BBC Ukrainian

Головна сторінка > Політика

"Свобода" і європейські націоналісти: конфлікти є, війни нема

Facebook Twitter Google+
24 січня 2013 16:47 GMT

Святослав Хоменко

ВВС Україна

Свобода

Статус партії "Свобода" в Альянсі європейських національних рухів залишається незмінним – вона є спостерігачем, йдеться у заяві Альянсу, текст якої має у своєму розпорядженні ВВС Україна.

Так об’єднання європейських націоналістичних та крайньо правих партій відреагувало на поширення в українських ЗМІ інформації про те, що "Свободу" було виключено з Альянсу за надмірний радикалізм її ідеології.

Представники "Свободи" визнають, що мають певні тертя з угорськими та польськими націоналістами, та пов’язують поширення недостовірної інформації про себе з діяльністю "агентів впливу", котрим не подобається зростання популярності партії в Україні.

Альянс європейських національних рухів каже, що протягом 2013 року вживатиме заходів для вирішення "проблем, що виникають між європейськими патріотами".

"Інформаційна війна"

Інформацію про виключення "Свободи" з Альянсу європейських національних рухів (АЄНР) 10 січня поширило українське видання "2000" з посиланням на польського експерта, президента Європейського центру геополітичного аналізу та колишнього депутата Сейму Матеуша Піскорського.

Цю інформацію пан Піскорський підтвердив у розмові з ВВС Україна.

"Йдеться про надмірний радикалізм і прояв расистських позицій цією політичною силою", – повідомив він.

У свою чергу, "Свобода" заявила, що інформація про її виключення з АЄНР не відповідає дійсності.

"Цю брехливу інформацію ми розцінюємо як черговий сплеск системної інформаційної війни, розгорнутої проти "Свободи", – йдеться у заяві партії з цього приводу.

Заступник голови "Свободи" Юрій Сиротюк у розмові з ВВС Україна називає початком цієї війни несподіване внесення болгарським євродепутатом Крістіаном Вігеніним поправкипро занепокоєння популярністю "Свободи" до резолюції Європаламенту з українського питання. Вносячи таку поправку в грудні минулого року, пан Вігенін назвав погляди "Свободи" "расистськими, антисемітськими та ксенофобськими".

За словами пана Сиротюка, у "Свободі" не виключають, що пан Піскорський "мав спільні інтереси з Росією" і міг бути "агентом впливу чи російських спецслужб".

У розмові з ВВС Україна польський експерт рішуче відкинув ці закиди і не виключив, що звинуватить представників "Свободи" у наклепі на свою адресу.

Матеуш Піскорський має неоднозначну репутацію у себе на батьківщині.

Польський журнал Newsweek стверджує, що діяльність очолюваного ним Європейського центру геополітичного аналізу включає в себе "подорожі за рахунок Кремля, контакти з російськими службами та паломництва до кривавих режимів".

Автори публікації стверджують, що кілька тижнів тому цей центр організовував прес-тур до Сирії, в рамках якого журналісти мали взяти участь у міжнародній конференції на тему протидії наклепам на сирійську владу.

Раніше ця організація видала книжку, присвячену аналізу білоруської політичної системи, профінансовану, в тому числі, тамтешньою владою.

Серед партнерів Піскорського Newsweek називає колишнього начальника управління президента Росії з міжрегіональних та міжкультурних зв’язків та персону нон грата у Литві, Латвії, Естонії та Грузії Модеста Колерова.

У коментарі ВВС Україна Матеуш Піскорський спростував ці закиди і повідомив, що вже подав позов до суду з приводу публікації у Newsweek.

"Конфлікт історичної пам'яті"

Президент АЄНР, депутат Європарламенту від французького Національного фронту Бруно Голніш, у розмові з ВВС Україна підтвердив, що статус партії "Свобода" у об’єднанні залишається незмінним.

"Свобода" не може претендувати на повноправне членство (у Альянсі – ред.) через те, що ми є організацією, яка передбачає право на повне членство лише для партій з країн- членів ЄС, а це поки що не стосується України. "Свобода" завжди була спостерігачем, і ми погодилися з тим, що вона повинна зберегти цей статус", – розповів він про результати засідання ради Альянсу, яке відбулося минулого тижня у Страсбургу.

За підсумками цього засідання АЄНР видав спеціальну заяву, яка є в розпорядженні ВВС Україна.

"Всупереч деяким чуткам, українську політичну партію "Свобода" не було виключено з Альянсу європейських національних рухів…"Свобода" мала та зберігає за собою статус спостерігача у Альянсі", – йдеться у цьому документі.

У той же час, пан Голніш повідомив, що в межах організації справді мають місце певні проблеми між "Свободою" з одного боку та угорськими і польськими націоналістами – з іншого.

"Я б назвав це конфліктом історичної пам'яті. Проте цей конфлікт не повинен заважати нам боротися з нашим спільним ворогом – глобалізмом… Можуть бути і інші проблеми, цього я не знаю", – сказав пан Голніш.

У заяві Альянс повідомляє, що вважає однією зі своїх цілей "вирішення проблем, які можуть виникати між європейськими патріотами", тому вирішення протиріч між "Свободою" та польськими й угорськими членами Альянсу обговорюватиметься в рамках організації "між усіма причетними партіями" пізніше у 2013 році.

Проблеми є

Про природу проблем між українськими та польськими націоналістами ВВС Україна розповів представник АЄНР у Польщі, колишній заступник міністра закордонних справ цієї країни Даніель Павловець.

"Свобода" не відмовляється прославляти дії УПА та її дії стосовно польського населення… Позиція, яку демонструє "Свобода" з цього приводу, є навіть не націоналістичною, бо її ми могли б зрозуміти, а шовіністичною", – заявив він.

"У нас з ними (польськими націоналістами – ред.) теж дещо важка дискусія. Якщо в українських націоналістів нема якихось імперських, шовіністичних побажань, то не секрет, що у частини поляків теж є думка, що Галичина – це історична частина Польщі", – відповідає на ці закиди Юрій Сиротюк зі "Свободи".

Конфлікт між закарпатською "Свободою" та угорськими націоналістами минулого року навіть став предметом розгляду суду.

Тоді представники угорської меншини встановили на Верецькому перевалі пам’ятний знак "На честь переходу угорських племен у Карпатський басейн", а члени місцевої "Свободи" нібито зруйнували його.

Крім того, "Свобода" активно виступає проти надання угорській мові статусу регіональної місцевими радами Закарпаття.

"Свобода" – не єдина іноземна партія, з якою побили горшки угорські націоналісти з партії "Йоббік".

Видання EUObserver повідомляє, що у листопаді 2009 року, невдовзі після створення АЄНР, заступник голови "Йоббіка" Золтан Балчо сказав, що членами Альянсу ніколи не стануть словацькі та угорські націоналісти.

"Мільйони етнічних угорців (поза Угорщиною – ред.) та партія "Йоббік" ніколи не працюватимуть разом з партіями, які є не патріотичними чи націоналістичними, а шовіністичними. Ми ніколи не працюватимемо зі Словацькою національною партією та партією "Велика Румунія", – сказав він тоді журналістам.

Природні конфлікти

Так чи інакше, офіційно "Свобода" залишається спостерігачем у АЄНР і, як каже Юрій Сиротюк, ця ситуація збережеться і надалі, незважаючи на природні, на його думку, конфлікти з націоналістами з сусідніх країн.

"Для будь-яких європейських націоналістичних об’єднань було б помилкою уникати контактів зі "Свободою", бо це не вони нам, а ми їм зараз можемо допомагати – досвідом, зразками нашої політичної боротьби, таборуванням для їхніх молодіжних організацій", – каже він.

Матеуш Піскорський, який першим оприлюднив інформацію про виключення "Свободи" з Альянсу, на прохання ВВС Україна прокоментувати заяву-спростування АЄНР з цього приводу сказав, що президент Альянсу Бруно Голніш "намагається бути дипломатичним". Однак, за інформацією пана Піскорського, польські націоналісти поставили умовою продовження своєї співпраці з АЄНР відсутність у його складі "Свободи".

"Найближчим часом група польських та німецьких політологів напише книжку на тему "Свободи". Там ми представимо наш погляд на те, що "Свобода" є неонацистською партією, діяльність котрої є недопустимою", – сказав він.

"Багато кого турбує зростання популярності "Свободи" в Україні… Головне – щоб люди зрозуміли, що не все те, що кажуть і пишуть про "Свободу", є правдою", – каже заступник голови цієї партії Юрій Сиротюк.

Поділитися новиною

Email Facebook Google+ Twitter