BBC Ukrainian

Головна сторінка > Новини

'Тризуб' каже, що в СІЗО катують хлопця за Сталіна

16 лютий 2011 11:18 GMT

Роман Лебедь

Бі-Бі-Сі, Київ

Міліція на місці зруйнованого монумента Сталіна

Представники правих організацій в Україні заявляють про катування юнака, якого затримала міліція за звинуваченням у пошкодженні пам'ятника Сталіну. 20-річний син керівника Всеукраїнського товариства "Тризуб" перебуває у слідчому ізоляторі в Запоріжжі. Прокуратура, яка проводила перевірку, заперечує, що хлопця катували.

Мати каже, що її сина катують

Пилип Таран опинився за ґратами за наругу над пам'ятником Йосипові Сталіну поблизу запорізького обкому Комуністичної партії. На початку січня монумент підірвали, але ще перед тим йому відпиляли голову, в чому і звинувачують юнака.

У "Тризубі" не відкидають цих звинувачень, хоча, за словами мами хлопця - Жанни Стемпіцької, яка очолює організацію "Жіноча січ", - її сина утримують не тільки через це:

"Ще до СІЗО щонайменше по 5, по 15 годин тривали допити. Коли він не хотів підписувати протоколи, його, ясна річ, лупцювали. Йому прямо нахабно казали - ти син головного командира, ти повинен знати інформацію, і ти нам її розкажеш".

Жінка розповіла Бі-Бі-Сі, що слова сина їй передала його адвокат. Мовляв, проти хлопця застосовували електрошок, від чого він періодично непритомнів. Крім того, має численні гематоми. Також нібито в ході перевірки до нього приходив прокурор і пропонував підписати папери, що його не били, і скарг він не має. Після того, як юнак відмовився, його буцімто знову били в камері.

Прокуратура дивується

У прокуратурі підтвердили, що справді проводили перевірку, але такими заявами здивовані. Як розповів Бі-Бі-Сі начальник відділу прокуратури Запорізької області Валерій Зелений, юнак категорично спростував повідомлення про те, що його ніби катували:"Під час первинного огляду в медичній частині скарг на стан здоров'я не було, погіршення самопочуття не було, тілесних ушкоджень ніяких в нього не було виявлено".

Складність у тому, що ані близьких, ні журналістів до хлопця не допустять, поки триває слідство.Існує також певна неузгодженість щодо дат. У прокуратурі кажуть, що хлопця затримали 18 січня, а в СІЗО він опинився 26-го. Мати ж каже, що затримали 8-го січня, і, за її словами, саме перед слідчим ізолятором над хлопцем збиткувалися. Тепер близькі Пилипа мають намір писати скарги і вимагати контролю над цією справою парламентської комісії."Єдине - я хочу дочекатися суду, щоб моя дитина залишилася жива і неушкоджена", - каже мама юнака.

А тим часом мер Запоріжжя Олександр Сін заявив, що пам'ятник Сталіну на території Запорізького обкому Компартії встановлено незаконно, оскільки він спочатку не був внесений в архітектурний проект. Міський голова запевняє, що у разі появи біля будинку КПУ нового пам'ятника Сталіну, його знесуть.

Влада відкидає політичні мотиви

Від початку року проблеми із правоохоронцями мали також представники інших правих організацій, яким інкримінували руйнування пам'ятника Сталіну, підпал офісу Партії Регіонів та інші дії. В тому числі це члени партії "Свобода", вже згаданого товариства "Тризуб" імені Степана Бандери та Конгресу Українських націоналістів.

Влада відкидає всі звинувачення у політичних мотивах переслідування активістів та політиків і наполягає суто на правопорушеннях: хуліганстві та подекуди тероризмі, як у випадках з правими діячами, а також в економічних злочинах, коли йдеться про колишніх урядовців.

Поділитися новиною

Email Facebook Google+ Twitter