Останнє поновлення: Субота, 12 червень, 2010 p., 11:04 GMT 14:04 за Києвом

Щоденник Чемпіонату світу з футболу

9 червня

Закумі - талісман з характером

Закумі

Сьогодні діти в школах розучували танець Діскі. Мої прийшли додому збуджені та радісні. «Мама, давай ми тебе навчимо танцювати так, як танцює Закумі», - запропонували вони.

Що залишалося робити? Встала в танцювальну позу та ... руки в боки, руки вгору й під простий речитатив почала рухатися в такт, повторюючи за дітьми рухи Закумі.

Шкода, що словами не описати цього видовища. Не знаю, чи була схожа на цього звірка, але прагнула відповідати гаслу Закумі - «талісман з характером», і, головне, що діти залишилися задоволені моїм виступом!

Хто ж ця пухнаста тваринка?

Молодий енергійний леопард із зеленими дредами і широкою посмішкою народився 16 червня 1994 року; він палкий, захоплений і честолюбний, товариський і самовпевнений, і він любить футбол, на його футболці написане «South Africa 2010». Зустрічайте: Zakumi - офіційний талісман Чемпіонату Світу з футболу 2010 у Південній Африці.

Ім'я "Zakumi" - складається з двох частин - приставки "ZA" (міжнародний код Південної Африки) та числівника "kumi", що на мові ki-Swahili означає десять. У зв'язку з тим, що Південна Африка прагнула зробити Чемпіонат Світу 2010 року справжнім Африканським, місцевий організаційний комітет (LOC) вирішив використати слово з мови, яка широко поширена на всьому континенті.

Основне завдання Закумі - це об'єднати людей грою у футбол, розбиваючи при цьому мовні бар'єри. Він безперечно любить футбол і завжди носить з собою футбольний м'яч, запрошуючи друзів пограти з ним.

Творці Закумі впевнені, що, не дивлячись на свій вік (16 років для леопарда це глибока старість), він буде першим на танцювальному майданчику й останнім покине цю, найбільшу в світі, вечірку. Головним завданням Закумі є створення гарного настрою вболівальникам. Він бажає показати всім зарубіжним гостям дух Африки.

Закумі символізує Південну Африку і весь Африканський континент своєю самовпевненістю і гордістю, гостинністю і щирістю.

Грін-Поінт

Грін-Поінт

Але бігати цьому леопардові припаде не африканськими саванами, а південноафриканськими стадіонами, такими як: «Сокер Сіті» й «Еліс Парк» у Йоганнесбурзі, «Мозез Мадіба» і «Кинг Сензангакона» в Дурбані, «Фрі Стейт» у Блюмфонтейні, «Грін Поїнт» у Кейптауні, «Лофтус» у Преторії, стадіон «Нельсона Мандели» в місті Порт-Елізабет, «Роял Бафокенг» у Растенбурзі, «Пітер Мокаба» в місті Полокване й стадіон «Мбомбела» в Нелспрейті.

Мене більш за все уразив стадіон «Сокер Сіті», що побудований у вигляді безрозмірної чаші або каструлі, в якій постійно щось вариться. Стадіон нагадує гігантський калебас (судина, що виготовлена з висушеного і видовбаного плоду калебасового дерева або гарбуза-горлянки), який широко використовується всюди в Африці для приготування їжі або перенесення води.

Він-то і надихнув створювачів цього стадіону використати помаранчево-брунатні фарби по його колу, тоді як, кольорова гама й ілюмінація в нижній частині споруди створює ефект вогню, на якому знаходиться ця «посудина».

У цьому казані «вариться» не лише їжа, але і сам дух Південної Африки, що намагається з'єднати в собі людей всіх країн любов'ю до гри, з надією досягнення миру та гармонії в наш неспокійний час. І, оскільки, Африку вважають колискою всього людства, може, світле майбутнє зароджується в серці футбольної гри та Чемпіонату в цілому.

стадіон Сокер-Сіті

стадіон Сокер-Сіті

Стадіон «Сокер Сіті» не лише найкрасивіший у Південній Африці, але та найбільший на всьому африканському континенті, яким пишаються всі африканці.

Є, звичайно, й інші великі споруди у Південній Африці, але такої, що захоплює дух, я ще не бачила. Стадіон є дивним видовищем і назавжди залишиться прекрасним пам'ятником Чемпіонату Світу з футболу 2010 року - першого на Африканській землі.

Мало хто знає, що буде відбуватися протягом офіційної церемонії відкриття Чемпіонату, але всі сподіваються, що ця подія запам’ятається на все життя. Почекаємо до завтра!

мапа

7 червня

Кубок Світу вже у Південній Африці!

Південна Африка

Чемпіонат Світу з Футболу буде переломним етапом у світовій історії, оскільки вперше в історії футболу такий турнір відбуватиметься на африканському континенті.

Президент FIFA Зепп Блаттер заявив, що гравцям і уболівальникам має сподобатися у Південній Африці, оскільки країна ця надзвичайна, а народ у ній гостинний і доброзичливий.

Не дивлячись на колосальну підготовку до Чемпіонату Світу з Футболу, деякі місцеві жителі стали жалітися, мовляв, що аби що вони робили і як би не старалися проявити себе, в зарубіжних газетах лише і чутно, як погано і небезпечно у Південній Африці.

Південна Африка

Аби підняти дух господарів країни, члени місцевого парламенту вбралися у різнокольорові перуки та кумедні шапочки, яскраві жовто-зелені майки, дуділи в міні-вувузели, танцювали славнозвісний танець Діскі та співали традиційні пісні під час зустрічі офіційних представників організації FIFA.

Коріння такої поведінки тягнеться з далекого минулого.

Виявлення радості та печалі, як звичай, передається в народі через музику, пісні і танці.

Природне відчуття ритму та музичної гармонії властиво всім південноафриканцям.

Південна Африка

І хоча на місцеву музичну культуру відчувається деякий вплив латиноамериканської музики, але марабі (музика робочого класу), мбубе (хоровий спів), квела (пронизливі мелодії на свистунці) і квайто (швидка поп-музика), а так само рок, джаз, соул і реггі без сумніву мають південноафриканську природу.

Живі й енергійні пісні кольорових і чорношкірих відрізняються завзятими мелодіями та веселими, пікантними текстами, що зовсім не в'яжуться з їх сумним і принизливим минулим.

Тому зрозуміла негативна реакція членів Об'єднання творчих працівників та їх заклик бойкотувати концерт на відкритті Чемпіонату на стадіоні «Орландо», оскільки планувався виступ численних африканських народних ансамблів, а вийшло так, що в основному виступатимуть іноземні співаки та групи.

Хотілося показати себе з найкращого боку максимально, та не вийшло. Південну Африку представлятимуть лише 13 виконавців.

Нельсон Мандела

Нельсон Мандела замовив квитки на церемонію відкриття чемпіонату

Великою честю для всіх уболівальників на офіційній церемонії відкриття Чемпіонату буде присутність колишнього президента країни, легендарної особи, найчеснішого і харизматичного лідера в усі часи - Нельсона Мандели.

Його любить і поважає як чорношкіре, так і біле населення країни.

Про нього завжди відгукуються з легким тріпотінням і хвилюванням.

Мадіба (Вибраний), якому цього року виповнюється 92 роки, є живим прикладом того, як можна відповідати добром на агресію.

Просидівши майже 30 років у в'язниці, він не розлютився на світ і людей, а навпаки, приніс мир і світло нації.

Презервативи

Скільки б ми не говорили про свято - Чемпіонат світу - не можна обійти питання про СНІД, оскільки ця проблема дуже актуальна в країні.

Південноафриканські організації з боротьби зі СНІДом звернулися до FIFA з проханням використати таку грандіозну за масштабом подію для поширення інформації про це смертельне захворювання та навчальних матеріалів щодо здорового способу життя.

Планувалася роздача таких пакетів з матеріалами і вкладеними презервативами на стадіонах і в парках.

Береженого Бог береже!

Статистика свідчить, що з 48 мільйонного населення країни - 5,7 мільйонів ВІЛ інфіковано.

Але FIFA доки не дала добро на це.

Південна Африка

Не дивлячись на всі перипетії, столиця з кожним днем все більше розцвітає прапорами.

Хоч на вулиці й зима, в містах квітнуть стрелиції та алое, природа тішить око своїм різнобарв'ям.

У просторі кружляє дух свята.

Сподіваємося, що погода не підведе.

Кубок Світу вже тут!

Природа, країна і люди готові до відкриття Чемпіонату.

Південна Африка

4 червня

Джабулані – означає "Свято"

До початку Чемпіонату Світу з Футболу залишився один тиждень. Південна Африка з нетерпінням очікує офіційної церемонії відкриття Чемпіонату. Гравці та уболівальники, що прибувають до країни, розташовуються в готелях, знайомляться з традиціями та культурою місцевого населення.

А тут є чому дивуватися - в ПАР визнано 11 офіційних мов (англійська, африкаанс і 9 мов банту). Навіть назва м'яча Чемпіонату Світу з футболу, Джабулані, означає «Свято!» на мові зулу. М'яч зроблено компанією Adidas, малюнок на ньому має 11 кольорів, що відповідає 11 гравцям у кожній команді, 11 національним мовам і 11 південноафриканським племенам, які роблять країну самою багато-етнічною на Африканському континенті.

Не даремно архієпископ Десмонд Туту назвав місцевий народ - дивний конгломерат релігійних вірувань, традицій і культур - "веселковими людьми Бога".

Південна Африка

Вболівальників чекають традиційні південно-африканські страви.

На вулицях йде жвава торгівля, біля стадіонів організовані місця для приготування їжі. Це не будь-який «фаст-фуд», це справжня традиційна південноафриканська кухня.

У більшості своїй місцеве населення віддає перевагу м’ясу.

Браї (барбекю) на свіжому повітрі користуються величезною популярністю в усьому світі, але ніде його так не люблять як тут - у Південній Африці, де кулінари оберігають свої рецепти з приготування кращих бураворсів (пряних ковбасок) і пойкікос (м'ясо, що тушкується з овочами в чавунному горщику на вогні).

А для прибічників вегетаріанської їжі, бури завжди готові запропонувати шматочок курки, яку вони за м'ясо не визнають. Для охочих до традиційних блюд чорношкірого населення можу порекомендувати випробувані мною: пап (кукурудзяна каша), чакалака (гострий соус до неї), морох (суміш з бурякового бадилля, картоплі та цибулі) тощо.

Південна Африка

Прапор ПАР - єдиний у світі, який має 6 кольорів

Перш за все - це Африка!

Під час Чемпіонату передбачається, що буде випито щодня 300 тисяч чашок кави з 5 тоннами цукру і 6 тис. літрів молока. Не говорячи вже про пиво, якого за місяць вип'ють 10 млн. кухлів.

Багато південноафриканців захоплені спортом. Ця пристрасть особливо виявилася, коли країна вийшла з міжнародної ізоляції. Світовий кубок з регбі в 1995 році, який виграли спортсмени ПАР, як ні будь-яка політична подія, стала приводом об'єднання нації.

На Чемпіонат Світу з футболу покладено ще більше надій, всі бажають, аби ПАР стала центром миру та дружби як у самій країні, так і за межами її. Аби припинилися страйки, насильство, грабежі та міжрасові конфлікти.

м'яч

Назва м'яча Чемпіонату Світу з футболу, Джабулані, означає Свято на мові зулу. На м'ячі 11 кольорів.

Адже в самому південноафриканському прапорі закладено єднання. Знак Y – символізує об'єднання націй. Він єдиний з усіх національних прапорів, що містить 6 кольорів: червоний - пролиту кров під час визвольної боротьби; чорний і білий - відповідає кольору шкіри населення країни; блакитний колір – колір неба та двох океанів, що омивають країну з обох боків; жовтий - природні ресурси, а саме, золото; зелений - численні винні ферми, які необхідно відвідати кожному, хто приїздить до країни.

Дуже шкода, що не всі бажаючі зможуть побувати на Чемпіонаті та підтримати свою улюблену команду. І справа не лише у вартості квитків на футбол, що стали зараз більш доступними та продаються з шаленою швидкістю (приблизно 97% квитків вже розпродано), а перельоту, помешканні, харчуванні та пересуванні у місті та країні.

Південна Африка

У ПАР - 11 офіційних мов.

Уболівальникам з Кіншаса і Ломе, наприклад, доведеться летіти в Йоганнесбург через Париж, оскільки між цими африканськими країнами не існує прямого рейса.

Південна Африка - багата, рясна і красива країна, енергійна, динамічна та барвиста, в той же час життя в ній важке і деколи жорстоке. Але його не можна міряти європейськими мірками, воно рухається e своєму, іншому від Європи й Америки, темпі. І намагання вставити цей ритм африканського життя в чужі рамки може виявитися трагічним для країни.

Більшість південноафриканців із честю і гордістю готуються до відкриття Чемпіонату і миролюбно налагоджені на проведення його.

Ayoba!- звучить з кожного куточка країни, написано на багатьох плакатах і на великих табло. Це означає захват, збудження, згоду і схвалення. Ласкаво просимо в Африку!

Південноафриканські вболівальники

1 червня

Вовків боятися....- на чемпіонат не приїздити?

У Південній Африці, як і в будь-якій іншій країні, є свої позитивні та негативні моменти.

Мінусом для мене є відсутність відчуття власної безпеки: обмеженість вільного пересування та значний ризик нападів і пограбувань у вечірні години.

Безпеку гравців, уболівальників та гостей країни під час Чемпіонату світу з футболу забезпечуватимуть 44 тисячі поліцейських, представники 27 детективних агентств, фахівці служби безпеки та низка секретних агентів, військових радників і співробітників Інтерполу. Додатково буде задіяно 39 військових вертольотів, а також літаки, катери і навіть підводні човни.

Літак ВПС Південної Африки

Всім, хто прибуває до країни, буде запропоновано брошуру щодо дотримання правил особистої безпеки.

Важливою складовою цієї інформації є список безпечних місць відпочинку та номера корисних телефонів, куди звертатися по допомогу в разі нападу.

Також буде детально поінформовано щодо можливих наслідків як пішої прогулянки, так і користування авто. Найголовніше правило - це позитивний підхід до ситуації: не налаштовуватися на гірше, але бути готовим до всього.

Виникає бажання посперечатися з деякими зарубіжними виданнями, в яких гучно звучить гасло утриматися від поїздки до Південної Африки під час Чемпіонату.

Смішно виглядають заклики для тих, хто має нестерпне бажання взяти участь у такому грандіозному заході, забезпечити себе куленепробивними жилетами, найняти озброєних охоронців та придбати додаткову страхівку на всі випадки життя. А й ще не забути затички у вуха приготувати, оскільки африканські дудки вувузели дуже голосно гудуть і можуть пошкодити витончені європейські барабанні перетинки. Хлопці! Не варто перегинати палицю!

Слід зауважити, що ми самі побоюємося натовпу іноземних кримінальних елементів. Нас залякують некерованим натовпом аргентинських хуліганів, багатотисячною армією повій, мусульманськими терористами і іншими бажаючими проявити себе під час такої події.

Можу запевнити, що навіть до такого хаосу південноафриканський уряд готовий. Введено нову систему паспортного і митного контролю в аеропортах і на кордонах з ПАР. Країна звернулася по допомогу і сприяння до всі держав-учасниць Чемпіонату світу. Навіть презервативами запаслися, випросивши їх у глави британського уряду (чи не жарт - 42 мільйони штук!!!).

Проблем у ПАР багато й ігнорувати їх не варто. Щодня насильницькою смертю вмирає близько 50 осіб. На цьому фоні менш помітними стають інші: торгівля людьми, безробіття, проституція, розповсюдження наркоманії і неписьменність. Але завдяки зростаючому інтересу до країни, її проблеми привертають увагу міжнародної громадськості.

А що говорити про расову дискримінацію! У країні існує апартеїд навпаки. Тепер чорношкірі примушують білих розплачуватися за всі свої знегоди.

Не всі та не скрізь звичайно. Іноді атмосфера нагнічується і назрівають чергові конфлікти.

Тому яскравий приклад вбивство глави партії АДП (Африканського руху протистояння) Джина ТерБланжа і виступи глави опозиційної молодіжної ліги Африканського Національного Конгресу (АНК), обмеженого та ексцентричного Джуліоса Малеми, який закликає вбивати бурів.

Футбольні вболівальники

Некерований потік біженців із Зімбабве та інших суміжних країн посилює неспокійну ситуацію. Місцеві чорношкірі дуже недружньо ставляться до емігрантів з інших африканських країн. Останні займають їхні робочі місця, відбирають при цьому можливість піклуватися про свої родини. Як і скрізь, емігрантів наймають з більшим бажанням, оскільки ті менш вередливі та просять грошей менше.

Проте, країна залишається сонячною і радісною, а люди в ній, за більшістю своєю, добрі та гостинні. І на цьому варто зосереджувати свою увагу. Атмосфера в містах святкова, «декорація» яскрава, жителі з відкритими серцями готові до прийняття гравців і уболівальників. “Ладума!”, - гучно вигукують південноафриканці на стадіонах.

28 травня

Макараба? Вувузела? Закумі? – Звикайте! Чемпіонат cвіту з футболу у Південній Африці!

Вболівальники.

У сучасному світі є маса причин, аби радіти життю.

У Південній Африці на одну причину більше - Чемпіонат світу з футболу, що наближається з неймовірною швидкістю.

Не дивлячись на біди і знегоди, які довелося пережити місцевому населенню, нація, у більшості своїй, ще вміє веселитися і готуватися з ентузіазмом до грандіозної, за масштабами країни, події.

На вулицях розвішені прапори, їх також можна побачити у вікнах машин і будинків, південноафриканська символіка прикрашає кожен куточок навіть найменшого міста. Щоп'ятниці країна перетворюється на величезну яскраву жовто-зелену галявину, оскільки місцеві мешканці одягають майки славної, але вельми скромно граючої команди «Бафана Бафана», аби всіма силами її підтримати.

Як тільки ПАР вибрали хазяйкою проведення Чемпіонату світу, в країні почалася колосальна підготовка: відкрилися нові футбольні клуби, будуються нові стадіони і ремонтуються старі, розширюються дороги і покращується їхня якість, побудували додаткові мости і з'їзди; реставрують готелі, гостьові будинки і приватні елітні котеджі. Країна хоче уразити не лише своєю гостинністю, але і здивувати вишуканістю і комфортом.

Патріоти.

Квитки на матчі купувалися з більшою швидкістю на самому початку продажу, і лідерами були Америка з Британією, за ними - Німеччина і Австралія. Суміжні африканські країни теж не відступали від світових лідерів і купували квитки на найпрестижніші ігри.

Бажання місцевих уболівальників підтримати свої улюблені команди перевищило всі очікування (з 194 тисяч квитків 164 тисяч було придбано саме південноафриканцями). На цей момент цікавість до придбання квитків і, відповідно, швидкість продажу зменшилася.

Великої уваги було приділено розвиткові туристичного бізнесу. А як інакше? Таку можливість змарнувати не можна. Екзотична країна, прекрасна погода, чарівна природа... cафарі, винні ферми, море-океан...

Все це потрібно злити воєдино і запропонувати у найтоварнішому вигляді! За статистичними даними 70% опитаних зраділи можливості проявити себе і поліпшити стан свого бізнесу, тоді як 30% цинічно віднеслися до того, що відбувається.

На жаль, і їх зрозуміти можна. Напевно, це ті опитані, хто немає навіть елементарного - їжі та даху над головою, а про телевізори вже і говорити нема чого.

Будівельники стадіонів, а їх більше сімдесяти тисяч, залишилися без заробітку, а їхні сім'ї - без засобів існування. Ось і обурився народ, застрайкував. Наші чорношкірі брати борються за краще життя, причому активно використовують як прапор Чемпіонат з футболу, що наближається. Страйки, озброєні пограбування, вбивства...

Страйкують водії громадського транспорту, сміттярі та працівники інших соціальних служб, «гальмує» постачання електроенергії та телефонний зв'язок. У Кейптауні в очікуванні гостей, які масово збиралися приїхати і подивитися футбол, отримали комфортабельні автобуси. «Приязно» їх зустріли водії місцевих маршруток: автобуси спалили, водіїв убили.

Мандела.

Більшість з тих, хто планував приїхати і хоч якось почав стежити за подіями в країні, вже здав квитки і готується до затишного перегляду Чемпіонату на пласкому екрану телевізора. Навіщо зайвий раз ставати мішенню в тирі? Хоча всі можливі заходи безпеки були передбачені урядом.

Посилилися рейди патрулів, перевірки документів населення й автотранспорту, підключили безліч різних агентств і служб, відкрили офіс Інтерполу і залучили міжнародні комітети. Загалом, країна в бойовій готовності, але це, на жаль, ніяк не може зігріти африканські серця і, тим більше, заповнити напівпорожні стадіони, незаброньовані готелі і літаки.

Стільки надій було вкладено в Чемпіонат, а скільки сил і грошей, попри світову фінансову кризу! Але на те вона і надія, яка вмирає останньою.

Місцеві говорять, що не варто ховати цю подію не давши їй навіть народитися, і ситуація ще може змінитися на кращу. Тому завдання кожного мешканця цієї прекрасної країни - дати можливість гостям побачити і відчути всю її красу, тепло і гостинність людей, щедрість і турботу про них.

Цим славиться Африка і зараз її час проявити себе!

Напишіть нам

* заповнювати не обов'язково

Знаків:0

Інформація про вас буде використана лише для реєстрації.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS