BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: п’ятниця, 16 жовтня 2009 p., 13:43 GMT 16:43 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Чи живий ще агент Богдан Сташинський?
 

 
 
Богдан Сташинський
Богданові Сташинському мало би виповнитися 78 років
Агенту КГБ, з якого Кремль зробив професійного убивцю, мало би виповнитися 78 років, але не відомо не лише те, чи досі він живий, але навіть в якій країні він міг би жити після ув’язнення в Німеччині.

Богдан Сташинський став відомий у жовтні 1962 року, коли постав перед судом у місті Карлсруе за вбивство у Мюнхені Степана Бандери 14 жовтня 1959 року.

У ході процесу Богдан Сташинський зізнався також, що двома роками раніше також у Мюнхені убив іншого провідного діяча українського націоналістичного руху Лева Ребета.

 На суді Богдан Сташинський говорив лише німецькою мовою. Його німецька була добра.
 
Василь Олеськів - свідок судового процесу в Карлсруе.

Розповіді колишнього агента стали підтвердженням попередніх свідчень і підозр, що комуністична влада Радянського Союзу страчувала своїх ворогів не лише на підконтрольній території, але й в інших країнах світу, порушуючи міжнародне право й загальновизнані принципи.

Лють на агента Сташинського була такою великою, що, за розповідями працівників КГБ, вони наполегливо шукали його після втечі і планували убити.

Історія, що почалася у залізничному вагоні

Богдан Сташинський народився у селі Борщовичі на Львівщині.

Прийнято вважати, що вербування Богдана Сташинського почалося 1950, коли його – студента Львівського педагогічного інституту затримали без квитка у потязі по дорозі до рідного села Борщовичі під Львовом.

У ті роки в Західній Україні ще діяло озброєне антирадянське підпілля і вагонами могли ходити не лише залізничні контролери, але й патрулі міністерства державної безпеки.

Під присягою у суді Богдан Старшинський розповідав, що радянські спецслужби поставили його перед вибором: співпраця, або покарання його родини за підтримку ОУН-УПА.

Критики зауважують, що Сташинський, якщо і під примусом, то виявив себе корисним для КГБ у знищенні рештків підпілля в Західній Україні, а потім після вишколу був засланий на шпигунську роботу до Німеччини.

Убивця, роззброєний коханням

 "Нове життя" багатьох колишніх розвідників провалювалося, бо не витримували їхні дружини і проговорювалися. Дружина Сташинського очевидно була вірною і дисциплінованою жінкою.
 
Олег Гордєєвскій - колишній полковник КГБ, який утік на Захід.

У Німеччині Богдан Сташинський зустрів Інґе Поль, з якою, попри відохочування КГБ, одружився.

Дружину – німкеню він привозив навіть у рідне село, але розповідав, що зустрівся з нею під час навчання у Москві.

Більш правдивими виглядають розповіді, що вже у Москві Богдан Сташинський зізнався дружині, що він служить КГБ, а також, що їхнє приватне щастя за таких умов було неможливе.

Василь Олеськів - теперішній куратор лондонського музею Степана Бандери, який кожного дня був у залі суду в Карлсруе, переконаний, що Сташинський побоювався смерті від своїх же господарів і саме тому вирішив утекти на захід.

Нагодою стала дуже сумна подія. Дитина, яку народила у Берліні Інґе Поль, раптово померла і агенту Сташинському лише тоді дозволили поїхати до Німеччини, щоб разом з дружиною поховати сина.

Можна лише уявити собі, як, попрощавшись з тілом немовляти, дворами подружжя утікало в американську окупаційну зону.
Буквально днями по тому почалося спорудження Берлінського муру.

Пістолети, якими стріляли отрутою в обличчя

Здавшись західнонімецькій поліції, Богдан Сташинський зізнався у своїй шпигунській діяльності і, очевидно, пішов на співпрацю з американською розвідкою.

За убивство Степана Бандери він постав на суді у Карлсруе, де не лише підтвердив усі обставини операції, але й розповів, що двома роками перед тим він у подібний спосіб, також у Мюнхені, убив одного з ідеологів українського націоналізму Лева Ребета.

До того соратники Ребета попри підозри мали лише висновки лікарів, що його смерть настала в результаті зупинки серця.

Василь Олеськів розповідає, що Богдан Сташинський не виявляв жодного жалю за скоєне, але натомість справляв враження людини, яка пишалася своєю професійністю агента – убивці.

Німецький суд постановив, що головну вину за убивство несе комуністичне керівництво Радянського Союзу, а Сташинського визнали лише виконавцем злочинних наказів і засудили до 8 років ув’язнення.

Згідно з деякими джерелами, він відсидів лише 4 роки, але насправді про долю Богдана Сташинського не відомо.

Колишній полковник КГБ, який знайшов притулок у Великій Британії, Олег Гордієвскій, припускає, що Сташинський отримав нові документи, можливо змінив зовнішність і ще працював на розвідку США.

Активісти української діаспори вважають, що Богдана Сташинського переселили в Піденну Африку, аби він був якомога далі від колишніх російських господарів та українських співвітчизників.

Чи був Бандера останньою жертвою Кремля?

Росіянин Александр Літвінєнко помер у Лондоні 2006 року від отруєння радіоактивним полонієм. Росія відмовилася видавати Британії підозрюваного у цьому убивстві колишнього працівника КГБ.

Після розвалу радянської влади останній керівник КГБ СРСР Владімір Крючков сказав, що убивство агентом Старшинським Степана Бандери у Мюнхені було останнім убивством, яке радянські спецслужби здійснили за кордоном.

Але радянські спецслужби пов’язують з убивством у Лондоні 1978 року болгарського дисидента Георгія Маркова. Співробітника Бі-Бі-Сі убили також отрутою з лабораторій радянського КГБ.

Слід від замаху і поранення отруєними кулями Папи Івана Павла Другого 1981-го року також тягнувся до контрольованих Москвою комуністичних спецслужб Східної Європи.

 
 
Також на цю тему
У Донецьку виправляють уроки історії
25 вересня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
100 років з Дня народження Степана Бандери
01 січня 2009 | КУЛЬТУРА I CУСПІЛЬСТВО
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження