BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: понеділок, 17 серпня 2009 p., 12:12 GMT 15:12 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Блог Куспися: Україна серед лідерів торгівлі зброєю
 

 
 
радар
Все більше фактів вказують на те, що Україна прагне утвердити позиції світового виробника зброї. Незважаючи на фінансову кризу, котра дестабілізувала українську економіку, військова промисловість зберігає хорошу форму і ймовірно утримає її протягом наступних років. Підтверджує це статистична інформація за попередній період.

У 2004 році обсяги експорту військових товарів становили 400 мільйонів доларів, в 2007 році - 700 мільйонів доларів. В свою чергу у 2008 році, в порівнянні з 2004 роком, прибутки України від торгівлі озброєнням сягнули 800 мільйонів доларів США. Отже впродовж чотирьох років Україна подвоїла свої прибутки, завдяки чому утримала почесне місце серед десятки світових експортерів зброї після таких країн як США, Росія, Німеччина, Великобританія, Франція та Ізраїль. Щоправда, Київ не може рівнятися з Росією, яка за минулий рік заробила 8,3 мільярдів доларів, проте збільшення розмірів експорту військово-промислового сектору можна вважати значним поступом, беручи до уваги факт, що Україна виготовляє таке ж як Росія або близьке за технічними параметрами устаткування.

Після розпаду СРСР Україна отримала в спадок не лише широкомасштабну військову промисловість, але також чимало готової військової техніки. Відповідно до деяких оцінок, в українських складах у 1991 році знаходилося 18 тисяч артилерійських систем, 11 тисяч бронетранспортерів, 9 тисяч танків, 4 тисячі бойових і транспортних літаків та 150 балістичних міжконтинентальних ракет. Вартість цього озброєння оцінюється на 90-100 мільярдів доларів. Ці дані є приблизними, оскільки офіційний Київ не був у змозі повністю контролювати всі свої запаси. Імовірно через це протягом наступних років час від часу спливали афери, пов'язані з нелегальною торгівлею зброєю. Жодна з цих інформацій не отримала підтвердження, незважаючи на гучні обвинувачення з боку США і Росії - світових лідерів в торгівлі зброєю, що дозволяє припускати, що такі дії були спрямовані на послаблення іміджу України як виробника високотехнологічного озброєння та як надійного торговельного партнера. З другого боку, не можна повністю виключити проведення нелегальних комерційних операцій за участю українських підприємців, котрі відбувались під прикриттям найвищих посадових осіб у державі, або також без їхнього відома.

На перший погляд здається, що Київ зорієнтований на торгівлю з малорозвиненими ринками. Дійсно, головними партнерами та найбільшими споживачами українського військпрому є насамперед країни "третього світу", а також колишні радянські республіки. На цьому список контрагентів Києва на вичерпано. Беручи до уваги офіційні дані за 2007 рік, надані Державною службою експортного контролю України, можна зауважити, що Україна утримує широкомасштабні комерційні зв'язки з різними країнами світу. У 2007 році танки українського виробництва купили, між іншим, Кенія - 77 і Грузія - 74; бронетранспортери: Ірак - 110, Нігерія - 30, Азербайджан - 29, США - 3; важку артилерію: Азербайджан - 55, Грузія - 5; бойові літаки: Ємен - 23, США - 3, Австралія - 3; ракетні системи - Російська Федерація - 100, Азербайджан - 43, Казахстан - 26, Алжир - 20, Словаччина - 6. Це в основному східний напрямок співробітництва. В свою чергу західні країни, котрі також є споживачами українського військпрому, зацікавлені придбанням вогнепальної зброї. До числа лідерів, за обсягами купівлі, належать наступні країни: револьвери і пістолети: США - 7400 одиниць, Великобританія - 6480 одиниць, Німеччина - 960, Чехія - 660, Норвегія - 300, Австрія - 100; гвинтівки та карабіни: США - 53000 одиниць, Великобританія - 47988, Німеччина - 7085, Уганда - 1000, Франція - 500 одиниць.

За даними Державної служби експортного контролю України, до групи найбільших споживачів української зброї в попередніх роках належали: США, Китай, Лівія, Великобританія, Азербайджан, Грузія, Ірак, Індія і Німеччина. Якщо йдеться про 2009 рік, можна назвати три відомі на даний момент контракти в сфері військового співробітництва. За результатами тендеру, котрий в лютому поточного року проводила Індія, було підписано контракт на ремонт і модернізацію 105 літаків Aн-32. Вартість цього контракту становить 400 мільйонів доларів. Таким чином, українські авіапідприємства мають забезпечені замовлення протягом найближчих п'яти років. Це, безумовно, успіх Києва, так само, як контракт із В'єтнамом на поставки радіолокаційних систем вартістю 104 мільйонів доларів США. Третя трансакція - продаж двох реактивних літаків СУ-27 Пентагонові. Американці придбали ці машини з метою проведення навчальних та дослідницьких робіт з уваги на їхнє широке використання багатьма країнами світу, в тому числі Росією, Індією, Китаєм, державами СНД та Африки.

Вже кілька років підряд Україна утримує місце в десятці світових лідерів у торгівлі зброєю та військовою технікою. У 2000 році це було десяте місце, а в 2006 році - шосте. Наведені в матеріалі дані є офіційними. За деякими неофіційними даними, український експорт військового призначення сягає щорічно 1 мільярда доларів США. Наскільки ця інформація є достовірною, важко сказати.

Не даючи юридичної оцінки таким діям, варто зазначити, що збільшення експорту кожного виду товарів має свої переваги та недоліки. З одного боку, зростають зовнішні фінансові надходження, з другого - збільшується залежність України від зовнішньоекономічних операцій, котра може дестабілізувати українську економіку.

 
 
Грузія Російсько-грузинська війна – хто винен?
Блог Петра Куспися
 
 
Також на цю тему
Європа і Росія: хто кого боїться?
09 травня 2009 | ДОКЛАДНО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження