BBC Ukrainian

Головна > Новини

Україна відзначила 200-річчя з дня народження Шевченка

Facebook Twitter Google+
9 березня 2014 22:56 GMT
Шевченко

У деяких містах мітинги з нагоди 200-річчя поета проходили під антивоєнними гаслами.

Подекуди ювілейні демонстрації були мирними, у низці міст сходу та півдня країни мали місце сутички та навіть побиття учасників шевченківських заходів.

У Севастополі проросійські активісти та козаки напали на ходу під національними прапорами, повідомляє кореспондент ВВС.

У Луганську протистояння закінчилось написанням новопризначеним ОДА заяви про відставку, котру, втім, він сам згодом назвав юридично нікчемною.

Мирні заходи

Багатотисячне віче на честь 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка відбулося у центрі Києва.

Перед його учасниками виступив, зокрема, прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, котрий заявив, що Україна не поступиться ані сантиметром своєї землі та вирішуватиме конфлікт виключно дипломатичними та політичними методами.

У Тернополі близько 6 тисяч людей утворили на підтримку миру в Україні живий Ланцюг єдності довжиною 4,5 км.

Ланцюг простягнувся від Збаразького кільця через центральну частину міста до площі Перемоги.

Учасники акції тримали в руках національну символіку.

Присутні, які утворили живий ланцюг, одночасно прочитали слова з поезії Тараса Шевченка: "Свою Україну любіть. Любіть її ... во врем'я люте, В останню, тяжкую минуту. За неї Господа моліть".

Кількакілометровий живий Ланцюг миру утворили і у Львові.

Тут під час ранкової молитви львів’яни, військові та гості міста вишикувалися від львівського Оперного театру на проспекті Свободи до пам’ятника Тарасу Шевченку і далі до проспекту Шевченка, а згодом – передавали одне одному "Кобзар".

На одязі учасників живого ланцюга були стрічки з кольорами національної символіки, переважна більшість людей тримала прапори України.

Харків та Одеса: без конфліктів

У Харкові на антивоєнну ходу за оцінками міліції вийшли 10 тисяч людей.

Учасники заходу пронесли 100-метровий прапор України від пам'ятника Шевченку до монумента Незалежності на площі Конституції.

За повідомленням "Інтерфакс-Україна", на чолі колони їхала група велосипедистів з прапорами України і прапорцями Харкова. У кількох людей до спини були прикріплені портрети Тараса Шевченка.

Люди співали гімн України і скандували "Ні війні!", "Україна, Харків, Крим!".

Водночас біля пам'ятника Леніну на площі Свободи зібралися кілька сотень людей з георгіївськими стрічками.

В Одесі ж кілька тисяч людей виконали гімн України на Потьомкінських сходах. Учасники заходу скандували: "Одеса – не Росія", "путін – фашист", "Одна єдина соборна Україна".

Донецьк: мітинг, що не відбувся

У Донецьку акцію, що мала відбутися під українськими прапорами, скасували за годину до її початку через те, що на місце збору її учасників завчасно прийшли близько двох тисяч агресивно настроєних проросійських активістів, повідомляє кореспондент ВВС Україна.

Їхня акція – з вимогами звільнення самопроголошеного "народного губернатора" Павла Губарева та проведення референдуму про визначення статусу Донецької області – відбулася кількома годинами раніше.

В результаті організатори акції за соборність України, де планувався виступ одного з лідерів опозиції Віталія Кличка, не змогли змонтувати сцену і встановити обладнання.

Протистояння між учасниками мітингу, що так і не відбувся, та проросійських активістів тривало понад півгодини.

Кілька десятків донеччан тримали в руках національні прапори та символіку, а за кордоном силовиків сотні проросійських активістів вигукували на їхню адресу образливі гасла. Кілька разів в учасників проукраїнського пікету кинули яйця та порожні пластикові пляшки.

Люди із національною символікою вийшли за межі площі під охороною працівників міліції, після чого натовп із російськими прапорами розійшовся.

Частина активістів рушила центральною вулицею, зриваючи по дорозі українські прапори і встановлюючи на їхнє місце російські.

Віталій Кличко, котрий так і не зміг виступити в Донецьку, закликав донеччан не боятися виходити на проукраїнські акції та створювати дружини, які могли б спільно з міліцією охороняти громадський порядок.

Луганськ: подертий прапор і заява про відставку

У Луганську понад дві тисячі проросійських активістів витіснили близько тисячі учасників мітингу на честь 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка з площі, де вони проводили свій захід, а згодом рушили до будівлі облдержадміністрації.

Один з активістів, видершись на її дах ОДА, розірвав український прапор та вивісив замість нього російський триколор. Повідомляється, що близько 150 міліціонерів не втручалися у події.

Згодом, заблокувавши всі входи та виходи до ОДА, демонстранти дали новопризначеному губернаторові Михайлу Болотських 10 хвилин, аби вийти до мітингувальників і подати у відставку. Міліція при цьому залишила будівлю.

Згодом пан Болотських на вимогу мітингувальників підписав заяву про свою відставку.

Увечері на своїй сторінці у Facebook він заявив, що був змушений зробити це, "аби зупинити захоплення ОДА, запобігти можливим провокаціям та під тиском".

За його словами, його заява про відставку "по суті, не має юридичної сили".

"Продовжую виконувати покладені на мене обов’язки голови облдержадміністрації", – заявив пан Болотських.

Севастополь: нагайки проти мирної ходи

У Севастополі учасників ходи на честь 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка побили проросійські активісти та козаки.

Кореспондент ВВС Бен Браун, котрий перебував на місці подій, каже, що серед учасників заходу було чимало жінок. За його словами, проти мирних демонстрантів, що тримали в руках національні прапори застосовувалися нагайки. Крім того, нападники побили кілька автомобілів.

Наш кореспондент повідомляє, що в кінці мітингу, коли, власне, дійшло до протистояння, погрози почали лунати і на адресу знімальної групи ВВС, тому журналісти були змушені залишити місце подій.

Поділитися новиною

Email Facebook Google+ Twitter