BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: вівторок, 01 вересня 2009 p., 18:25 GMT 21:25 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Віктор Суворов: Польщу поділили в Москві
 

 
 
Пакт Молотова-Рібентроппа був підписаний в присутності Сталіна. Архівний колаж
Пакт Молотова-Рібентроппа був підписаний в присутності Сталіна. Архівний колаж
Віктора Суворова називають російським істориком, хоча він давно вже живе у Британії після того, як перебіг на Захід під час служби в резидентурі ГРУ СРСР у Женеві.

Але сам він часто називає себе українцем; його справжнє ім'я - Володимир Різун.

Він відомий своїми книгами "Акваріум", "Криголам", "День М" та іншими, де він висловлює теорію, що СРСР сам готувався напасти на Німеччину, і що війну розв'язали спільно Німеччина та СРСР, підписавши Пакт Молотова-Рібентроппа. Далеко не всі історики згодні з його теорією, особливо в Росії.

Багато хто з його критиків - серед яких і представники Академії Наук РФ, і багато західних істориків, зокрема британських - каже, що він не має досить фактів для доведення своїх тверджень. Він сам твердить, що багато даних іще досі засекречено, а його теорія пояснює те, що інакше пояснити не можна.

Віктору Суворову, як він сам каже, за СРСР винесено смертний вирок, який поки що не скасовано. Україна, за його словами, не гарантує йому безпеку, тому він не може відвідати там своїх рідних. Він живе на заході Британії, де викладає в одному з військових навчальних закладів, і продовжує популяризувати свої ідеї.

Правий Суворов чи ні - з'ясує історія, а ми пропонуємо його точку зору про те, як почалася Друга світова війна в Європі і як можна порівняти дії Німеччини та СРСР.

Віктор Суворов: Давайте я вам от що розкажу. Ось у Гітлера - червоний прапор, і у Сталіна червоний прапор. Гітлер будував соціалізм, і Сталін будував соціалізм. У Гітлера - чотирирічні плани, у Сталіна - п'ятирічні плани. У Гітлера - одна партія у влади, решта в тюрмі. І у Сталіна - одна партія у влади, решта в тюрмі. У Гітлера гестапо, у нас - НКВД. Там Гітлерюгенд, там комсомол. Сталіна називали вождем, Гітлера фюрером. Гітлер ходив у напіввійськовій формі, і Сталін теж. У Гітлера не було бороди, і у Сталіна не було бороди. Я питаю: в чому ж різниця? Я її знайшов. Різниця у формі вусів.

Бі-Бі-Сі: Але ставлення до німецького фюрера і радянського вождя до й під час війни було дуже різним, у тому числі і з боку західних країн, чи не так? Тобто різниця ще і в тому, як на їхні дії дивилися та ж сама Британія та США?

Віктор Суворов: Гітлер захопив половину Європи, і весь світ оголосив йому війну. Світ був проти Гітлера. Сталін захопив половину Європи, і весь світ аплодує йому! Гітлер влаштував в Європі концтабори, і Сталін влаштував в Європі концтабори, і нічого. Так, Сталін геніальний. Злий геній. Тут геній і злодійство поєдналися в одній особі.

Бі-Бі-Сі: Тобто ми можемо говорити про те, що була певна самоцензура на Заході, викликана тим фактом, що Сталін був їхнім союзником у війні? Наприклад, інформацію про розстріл службовцями НКВД десятків тисяч поляків під Хатинню у Британії довго замовчували.

Віктор Суворов: Звичайно. От Гітлер погана людина, а Сталін - ну дурник. От він боявся війни. Він боявся спровокувати...

Бі-Бі-Сі: А до речі, справді часто пишуть, що Сталін боявся будь-яких дій чи рухів, які Гітлер міг би розцінити як провокацію. Чому він так боявся провокацій?

Віктор Суворов: Нічого він не боявся провокацій. Якщо ми сидимо вночі і боїмося, що на нас нападуть вовки, то як тільки ми побачили вовчі очі, ми починаємо кричати і так далі. А якщо ми полюємо на вовків, то ми поводимося тихенько, щоб їх не злякати. Це позиція Сталіна: не злякати Гітлера.

Бі-Бі-Сі: Вторгнення Німеччини в Польщу 1 вересня 1939 року стало наслідком пакту Молотова-Рібентроппа, який розділив так звані сфери впливу між Німеччиною та СРСР. Ваш погляд на цю угоду?

Віктор Суворов: Часто порівнюють: ось була Мюнхенська змова в 1938 році, Великобританія і Франція віддали шматок Чехословачини Гітлеру. А наступного року був пакт Молотова-Рібентроппа. Але різниця ось яка: Великобританія і Франція прагнули миру. Вони хотіли укласти мир. А пакт Молотова-Рібентроппа - це пакт для того, щоб розв'язати війну. І це була пастка для Гітлера.

Бі-Бі-Сі: Кажуть, що це це була ініціатива Гітлера, що він надіслав свого міністра закордонних справ до Москви, не будучи впевненим у реакції Сталіна на його пропозиції, а Сталін просто погодився на них.

Віктор Суворов: Так, так, це, звичайно, ходова версія, так пояснюють, однак! Сталін зробив усе так, щоб Гітлер попросив його. Німеччина не мала ресурсів. Велика Британія і Франція з одного боку, з заходу, можуть блокувати Німеччину. З півдня Німеччина також блокована, бо Альпи, потім Середземне море, в якому британський флот, у Північному морі також. З трьох боків Німеччина оточена. А на Сході стоїть Сталін. І Сталін запрошує Велику Британію і Францію на переговори в Москву.

Бі-Бі-Сі: Тобто ви кажете, що це запрошення двох західних сил до переговорів показало Гітлеру, що йому краще поспішити і самому запропонувати угоду?

Віктор Суворов: Так. Тобто Сталін загнав Гітлера в кут. І Гітлеру нічого не лишалося робити, як прийти до Сталіна і сказати: ой, будь ласка, не домовляйся з Великобританією і Францією, давай з тобою будемо друзями. Сталін постачав Гітлеру залізну руду, бавовну - без неї не можна порох робити; свинець, вольфрам, молібден, хром, нікель. Без них воювати не можна. У Сталіна це все було, і він дав Гітлеру. Не можна було воювати без каучука. Сталін каже: я дам тобі каучук. А у нас немає його, так Сталін купував далеко-далеко, платив величезні гроші, а Гітлеру давав майже безкоштовно: ти тільки воюй.

Бі-Бі-Сі: Тобто Сталін, за вашою версією, підтримував війну Гітлера в Німеччині, плануючи пізніше сам атакувати ослаблену війною Європу?

Віктор Суворов: Правильно, і вся ідея у мене висловлена одним словом: криголам. По-польськи це буде "льодоламач". В Польщі, в Варшаві я заходжу в будь-який ресторан - мені там шампанське одразу ставлять. Там мене знають. Це дуже приємно.

Бі-Бі-Сі: Згадавши Польщу, логічно поговорити і про Україну. Внаслідок пакту Молотова-Рібентроппа СРСР анексував частини Східної Польщі, які зараз належать Україні. Тобто Україну в її сучасних кордонах ми бачимо завдяки угоді між двома диктаторами. Ви вважаєте себе українцем - як ви ставитеся до цього факту?

Віктор Суворов: Коли ми говоримо, що Україна існує в цих кордонах завдяки Сталіну, я з цим згоден. Проте ми повинні пам'ятати і про те, що завдяки Сталіну було знищено таку кількість українців, підірвано генофонд України, було знищено селянство - я вже не кажу про інтелігенцію, про українську релігію, знищення всіх церков і таке інше. Отож те, що злочинець Сталін зробив з Україною і те, що він зрештою там дав їй, це не може спокутувати тих страшних злочинів, які Сталін зробив проти України.

Бі-Бі-Сі: Останніми днями з'явилася інформація про те, що нібито існував такий Український легіон, кілька сотень націоналістів з ОУН Мельника, які в 39 році в вересні перейшли словацький кордон у другому ешелоні німецького війська і йшли в напрямку до львова. Є думка, що Абвер мав план: якщо Польща чинила б спротив, а СРСР не зайшов у Польщу, то Німеччина могла б організувати українське повстання з допомогою цих диверсантів і оголосила б про маріонеткову укр державу в 1939 році. за такого сценарію Сталін начебто мусив увійти в Польщу, щоб не допустити маріонеткової укранської держави під протекторатом Німеччини.

Віктор Суворов: Справа в тому, що дії Сталіна тепер можна випрадовувати як завгодно. Проте давайте не забувати його стратегічну мету, давайте здагаємо ту пастку, яку він влаштував Гітлеру. Все, що ви кажете зараз, - це пояснення. Але глибинна мета Сталіна була зовсім інша. Був підписаний пакт Молотова-Рібентроппа, 23 серпня 1939 року. Пакт "про ненапад". І після цього був напад на Польщу. Це був пакт про початок Другої світової війни, тому що вони напали на Польщу, і одразу Великобританія і Франція оголосили Німеччині війну. Раз вони оголосили війну Німеччині, то це вже виходить європейська війна, а за Британією і Францією стоїть Америка. Тобто вже виходить світова війна. Так от давайте не забувати, що цей пакт було підписано не в Берліні, а в Москві. Гітлера там не було, там був Сталін. І Сталін обдурив Гітлера. В Москві розділили Польщу: ось, Гітлере, половина Польщі тобі - половина мені. Першого вересня починаємо. Добре! Гітлер починає першого вересня, третього вересня Великобританія і Франція оголошують йому війну. Опа! І все. Він уже виграти не може, бо за Британією і Францією стоїть Америка. Він уже програв війну. А Сталін каже - а я не готовий. Я боюсь. Гітлер розгромив Польщу, а після цього, 17 числа, Сталін каже - ой, тепер я готовий. І вступає в Польщу. Зразу почали шукати буржуазних націоналістів, одразу їх почали везти в Гулаг.

Бі-Бі-Сі: Кажуть, що в 1939 році тікали з обох боків, і з територій, захоплених Німеччиною, і СРСР. І, зустрічаючись на кордоні, дивувалися: куди ви йдете?

Віктор Суворов: Так-так. Я приводив оце порівняння, що в цього вуса, і в того вуса. Так от Гітлер, якщо так розібратися, нічого подібного до того, що зробив товариш Сталін, Голодомор, - нічого подібного Гітлер в Німеччині не влаштовував проти своїх людей. Гітлер вчинив страшні злочини проти тих, кого він вважав ворогами. Він знищував їх. А Сталін так: це вороги, їх знищуємо. А це - свої люди, їх також знищуємо. Ось що страшно.

 
 
Також на цю тему
Сучасні дебати про Пакт Молотова-Ріббентропа
26 серпня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
23 серпня - День пам'яті жертв гітлеризму і сталінізму
21 серпня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Музіал: Пакт про ненапад був угодою про напад
20 серпня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Пакт Молотова - Ріббентропа в історії Естонії
19 серпня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
1939 - шлях до війни. Наслідки для Латвії
18 серпня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження