До чого призведе падіння Алеппо?

Копирайт изображения AFP
Image caption Падіння Алеппо може стати поворотним моментом війни в Сирії, але не кінцем

Уникнути падіння Східного Алеппо під ударами сил Башара Асада практично неможливо. До яких наслідків для Сирії, Близького Сходу і світу в цілому це може призвести?

Чи можна з упевненістю сказати, що сили Башара Асада візьмуть Алеппо?

Стовідсоткову гарантію дати важко, але сумнівів у тому, що війська Асада все-таки візьмуть Алеппо, практично немає.

Чи означає це, що громадянська війна в Сирії зійде нанівець?

Ні. Більшість політичних аналітиків сходяться в тому, що падіння Алеппо не покладе край громадянській війні. Швидше за все, вона перейде у форму партизанської війни, яку вестимуть сунітські збройні формування за підтримки офиційної чи таємної підтримки Заходу і його союзників в регіоні.

Копирайт изображения AFP
Image caption Башар Асад залишиться при владі, але правити йому доведеться в неспокійній країні

Крім того, багато хто з повстанців може перейти до лав джихадистів.

А що буде з Асадом?

Очевидно, Башар Асад залишиться при владі. Однак правитиме він у розгромленій, поділеній країні, яка переживає найсерйознішу кризу біженців з часів Другої світової війни. Ймовірно, територія Сирії де факто зменшиться.

Чи справедливо стверджувати, що Росія зіграла вирішальну роль в падінні Алеппо?

Цілком. Роберт Форд, який був послом США в Сирії з 2011 по 2014 роки, вважає, що "Росія виконала в Алеппо те ж саме, що і в Чечні під час війни 1999-2000 років".

Під час війни були періоди, коли здавалося, що падіння режиму Асада неминуче. Однак Росія і Іран зробили все можливе, аби цього не сталося.

Бомбардування Східного Алеппо Росією, що супроводжуються наступом сил Асада за підтримки бойовиків шиїтських збройних формувань (які спонсорує Іран), завдали вирішального удару по силах повстанців.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Барак Обама

Яку роль зіграв Захід в ураженні повстанців в Алеппо?

Можна сказати, що Башару Асаду пощастило і з друзями, і з ворогами. З одного боку, як Росія, так і Іран (щоправда, керувались різними міркуваннями) зробили все можливе, аби режим Асада встояв.

З іншого - небажання Заходу (і США зокрема) загрузнути в "сирійському болоті", а також побоювання щодо порожнечі, яка може виникнути після падіння Асада. І це місце може зайняти "Ісламська держава", і це призведе до того, повстанці не отримують адекватної підтримки.

Отже, можна сказати, що з падінням Алеппо Асад виграє війну?

Загалом так, хоча миру в Сирії не буде все одно.

Рольф Холмбі, колишній посол Данії в Лівані, Сирії та Йорданії, а сьогодні аналітик в Канадському інституті міжнародних відносин, вважає, що падіння Алеппо завдасть повстанцям нищівного удару.

"Повстанців закриють в ізольованих анклавах, - стверджує він. - І режим (Асада) буде із легкістю ліквідовувати їх один за одним. Тепер вже неможливо уникнути того, що укладати мир доведеться із Асадом. Фактично, він виграв війну".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чому інші країни, які мають інтереси на Близькому Сході не прийшли на допомогу повстанцям?

Чому інші країни, які мають інтереси на Близькому Сході не прийшли на допомогу повстанцям, подібно до того, як Росія і Іран прийшли на допомогу Асаду?

По-перше, ніхто не хотів, щоб Сирія стала місцем, де між собою зіткнуться солдати США, Росії, Туреччини та Ірану. Приблизно з такої ж ситуації почалася Перша світова війна, повторення якої на Заході ніхто не хоче.

Водночас, Америка займалась президентськими виборами і боротьбою з "Ісламською державою". Країни Перської затоки відволіклися на громадянську війну в Ємені. А Туреччина занадто стурбована діяльністю курдських збройних формувань на своєму кордоні і курдським сепаратизмом усередині країни, аби активно допомагати повстанцям в Сирії.

Як падіння Алеппо вплине на співвідношення сил в регіоні?

Росія і Іран хочуть не тільки врятувати Асада, але також сподіваються зміцнити свої позиції в регіоні. Хоча для Росії це може обернутися непосильним фінансовим тягарем.

Як для Туреччини, так і для країн Перської затоки, падіння Алеппо і зміцнення режиму Асада є вкрай неприємною перспективою. По-перше, тому що це може зміцнити позиції Ірану, давнього ворога і суперника Анкари. По-друге, тому що це може привести до збільшення потоку біженців з Сирії.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption З падінням Алеппо число сирійських біженців в Європі може зрости

Один з провідних арабських політичних коментаторів Саркіс Наумов припустив, що конфлікт в Сирії буде затяжним. Водночас, більшість країн в регіоні буде збільшувати свою підтримку повстанських сил.

А що зміниться в світі, якщо Асад із падінням Алеппо фактично виграє війну?

Досить багато. Аналітик Вашингтонського інституту близькосхідної політики Ендрю Таблер вважає, що поразка повстанців завдасть серйозного удару по репутації США в світі: "Це буде величезним ударом для США і їх союзників в регіоні, таких як Туреччина, Саудівська Аравія, Катар і Йорданія. Падіння Алеппо призведе до різкого зростання кількості біженців в Європі".

Таблер також вважає, що такий результат подій поставить під питання діяльність НАТО в Європі, особливо в країнах, що межують із Росією.

Чи зросте з падінням Алеппо загроза тероризму в Європі?

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Не варто розраховувати на те, що з падінням Алеппо війна в Сирії закінчиться

Скоріше за все так. Сили, подібні до "Ісламської держави", оголосять себе єдиними захисниками мусульман-сунітів, яких не зумів чи не захотів захистити Захід, за що йому можна і потрібно помститися.

Багато розчарованих бойовиків сирійської опозиції можуть знайти притулок в лавах збройних ісламістів.

І все ж, чи можна сподіватися, що падіння Алеппо поступово, нехай навіть через 10 років, зведе конфлікт нанівець?

Вкрай малоймовірно. Швидше за все, як зазначає сирійський політолог Аммар Абулхамід, це буде "піррова" перемога для сил, що протистоять повстанцям, а не останній і рішучий удар.

__________________________________________

Коментар аналітика Арабської служби Бі-бі-сі Хайа Субеха

Східний Алеппо впаде, але це буде не військова перемога, а політичне рішення.

На сьогодні, Алеппо заважає всім, в тому числі й повстанцям, які просто не можуть утримувати місто ціною таких втрат.

Це політичне рішення мають ухвалити між Росією, силами Асада і Туреччиною. Воно може бути офіційним або таємним.

Росія хоче посилити свою присутність в регіоні, але Москва повинна вирішити, чи зуміє утримати завойовані позиції. Асад розуміє, що перемога над опозицією в Алеппо призведе до того, що повстанці розсіються в інших регіонах. Туреччина хоче бути впевненою, що в Алеппо не залишиться курдських збройних формувань, які наразі утримують район Шейх-Максуд.

Алеппо впаде, але це не буде скоро. Можливо, до кінця поточного року, а може й до кінця наступного.

Звичайно, Асад залишиться, і Сирію відбудують. Всі країни Перської затоки зроблять свій внесок. Сирійцям війна дуже набридла, і більшість хоче миру будь-якою ціною.

Іноземні бійці, які зараз борються в різних угрупованнях, після настання миру - покинуть країну, бо не захочуть постати перед судом за військові злочини.

Сирійців релігійні відмінності не так вже й хвилюють. Головне - аби настав мир.

Новини на цю ж тему