Хто і як керує Китаєм: інфографіка ВВС

Останнє поновлення: П'ятниця, 9 листопада, 2012 p., 17:10 GMT 19:10 за Києвом
CLICKABLE

Пояснити, як здійснюється управління Китаєм, справа непроста, бо написане на папері часто не відповідає дійсності.

Конституція Китаю стверджує, що найвищим органом державної влади є парламент – Всекитайські збори народних представників. Однак реальна влада зосереджена в руках невеликої групи з дев’ятьох (подекуди сімох) осіб – Постійного комітету Політбюро.

Цей невеликий орган прийняття рішень розподіляє керівні посади в партії та уряді між членами комітету. Внаслідок цього одна і та ж людина часто має дві або три різні посади, але на першому місці завжди залишається партійна робота.

Наприклад, номер перший – Ху Цзіньтао – є головою держави в КНР. Але це відносно номінальна посада порівняно з двома іншими його постами – генерального секретаря Комуністичної партії Китаю і голови комісії з військових питань ЦК КПК.

Третій номер у партійній ієрархії Вень Цзябао обіймає посаду прем’єр-міністра. Інші його колеги очолюють судову систему, поліцію і відділ державної пропаганди.

Тобто країною з населенням 1,3 мільярда керує ця невеличка група людей.

Вони нечасто постають перед публікою разом. Але коли це стається, то це автоматично стає головною новиною в державних ЗМІ Китаю. Всі дев’ятеро політиків були разом на площі Тьянаньмень 1 жовтня на урочистостях з нагоди 63-ї річниці заснування Народної Республіки.

Однак для сімох із них це, найімовірніше, буде остання публічна поява в цьому форматі. Їм на заміну прийде нове покоління лідерів, які керуватимуть другою найбільшою економікою світу впродовж наступних десяти років. Зміна варти відбудеться на все китайському з’їзді КПК, який розпочався в Пекіні 8 листопада.

Зміна керівництва КНР традиційно супроводжується напруженою боротьбою за владу між різними партійними фракціями і лідерами.

Цього разу залаштункова боротьба особливо напружена через падіння одного з найбільш яскравих китайських політиків Бо Сілая, якого вважали сильним претендентом на місце в Постійному комітеті Політбюро. Він був також партійним керівником великої метрополії – Чунціна – з населенням 12 мільйонів.

Китайське керівництво використовує справу Бо Сілая, щоби підкреслити свої зусилля, спрямовані на те, щоби подолати в Китаї корупцію.

Більше на цю тему

Теґи

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS