BBC Ukrainian
Останнє поновлення: П'ятниця, 9 квітень, 2010 p., 12:10 GMT 15:10 за Києвом

Правові колізії Конституційного суду

Анастасія Зануда

Бі-Бі-Сі, Київ

Рішення Конституційного Суду України щодо можливості входження окремих народних депутатів до складу парламентської коаліції було винесено на основі правової ситуації, що склалася на сьогодні.

Так голова КС Андрій Стрижак пояснив, чому рішення ухвалене у четвер є протилежним до ухваленого у вересні 2008 року:

«Конституція не змінилась. Змінилось правове регулювання – був прийнятий закон про Регламент (Верховної Ради) на кінець через другі наші потуги. Нове тлумачення на цьому етапі ми не могли давати без урахування закону про Регламент, тому що конституційне положення реалізовано тільки зараз, на превеликий жаль».

Конституційний суд таким чином підтвердив законність формування чинної урядової коаліції у парламенті, сформованої не тільки за участю цілих фракцій, але й за участю окремих депутатів.

Отже, своє рішення члени Конституційного суду пов’язують із ухваленими на початку березня змінами до Закону про регламент Верховної Ради. Ці зміни і стали основою рішення суду, яке, на переконання багатьох оглядачів в Україні, діаметрально відрізняється із попереднього рішення Конституційного суду з питання складу парламентської коаліції від осені 2008 року.

Рішення суду очікували не стільки представники опозиції, які заздалегідь прогнозували рішення суду, скільки президент, для якого це рішення означає повну легітимізацію його більшості у парламенті та його уряду.

"Конституція не змінилась. Змінилось правове регулювання – був прийнятий закон про Регламент (Верховної Ради) на кінець через другі наші потуги. Нове тлумачення на цьому етапі ми не могли давати без урахування закону про Регламент, тому що конституційне положення реалізовано тільки зараз, на превеликий жаль."

Андрій Стрижак

Звертаючись до вищих сил напередодні Великодня, президент Віктор Янукович не приховував, що із нетерпінням чекає на рішення Конституційного суду, від якого залежала не тільки легітимність нової більшості та уряду, де Партія Регіонів грає провідну роль, але й подальший розвиток політичного життя в Україні, зокрема, і те, чи треба буде проводити нові парламентські вибори, аби сформувати нову коаліцію:

“Я дуже хочу, щоб Конституційний суд прийняв позитивне рішення, щоб у нас була стабільність, щоб у нас не було позачергових виборів. Сподіваюсь, вірю, і буду Господа Бога молити, щоб цього не сталося.”

Тим часом лідер опозиційного блоку Юлія Тимошенко заявляла, що на суддів Конституційного суду впливають нижчі матерії:

“Одним пропонували звільнитися. Іншим, тим, хто залишається і погоджується працювати із Януковичем на будь-яких умовах, в тому числі і порушуючи закони і Конституцію, за рішення, яке треба винести, і освятити цю коаліцію і уряд, пропонується 1 мільйон доларів. Цю інформацію я маю безпосередньо із Конституційного суду.”

Саме ці висловлювання пані Тимошенко стали причиною її виклику до Генеральної прокуратури, де хотіли побачити докази резонансних тверджень опозиціонерки. Заступник генпрокурора Віктор Кудрявцев каже, що жодних доказів правоохоронці так і не побачили. Натомість звернули увагу на скаргу голови Конституційного суду Андрія Стрижака, який вважає, що заяви Юлії Тимошенко про хабарництво суддів є нічим іншим, як тиском на суд.

Утім, тиск та впливи вищих і нижчих сил не завадили суддям ухвалити рішення, яке підтвердило легітимність створення парламентської коаліції, до якої увійшли не тільки фракції Партії регіонів, КПУ та Блоку Литвина, але й окремі депутати, зокрема, і з фракції Блоку Юлії Тимошенко. Як повідомив голова Конституційного суду Андрій Стрижак, із 18 суддів під час ухвалення рішення троє перебували у відпустці, один – на лікарняному, а ще один висловив окрему думку.

У поясненні до рішення йдеться про те, що воно відрізняється від рішення того ж таки Конституційного суду від жовтня 2008 року щодо легітимності створення коаліції лише із депутатських фракцій, через зміни до закону про Регламент Верховної Ради, ухвалені 9 березня. Відтак, голова Конституційного суду заявив, що у разі, як згодом будуть внесені якісь зміни до Конституції, до Конституційний суд може ухвалити і третє рішення стосовно питання про коаліцію.

Рішення Конституційного суду вже привітав президент Янукович і його представник у парламенті, Юрій Мірошниченко:

“Виходячи із сьогоднішнього рішення Конституційного суду, можна сказати, що діяльність коаліції, утвореної у Верховній Раді, є конституційною, законною, і ніякі політичні дискусії не зможуть перешкодити виконувати свої повноваження як членам коаліції, так і утвореного коаліцією уряду.”

Водночас депутат від НУНС, екс-міністр юстиції Роман Зварич каже, що рішення Конституційного суду є цинічним і не правовим, та дає підстави говорити про корупцію серед членів суду:

"Одним пропонували звільнитися. Іншим, тим, хто залишається і погоджується працювати із Януковичем на будь-яких умовах, в тому числі і порушуючи закони і Конституцію, за рішення, яке треба винести, і освятити цю коаліцію і уряд, пропонується 1 мільйон доларів. Цю інформацію я маю безпосередньо із Конституційного суду."

Юлія Тимошенко

“Кожен із цих 11 суддів чітко усвідомлює, що він приймав за відомо неправомірне рішення. Бо не можу бути так, що одного дня Конституційний суд каже, що це є біле, а через півтора роки на те саме раптом каже, що то вже є чорне. Я переконаний, що ми маємо всі ознаки корупції у Конституційному суді, і, звичайно, опозиція не буде так легко спостерігати за цими процесами.”

Пан Зварич також повідомив, що опозиція домагатиметься звільнення суддів Конституційного суду, голосами яких було ухвалене відповідне рішення.

Тим часом оглядач і редактор відділу політики часопису Дзеркало тижня Сергій Рахманін каже, що діаметрально різні позиції Конституційного суду з одного питання свідчать про його залежність від політичної кон'юктури, а це, у свою чергу, означає, що в Україні немає безстороннього арбітру:

“Насправді Конституція дозволяє довести, що народний депутат, як такий, незалежно від того, до якої фракції він належить, чи не належить до жодної фракції, може входити до будь-якої структури парламенту – більшості, меншості, опозиції. Але є рішення Конституційного суду, де було чорним по білому написано, що тільки депутати, які є членами фракцій, можуть входити до коаліції. І сам факт того, що Конституційний суд бездоганно довів протилежне, свідчить про те, що Конституційний суд працює на замовлення. Байдуже, платять за це замовлення, чи не платять. Ми можемо говорити про те, що у нас єдиний орган, який міг би впливати на владу, він похований, його нема.”

Після того, як президентом України став Віктор Янукович, Верховна Рада проголосувала за запропоновані Партією регіонів зміни до закону Про регламент, які відкорегували порядок формування коаліції. Цей закон було негайно підписано президентом, і вже за кілька днів після цього у парламенті була створена нова коаліція на чолі із Партією регіонів, яка сформувала уряд. Паралельно регіонали зробили подання до Конституційного суду про відповідність цих змін Конституції.

Але вже за кілька днів після цього до Конституційного суду надійшло ще одне подання – від депутатів із фракції БЮТ, які оскаржували законність змін до регламенту Верховної Ради, що відкрили шлях до формування нової коаліції та уряду. Це подання все ще перебуває на розгляді у Конституційному суді. Голова суду Андрій Стрижак не виключив, що норму про можливість формування коаліції з окремих депутатів, яка й стала основою рішення суду, буде визнано неконституційною і виключено із Регламенту – навіть рішенням того ж таки Конституційного суду.