У світі вшановують загиблих поляків

Image caption Біля президентського палацу у Варшаві зібралися тисячі людей

Президент Польщі Лех Качинський, його дружина Марія та десятки чільних польських урядовців та військових загинули в авіакатастрофі на заході Росії. Офіційні представники кажуть, що літак Ту-154 впав, коли намагався здійснити посадку в густому тумані в аеропорту Смоленська.

Серед 88 членів польської делегації, які, за повідомленнями, були на борту літака, були також голова Центрального Банку Польщі Славомір Скшипек, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, віце-спікер Сейму Кшиштоф Путра, війце-спікер Сенату Крістіна Бохенек.

Серед загиблих також заступник міністра оборони Польщі Станіслав Єжи Комаровський, директор Інституту пам’яті Анджей Пшевознік, начальник Генерального штабу Франтішек Ґаґор, кандидат у президенти Польщі, колишній міністр оборони Єжи Шмайдзінські та інші посадовці, політики, релігійні й громадські діячі.

Серед загиблих були також представники родин польських офіцерів, розстріляних у Катині.

Російські лідери - президент Медвєдєв і прем’єр Путін висловили співчуття з приводу смерті польського президента Качинського.

Вони пообіцяли ретельне розслідування причин авіакатастрофи. Президент Медвєдєв оголосив у понеділок в Росії день жалоби.

Канцлер Німеччини Анґела Меркель сказала, що вона глибоко шокована.

Британський прем’єр Ґордон Браун також висловив смуток з приводу смерті пана Качинського, про якого він сказав, що він мав «одну з головних ролей в сучасній політичній історії Польщі».

Колишній президент Польщі Лех Валенса назвав катастрофу літака другою Катинською трагедією.

Лех Валенса: "Загинула еліта нашої країни. Як і в Катині, ми втратили частину еліти Польщі".

У заяві президента Януковича йдеться: "У цей час глибокої жалоби ми поділяємо важкий біль втрати дружнього польського народу і сумуємо з родинами загиблих".

Тиждень національної жалоби

У Польщі прем’єр Дональд Туск скликав надзвичайне засідання уряду. Кореспондент Бі-Бі-Сі у Варшаві каже, що, коли прем’єру Дональду Туску повідомили про катастрофу, він плакав.

Тисячі поляків зібралися біля президентського палацу у суботу.

Прем'єр Дональд Туск назвав авіакатастрофу найтрагічнішою подією в сучасній польській історії.

За польською Конституцією, обов’язки президента виконуватиме голова Сейму Броніслав Коморовський до обрання нового президента.

Пан Коморовський оголосив тиждень національної жалоби за загиблими.