BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: вівторок, 18 серпня 2009 p., 10:59 GMT 13:59 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Лівий блок як спосіб втриматися у великій політиці
 

 
 
Комуністичні прапори
Комуністи та інші ліві в Україні зберегли майже усі символи та багато гасел з радянських часів.
Ліві партії в Україні ведуть переговори про створення єдиного блоку для участі у виборах президента та у майбутньому – парламентських виборах та виборах до місцевих органів влади. Попередні домовленості вже досягнуті, щоправда, переговори продемонстрували, що перспектива об’єднати усіх – як і раніше, недосяжна.

Один із лідерів Комуністичної партії Ігор Алексєєв, котрий уповноважений вести переговори із лідерами усіх лівих партій, вважає, що настав історичний момент, коли саме комуністи можуть об’єднати усі ліві сили.

“Хтось повинен об’єднати різні сили. І є приклади інших європейських країн, коли об’єднання лівих сил значно підвищувало їхній авторитет і позиції у суспільстві. Я думаю, що саме у цьому полягає наше сьогоднішнє завдання”, - сказав Ігор Алексєєв в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

КПУ вже запропонувала декларацію про єдність лівих сил і чекає відповіді від її можливих підписантів.

Петро Симоненко очолює КПУ з 1994 року, відколи партія поступово втрачає політичні позиції

Переговори тривають, навіть із колишніми опонентами

Першим, хто зголосився її підписати, став голова Соціалістичної партії Олександр Мороз. Щоправда, він наполягає на тому, щоб єдиний кандидат для участі у виборах президента був визначений після того, як у декларації буде зафіксовано зобов’язання про спільну участь у виборах до Верховної Ради і до місцевих Рад.

Заяви лідерів лівих партій лунають доволі оптимістично, незважаючи на те, що популярність лівих в Україні з кожним роком падає. Комуністична партія, яка 10 років тому мала 25 відсотків підтримки, зараз має у чотири-п’ять разів менше. Соціалістична партія із 9-ти відсотків у 1998 році скотилася до менше одного-двох у 2009-ому.

Інші можливі учасники лівого блоку – партія “Справедливість”, Союз лівих сил і ПСПУ Наталії Вітренко, згідно із дослідженнями провідних соціологічних компаній, мають не більше двох відсотків підтримки.

Новий лідер партії “Справедливість” Станіслав Ніколаєнко, який нещодавно залишив Соцпартію, вважає, що така ситуація через те, що ліві – роз’єднані, а насправді потреба у лівій, соціал-демократичній ідеї в українському суспільстві досить сильна.

“Ідеї лівоцентризму і соціал-демократії в Україні сьогодні підтримує 31 відсоток громадян. 12-13 відсотків підтримують комуністичні ідеї. І сьогодні ліві і лівоцентристські партії, як ніколи, близькі до об’єднання”, - переконаний Станіслав Ніколаєнко.

Лідер СПУ втратив місце у парламенті і багатьох соратників

Комуністи ведуть переговори про створення блоку також із Соціал-демократичною партією (об’єднаною), яку колись очолював Віктор Медведчук. Обличчям цієї партії і досі лишається екс-президент Леонід Кравчук, якого комуністи вважають своїм ідеологічним ворогом.

Член ЦК КПУ Ігор Алексєєв сказав Бі-Бі-Сі, що Компартія обов’язково зважатиме на конкретних осіб, що будуть представлені у спільному блоку, однак, як виглядає, до самої партії сьогодні ставлення цілком лояльне.

“Відверто скажу, що із представниками СДПУ(о) ми також зустрічалися, і я думаю, що є велика різниця між тією партією, що була у 2003-2004 роках і сьогоднішньою. Коли ми побачимо програмні цілі СДПУ(о), тоді будемо вирішувати”, - пояснив один із лідерів КПУ.

По суті, чи не єдиною партією, яка поки що не може знайти спільної мови із комуністами і соціалістами, лишається Партія прогресивних соціалістів . Її лідер Наталія Вітренко заявила, що підтримає ідею лівого блоку тільки за умови, якщо у ньому не буде Олександра Мороза. У відповідь лідер СПУ заявив, що висловлювання Наталії Вітренко може “коментувати тільки психотерапевт”.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі один із лідерів ПСПУ Володимир Марченко пояснив, що ідеться про дві принципові умови, що їх висунула партія на адресу комуністів.
“Перше – почати формування блоку із рішень з’їздів партій. Щоб це не були домовленості “верхів” чи ще якісь незрозумілі домовленості. Усе – за чинним законодавством.

Наталія Вітренко приваблює прихильників радикальними і проросійськими гаслами

Із проголошенням політичної платформи блоку, кандидата у президенти, майбутнього прем’єр-міністра, уряду, з оголошенням принципів формування виборчих списків на майбутніх парламентських і місцевих виборах. Тобто, ми ставимо питання не так, як комуністи: спочатку підтримайте нашого Петра Симоненка, і це буде першим кроком до створення блоку. І друга умова – щоб у цьому блоку була Соцпартія, але не було Олександра Мороза. Це для нас неприйнятна кандидатура”, - сказав Володимир Марченко.

Відповіді ПСПУ ще не одержала, однак в координатор переговорів Ігор Алексєєв, здається, вже знає, що відповість Компартія: “Якщо у Наталії Михайлівни буде особлива позиція, то це її питання”.

Тож швидше за все, Наталія Вітренко балотуватиметься окремо від лівого блоку у разі його створення. До речі, політична платформа ПСПУ чи не найбільше схожа на офіційну позицію Москви у питанні НАТО, статусу Чорноморського флоту, російської мови.

А сама Наталія Вітренко досить частий гість на російських телеканалах як представник української опозиції. Власне, сварки у лівих партіях останнім часом стали іще однією ознакою поруч із падінням рейтингів. Найбільше їх у Соціалістичній партії.

Комуністичні символи в Україні залишаються, але часто стають об'єктами вандалізму

Олександра Мороза у різні роки залишили вже майже усі його найближчі соратники – Йосип Вінський, Євген Філіндаш, Станіслав Ніколаєнко, Віталій Шибко. І навіть Валентина Семенюк, яка вже готувалася стати кандидатом у президенти від СПУ, схоже, не знаходить із ним спільної мови останнім часом, бо саме Олександр Мороз передумав висувати її у кандидати і почав домовлятися із комуністами.

Цілі приховані і явні

Здавалося б, навіщо комуністам об’єднуватися із політичними силами, що мають вкрай низькі рейтинги? У Компартії без мікрофона пояснюють, що сподіваються на додаткові голоси на президентських виборах, експлуатуючи ідею об’єднання лівих для боротьби із олігархією.

Для Петра Симоненка, який навряд чи вже сподівається на президентську посаду, зараз завдання-максимум - втриматися в українській політиці і зберегти лідерські позиції у лівому русі і що не менш важливо – у самій Компартії.

І все ж, оцінюючи інтереси усіх, хто зараз бере участь у переговорах, найбільшим стратегом виглядає Олександр Мороз. У нього і Соцпартії загалом дещо інша мета, ніж у комуністів. Очевидно, що політик із значним досвідом, він розуміє, що на президентських виборах ані у Петра Симоненка, а тим більше у іншого лівого кандидата шансів на перемогу немає.

Натомість, спільний блок для участі у парламентських виборах – це шанс пройти до Верховної Ради, і не тільки.

“Я не вважаю, що посада президента – це той ключ, що необхідний для розв’язання нагальних проблем держави. Це треба робити на законодавчій основі, треба робити лівий, соціал-демократичний поворот у внутрішній і зовнішній політиці.

І це не функція президента. Це функція парламенту і уряду. Тому наше стратегічне завдання – повернути партію у парламент, а потім разом із іншими партнерами увійти у владну коаліцію”, - заявив Олександр Мороз, перебуваючи у Чернівцях.

Що стосується усі інших потенційних учасників лівого блоку – партії “Справедливість”, Союзу лівих сил, то єдиний лівий блок то для них це також чи не єдина можливість одержати хоча б кілька мандатів у парламенті. А президентські вибори – лише підготовка до втілення такої мрії.

 
 
Також на цю тему
Що робити з київським Леніним?
03 липня 2009 | ДОКЛАДНО
Мороз: ліві нічого не бояться
31 березня 2008 | ДОКЛАДНО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження