєї самоідентифікації, хоче себе захистити. Сказати, що я все таки ОООО!!!! Як колись було, не всі ми совєтський народ, ми все таки українці, росіяни, казахи, узбеки,” - каже Роман Ткач.

Представник Партії регіонів Вадим Колесниченко упевнений, розмови про повернення до запису про національність це загравання з виборцями.

“Питання повернення до 5 графи в документах – це політичний піар перед виборами, для мобілізації сугубо націоналістичних кіл виборців, - каже Вадим Колесниченко, - тому що в умовах зростаючої ксенофобії, расизму, насильницьких злочинів на національному грунті в Україні, які відбуваються дуже великими темпами питання повернення 5 графи зрозуміло до чого може призвести. До розколу країни по національному питанню, по 5 графі. Європейська комісія щодо нетерпимоссті та толерантності, коли ми їй надали доповідь про ксенофобію та прояв расизму в Україні, надала доповідь українському уряду, про те, що рекомендує проявити більше профілактичної роботи, і навіть рекомендовано змінити кримінальний кодекс і внести доповнення, щоб можна було переслідувати в кримінальному порядку тих, хто принижує гідність людини навіть на використання рідної мови, а не тільки на національному грунті.”

Національні меншини виступають “за”

Йосип Зісельс, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України, пам'ятає, коли в радянський період 5 графа була обов’язковою. Дискримінацію відчув на собі.

Про свої далекі студентські роки розповів: “Я пам'ятаю на другому курсі, ходив там до лабораторії працювати, просто мені було цікаво не просто тільки вчитися, а щось робити руками. Це було протягом певного часу, поки мені інженер дуже ніяковіючи сказав: ти мені пробач, але наш завкафедрою Товстюк сказав, що йому євреї на кафедрі не потрібні. Це для мене було таким шоком тоді.”

Але сьогодні, каже Йосип Зісельс, національні меншини якраз не проти такого запису у паспорті: “Є певні етнічні групи, ті ж євреї, болгари, греки, румуни, які не тільки не проти, щоб вказувалося в документах, а вони за, вони наполягають на тому, щоби було вказано національність. Справа в тому, що країни до яких належать вихідці з цих країн, і право на еміграцію туди мають люди, в яких є документи. Грек не може поїхати в Грецію, доки він не докаже, що він грек. Те саме з євреями. Ізраїль дає можливість повернутися тільки тоді, коли він може документально довести, що він єврей.”

З таким аргументом погоджується Олександр Майборода, професор інституту політичних та етнонаціональних досліджень.

І додає, що для запису національності у кожної з етнічних груп є свої причини: “Багато національно-культурних організацій розраховують на спонсорську підтримку історичних батьківщин. Ну довести там свою етнічну приналежність вони не можуть. Тому що щоб довести свою спорідненність з історичною батьківщиною, треба продемонструвати, що вони знають мову, дотримуються традицій, знають історію і культуру. І багато з них, коли з”являються на історичних батьківщинах не можуть довести свою етнічну приналежність. Заміною для цього є – кріптоетнічність, тобто паспорт, записується в паспорті.”

Загрози титульній нації немає

Олександр Майборода додає, що навіть, якщо таки почнуть у паспортах писати національність, то етнічна карта України не зміниться. А за останнім переписом понад 70% населення записані таки українцями.

Офіційно запис у паспортах про національність скасували постановою уряду у 1995 році. Тоді це пояснювали європейським підходом до самоідентифікації. Адже в країнах ЄС коли запитують nationality, мається на увазі громадянство, а не етнічна приналежність. Хоча, офіційно запис про національність скасували. Проте, їх досі пишуть у слідчих справах та у вироках суду.

Іван Драч, один із засновників Народного руху, поет, переконаний, що не варто повертатися до записів про національність:

“Я думаю, що хай би лишалося так як є, щоб ми ішли всіма засобами, які тільки є і можуть бути вирізнювалися на європейські взірці, і допомагали ідентифікувати себе і поважати себе якимись іншими способами, а не цим”.

Якщо в ухваленні законопроекту про запис національності у паспорті за бажанням лобісти сумніваються, то критики документу категорично заявляють, що не голосуватимуть за нього.