Подкастинг – це те, що під каструлю?

подкастер
Image caption Подкаст може створити будь-хто.

Термін “подкастинг” - новий і багатьом українцям незнайомий. Він поєднав у собі два слова – I-Pod і broadcasting. Тобто, мовлення у форматі mp3.

На відміну від слухачів радіо, які слухають те, що їм пропонує радіостанція, подкастинг дозволяє обрати самостійно, що ви хочете слухати чи дивитися. І найголовніше – саме у той час, коли вам зручно ввімкнути свій програвач. Ось так простими словами можна пояснити переваги подкастингу.

Андрій Іздрик, власник сайту для українських подкастерів говорить, що зустрічався з багатьма версіями, що таке подкастинг, але найбільше йому сподобалася ідея мами однієї знайомої: “Моя мама досі думає, що подкаст – це щось під каструлю”.

Краще за радіо?

Цей новий спосіб поширення аудіо та відео через мережу Інтернет існує лише кілька років і дозволяє створювати матеріали кожному бажаючому. Цим подкастинг і відрізняється від, наприклад, радіостанції, де працюють професійні журналісти. Подкастинг не лише можна створити будь-кому, але й надати його для перегляду чи прослуховування кожному, хто зацікавиться в Інтернеті.

Image caption На телефони останніх моделей подкасти завантажувати легше

Подкаст регулярно оновлюється відповідно до тематики. Якщо, наприклад, підписатися на подкаст про садівництво, то він буде оновлюватися відповідно до пори року – наприклад, у якому місяці краще саджати нарциси чи як боротися влітку зі шкідниками.

Український подкаст також пропонує літературну програму, де можна знайти цікаві подкасти і про казки, і про детективи, і про белетристику. Або подкаст для мело- чи кіноманів.

Після того, як людина вибере свій подкаст, треба на нього підписатися і скачувати файли через мережу Інтернет у свій плейєр, телефон чи I-Pod. Журналістка Ольга Токарюк розповідає, що у неї сучасний мобільний телефон, і він може оновлювати подкасти самостійно за допомогою безпровідного інтернету. А довідалася вона про подкастинг від приятельки і тепер слухає улюблені програми, коли їде у маршрутці на роботу.

“Мені пощастило, бо у мене телефон однієї з останніх моделей, і на нього легше закачати подкасти. Тут є окремий розділ “подкастинг”, - говорить Ольга. - У будь-якому місці, де є wi-fi, можна швидко собі закачати нові подкасти. А якщо нема модного телефону, то на комп’ютері можна підписатися, і подкасти будуть приходити на електронну пошту або на facebook чи twitter. А звідти треба завантажувати файли за допомогою кабелю чи Bluetooth.”

“Синтез радіо та Інтернету”

Російський інтернет-продюсер Максім Спірідонов, який створив радіостанцію, орієнтовану на тих споживачів, що хочуть скачати на свої плейери цікаву саме їм інформацію, каже, що за подкастингом – майбутнє. За його визначенням, подкаст – це синтез радіо та Інтернету.

Image caption На подкаст можна підписатися

“Ще до подкастингу існували аудіоблоги, вони існували у 90-их роках, - каже Максім Спірідонов, - люди просто викладали в Інтернет аудіозаписи замість текстів. Поступово ці аудіоблоги трансформуватися у те, що стало називатись подкастингом”.

Щоб стати подкастером, потрібен комп’ютер, інтернет і прилад для прослуховування аудіофайлів. Чи багато українців можуть собі це дозволити? Власник україномовного сайту для подкастерів Андрій Іздрик переконує, що“мобілки з мр3 плейєрами є у переважної більшості людей”. З усіх його знайомих він, за його словами, єдиний ретроград, який користується телефоном тільки для розмови, натомість має I-Pod.

Крім усіх необхідних технічних приладів, подкастеру треба ще час і бажання кожного дня оновлювати і завантажувати нові аудіофайли до свого плейєра.

Як правило, вранці, коли поспішаєш на роботу, на це немає часу. Але, наприклад, під час зустрічі у кафе, де є безпровідний Інтернет або, інакше кажучи, wi-fi, можна поєднати приємне з корисним – пити каву з подругою і оновлювати свої подкасти. На це треба буквально пару хвилин.

Коли починаєш цікавитися подкастингом, то розумієш, що це - окремий світ звуків і відео. У ньому вся інформація ділиться за тематикою, тому кожен – від меломана до любителя певних видів метеликів - знайде щось для себе.

Українська служба Бі-Бі-Сі має свої подкасти, і кожен бажаючий може легко на них підписатися. Вони оновлюються щоденно. Також можна завантажувати аудіофайли з усіх інших сервісів Британської радіомовної корпорації.