Віктор Янукович: "Я не святий"

Віктор Янукович Копирайт изображения Reuters

Колишній президент України провів прес-конференцію у російському Ростові після того, як у київському суді не відбувся його відеодопит у справі розстрілів на Майдані.

Пан Янукович заявив, що він не озвучуватиме в п'ятницю покази, які збирався давати у суді, та пообіцяв поспілкуватися на цю тему з усіма охочими після наступного судового засідання.

Утім, у вступному слові він згадав, що, за його даними, снайпери на Майдані стріляли з будівель, які контролювалися активістами, і розстрілювали як правоохоронців, так і активістів.

Крім того, він продемонстрував журналістам три томи "речових доказів злочинів, скоєних на Майдані", які підготували "професіонали, громадські діячі, журналісти", не уточнивши, що саме міститься у цих документах, і яким чином вони допоможуть пролити світло на ці події.

"Влада боїться"

Віктор Янукович уник прямої відповіді на питання про своє можливе повернення до української політики, заявивши, що "мріє про те, щоб якнайшвидше закінчилася в Україні війна".

Разом з тим, він висловив впевненість, що у нього досі є багато прибічників в Україні та додав, що підтримує з ними зв'язок.

"Влада боїться включати моє прізвище до соцопитувань", - сказав Віктор Янукович.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Віктор Янукович у Ростові розповів, що українська влада боїться включати його прізвище до соцопитувань

Колишній президент заявив, що не схвалює "відділення Криму" від України. За його словами, анексія півострова Росією стала "наслідком провокацій Майдану". Він згадав при цьому про розстріл "восьми автобусів" з жителями Криму, які їхали на мирну акцію, не конкретизувавши при цьому ані часу, ані місця цієї події.

Разом з тим, Віктор Янукович заявив, що виступає проти відокремлення Донбасу від України, назвавши заклики до цього "емоційним поривом людей, які відреагували на безлади в Києві".

"Я за те, щоб Донбас був у складі України і була збережена територіальна цілісність України", - сказав він.

"Не віддавав наказу"

Пригадуючи події 2014 року в Україні, Віктор Янукович кілька разів заявив, що не віддавав наказу про силовий розгон Майдану. У цьому його звинувачують українські правоохоронці.

Присутній на прес-конференції Віктора Януковича колишній керівник Внутрішніх військ генерал Станіслав Шуляк заявив, що такого наказу не могло бути навіть теоретично, оскільки президент "формально не пов'язаний" з силовими структурами, які могли бути застосованими для розгону Майдану.

Українські правоохоронці звинувачують пана Шуляка у причетності до створення злочинної організації, перевищенні влади та незаконному перешкоджанню масовим акціям.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Янукович стверджує, що не віддавав наказу про силовий розгін Майдану

"Я припустився низки помилок, я не святий", - разом з тим визнав пан Янукович.

Головною з них він назвав те, що тоді не знайшов сил підписати указ про запровадження воєнного стану.

За його словами, тільки реалізація цього документу була єдиним способом "зупинити радикалів".

"Жодного цента"

У відповідь на питання, скільки грошей він вивіз з України, Віктор Янукович заявив, що "не вивозив нічого, крім особистих речей, які були ручною поклажею".

Колишній президент додав, що в жодному банку світу "не знайшли жодного цента", який би належав йому.

"У мене не було і немає ніяких рахунків", - уточнив він.

Утім, пізніше пан Янукович згадав про певні кошти, які належать йому, заблоковані в українських банках.

Раніше цього місяця голова державного "Ощадбанку" України Андрій Пишний заявив, що на рахунках колишнього президента Віктора Януковича та прем'єра Миколи Азарова лежать "понад 1 мільярд 150 мільйонів доларів".

"Це і чистий "кеш" на рахунках, і активи у цінних паперах", - заявив пан Пишний.

Без суду

Планувалося, що прес-конференція Віктора Януковича відбудеться після закінчення його допиту у Святошинському районному суді Києва.

Екс-президента повинні були допитати у справі п'ятьох колишніх "беркутівців", яких звинувачують у масових розстрілах активістів Євромайдану у лютому 2014 року.

Image caption Допитати Віктора Януковича у п'ятницю не вдалося

Однак допит пана Януковича за допомогою відеозв'язку у п'ятницю не відбувся через те, що до суду не доправили звинувачених: Лук'янівське СІЗО, в якому їх утримують, виявилося заблокованим кількома десятками активістів.

Протестувальники не хотіли пускати екс-"беркутівців" до суду, оскільки, на їхню думку, ймовірна заява пана Януковича про невинуватість колищніх правоохоронців може призвести до непередбачуваних наслідків - зокрема, до їхнього звільнення з-під варти.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що його відомство не вступатиме у силовий конфлікт з протестувальниками, оскільки "точка зору і мотиви цих людей нам зрозумілі, і багато у чому ми їх поділяємо".

Адвокати колишніх "беркутівців" звинуватили у зриві допиту Віктора Януковича "сьогоднішню владу".

"Засідання зірвала українська сторона. Це було потрібно тим, хто боїться питань про протести на Майдані", - заявив сам колишній президент.

Суд призначив наступне засідання, на якому знову спробують допитати Віктора Януковича, на наступний понеділок.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему