Чи відрізняються характери жінок і чоловіків?

Чоловіки та жінки Копирайт изображения Thinkstock

Науковці погоджуються, що чоловіки та жінки мають різні особистості. Але чи впливають ці відмінності на наше життя, спробував з'ясувати психолог Крістіан Джаррет.

Кажуть, що чоловіки і жінки настільки відрізняються одне від одного, що, здається, походять з різних планет. Комусь це твердження здається кумедним, а когось дратує.

Бестселер Джона Грея "Чоловіки – з Марса, жінки – з Венери", вперше опублікований на початку 1990-х, розійшовся мільйонними тиражами і надихнув безліч пародій і комедійних шоу.

Хоча різниця у фізичних даних між чоловіками та жінками – очевидна, питання про відмінності в їхній психології – значно складніше і неоднозначніше. Адже достеменно виміряти ці відмінності - непросто.

А коли психологам все ж вдається їх виявити, одразу виникають суперечки щодо того, чи є вони вродженими, тобто біологічними, чи все-таки придбаними, соціокультурними.

Отож, запитання: чи народжуються чоловіки і жінки різними або ж такими їх робить суспільство?

Відповісти особливо важко, коли йдеться про відмінності характеру. За результатами більшості досліджень, чоловіки справді відрізняються від жінок у деяких важливих рисах особистості. Але чим пояснюється ця різниця – природою чи впливом соціуму? І наскільки важливу роль вона відіграє у житті?

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Чи зумовлені відмінності між чоловіками та жінками гендерними ролями в суспільстві?

На думку деяких науковці, відмінності – здебільшого незначні, але разом можуть мати досить важливі наслідки.

Результати одного з найбільш авторитетних досліджень в цій галузі опублікували в 2001 році. Вчені Пол Коста, Роберт Маккрей і Антоніо Террачано опитали 23 тисячі чоловіків і жінок із 26 різних культур.

Незалежно від національності (а в дослідженні брали участь, зокрема, мешканці Гонконгу, США, Індії та Росії), жінки переважно вважали притаманними собі такі риси, як душевність, дружність, тривожність і сором'язливість.

Чоловіки ж зазвичай називали себе наполегливими та відкритими до нових ідей.

Із так званої "Великої п'ятірки" рис особистості жінки мали вищі бали за параметрами "готовність до згоди" і "нейротизм", а також частково - "відкритість досвіду".

У чоловіків же були більш вираженими "екстраверсія", а також деякі аспекти показника "відкритість досвіду", не властиві жінкам.

Критики цієї методики вказують на те, що учасники експерименту оцінювали себе самі, тобто, можливо, вони описували себе відповідно до гендерних ролей, нав'язаних суспільством.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Особистісні відмінності між статями починають проявлятися в дуже ранньому віці

Утім, схожі результати отримали і в ході іншого дослідження. У ньому брали участь 12 тисяч людей, які представляли 55 різних культур, і їх просили оцінити не тільки себе, а й особистісні якості близько знайомих їм чоловіків та жінок.

Крім того, науковці виявили, що особистісні відмінності між статями починають проявлятися в дуже ранньому віці. Наприклад, в одному експерименті вивчався темперамент 357 пар близнюків у віці 3 років.

З'ясувалося, що хлопчики в парах у цілому більш активні, а дівчатка - сором'язливіші, краще контролюють свою поведінку і зосереджуються.

Виявляється, ці відмінності зберігаються до глибокої старості, як підтвердив експеримент, у якому брали участь жінки і чоловіки у віці 65-98 років.

Фахівці в галузі еволюційної психології пояснюють це різними механізмами виживання для чоловіків і жінок, які складалися протягом тисячоліть еволюції.

Так, турботливіша жінка краще захистить своє потомство від небезпеки, а сміливіший чоловік матиме більше успіху в конкуренції за жінку.

Деяким науковцям не подобається таке суто біологічне пояснення людської поведінки, адже соціокультурні чинники, які визначають нашу особистість і моделі поведінки, також дуже важливі.

Ці соціальні сили майже напевне відіграють свою роль. Але всі три великі міжкільтурні дослідження - Кости, Маккрея та інших - з'ясували, що усереднені особисті чоловіків і жінок більше відрізнялися у розвинутих і гендерно-егалітарних культурах, наприклад в Європі та Північній Америці. Натомість ця різниця була менш вираженою у культурах Азії і Африки, де гендерної рівності менше (якщо вимірювати такими речами, як жіноча грамотність чи тривалість життя. )

Втім, низка досліджень спростувала цю думку. Виявилося, що вроджені, біологічні фактори, що впливають на особистісні відмінності чоловіків і жінок, яскравіше виражені в культурах, які досягли високого рівня гендерної рівності.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Різниця між чоловіками та жінками виявляється навіть на підсвідомому рівні

Схоже, що це суперечить ідеї, що наші особистості розвиваються із культурних очікувань щодо традиційних гендерних ролей. Наприклад, що більш доступною є освіта в країні, то більше на успіх в навчанні впливають вроджені інтелектуальні здібності.

Досліджувати особистість можна й за допомогою непрямих тестів. Наприклад, вчені вимірюють швидкість реакції людини, яка повинна натискати на клавіші клавіатури, реагуючи на різні слова. За допомогою цього дослідники з'ясовують, з якими рисами особистості асоціює себе людина.

Важливо, що учасники не усвідомлюють мети експерименту і не намагаються підлаштовуватися під очікування суспільства щодо гендерних ролей.

Один із таких експериментів виявив втричі менше відмінностей між особистостями чоловіків і жінок, ніж стандартні опитування. Втім, вони все ж були, й до того ж – були статистично значущими.

Цікаво, що імпліцитні експерименти підтвердили саме ті відмінності, про які йшлося в попередніх дослідженнях: жінки мали вищі бали за показниками "нейротизм" і "готовність домовлятися".

Іншими словами, гендерні відмінності присутні й на підсвідомому рівні.

Але дебати з приводу різниці у психології статей на цьому не скінчилися. Низка науковців вважає, що детальний аналіз може виявити відмінності між чоловіками і жінками в ширшому спектрі рис.

У дослідженні 2011 року, в якому взяли участь 2 500 людей, виявилися гендерні відмінності в 10 аспектах особистості. Так, жінки набрали більше балів у таких рисах, як ентузіазм, співчуття, ввічливість, акуратність, непередбачуваність і відкритість. А чоловіки продемонстрували більшу впевненість у собі, працьовитість та інтелект.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Розуміння наших відмінностей робить нас менш упередженими до протилежної статі

Дослідники відзначили, що такі аспекти неможливо було виявити на рівні "Великої п'ятірки" рис особистості, яка використовувалася в попередніх дослідженнях.

Хоча суперечки про масштаб і причини гендерних відмінностей, швидше за все, вируватимуть ще багато років, логічно припустити, що вони все ж існують.

Ключове слово тут – "середньостатистичні" чоловіки і жінки. Хоч би якому з досліджень ми не віддали перевагу, між двома статями однаково набагато більше спільного.

У той же час варто відзначити, що це питання значно серйозніше, ніж балачки у світських хроніках. Серед науковців зростає розуміння тієї ролі, яку риси особистості відіграють у нашому життєвому виборі, а також в стані душевного здоров'я.

Глибше розуміння відмінностей між чоловіками і жінками, допоможе створити рівні можливості для всіх членів суспільства, а також надавати більш ефективну психологічну допомогу. Адже деякі з психологічних проблем більш притаманні тій чи іншій статі. Так, депресія частіше трапляється у жінок, що відповідає більш високому рівню невротизму серед них.

"Протягом багатьох поколінь чоловіки впливали на формування особистісних рис жінок, і навпаки, – зазначає італійський дослідник Марко дель Гвідічі. – В результаті цього дивного і складного процесу ми стали такими, якими є".

"Усвідомлення цього робить наші судження щодо протилежної статі менш упередженими - попри те, подобаються нам певні риси чи ні", – додає він.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему