BBC Ukrainian

Головна сторінка > Політика

Новий КПК: влада хвалить, опозиція критикує

Facebook Twitter Google+
13 квітня 2012 16:03 GMT

Олесь Коношевич

ВВС Україна

Парламент ухвалив Кримінально-процесуальний кодекс

Влада каже, що з ухваленням Кримінального процесуального кодексу було виконано одну із вимог Парламентської Асамблеї Ради Європи, яка закликала України якнайшвидше прийняти цей документ.

Натомість представники опозиції заявляють про порушення Конституції і регламенту під час ухвалення документу, називають це відхиленням від демократії та наголошують на збільшенні ризиків для пересічних громадян.

Опозиціонери вже заявили, що звернуться до Конституційного суду, щоби той перевірив відповідність Кодексу Основному закону.

За КПК проголосували о четвертій ранку 13 квітня.

Президент: привітав, але не підписав

Віктор Янукович, як сказано у повідомленні його прес-служби, привітав ухвалення Кодексу, назвавши це історичним кроком до побудови демократичної європейської держави.

Але в тому ж повідомленні сказано, що президент не підписуватиме закон без висновків експертів.

"Президент зазначив, що прийнятий парламентом документ буде знову направлений міжнародним експертам, які оцінять внесені депутатами поправки на відповідність до найсучасніших демократичних стандартів. Після висновків експертів Президент визначиться щодо затвердження документа", - повідомляє прес-служба.

Перший заступник голови комітету парламенту з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Олійник в інтерв'ю ВВС Україна назвав документ компромісом між політичними силами, стверджуючи, що опозиція не хотіла його ухвалення задля дискредитації влади.

На його думку, правляча Партія регіонів робить все, аби виконати резолюцію ПАРЄ.

Пан Олійник заперечив звинувачення у тому, що новий КПК розширив повноваження генеральної прокуратури.

"До сьогодні окремі дії прокурора не були предметом судового контролю. Без суду можна було затримати особу. Нині ми прописали, що будь-які обмеження прав людини мають бути здійснені лише з дозволу суду. Тобто прокурору треба тепер бігати за санкцією в суд. Ось вам і судовий контроль. Потім – ми в прокуратури поступово забираємо слідчі функції", - каже Володимир Олійник.

За його твердженнями, той прокурор, який порушив справу і контролював слідство, а не інший, нині має йти в суд і доводити: в такому випадку, каже депутат, прокурор ретельніше зважуватиме все перед передачею справи до суду.

Представники європейських інституцій неодноразово заявляли, що слідчі функції прокуратури в Україні суперечать європейським стандартам.

Натомість, керівник юридичного відділу опозиційного "Фронту змін" Павло Петренко сказав ВВС Україна, що окрім підтримання звинувачення в суді, прокуратурі за новим КПК залишили досудове слідство.

"Це заборонено Конституцією. А в цьому кодексі прокуратура ще на п'ять років залишила за собою досудове слідство. Прокурор має право давати вказівки слідчому і в разі невиконання, слідчий може нести відповідальність аж до кримінальної", - каже Павло Петренко.

Посилення ролі силових структур?

Пан Петренко каже, що, згідно з новим кодексом, захист буде виконувати функцію простого слухача. Він також твердить, що запроваджується новий інститут, який передбачає негласні слідчі дії, в тому числі прослуховування чи зовнішнє спостереження.

За новим кодексом, пояснив експерт, якщо подається заява про злочин, вона одразу підлягає реєстру, і з наступного дня починаються слідчі дії, в тому числі, негласні.

"Можуть проводитись обшуки, допити, зовнішнє спостереження та прослуховування, а людина про це може навіть не знати", - пояснив він.

Опозиція також каже про посилення ролі силових структур, зокрема, СБУ, стверджуючи, що Кодекс ухвалювали в редакції президента, згідно з якою органам безпеки передано 77%в складів злочину, багато з яких, мовляв, не притаманні цьому органу.

Водночас такі закиди відкидає регіонал Володимир Олійник, нагадуючи про плани створення бюро розслідування, куди перейдуть всі слідчі, а до того - триватиме перехідний етап.

"СБУ в майбутньому буде позбавлена слідчих дій. Але сьогодні, коли ми забрали у прокуратури слідчих, то куди їх передавати? Це перехідний етап. Бо незабаром буде нова структура", - твердить Володимир Олійник.

Політики звертають увагу на те, як ухвалювався Кодекс - силами кількох десятків депутатів від більшості. Спікер Верховної Ради Володимир Литвин, своєю чергою, заявляє, що над Кримінальним процесуальним кодексом український парламент працював ретельно і ухвалив його без порушень.

"Скрупульозно ми розглядали кожну поправку, кожну статтю і кожну главу", - заявив він на ранковому засіданні парламенту 13 квітня, пише Інтерфакс-Україна.

Спікер підкреслив, що при розгляді КПК у другому читанні народні депутати "шукали та знаходили компроміс", і тому порадив утриматись від будь-яких заяв, що КПК прийняли з порушеннями.

Поділитися новиною

Email Facebook Google+ Twitter